czwartek, 28 marca 2024r.
Home Wspomnienia Ks. kanonik Michał Wąsik
Ks. kanonik Michał Wąsik

      Urodził się w Kamieniu 19.09.1902 roku, syn Antoniego i Anieli. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w renomowanej szkole średniej - I Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Po ośmioletniej nauce w 1921 roku zdał egzamin dojrzałości i złożył podanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu o przyjęcie do grona przyszłych duchownych. Otrzymał jednak odpowiedź negatywną z uwagi na brak miejsc, zaproponowano mu naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, w którym były jeszcze wolne miejsca.

      Michał Wąsik skorzystał z tej propozycji, rozpoczął studia i tak związał się z diecezją lubelską na całe życie. Seminarium Duchowne w Lublinie ukończył w 1927 roku i 19.06.1927 roku otrzymał święcenie kapłańskie.

     Pierwszą placówkę jako wikariusz otrzymał w jednej z parafii w Lublinie. Niedługo był wikariuszem, gdyż władze kościelne dostrzegły w młodym kapłanie pracowitość i zmysł organizacyjny. Zaledwie po trzech latach pracy jako wikariusz z dniem 30.06.1931 roku został powołany na probostwo w nowo powstającej parafii Olbięcin, w której pełnił posługę Bożą osiem lat do 1937 roku. W czasie pobytu w Oblęcinie wybudował zrąb nowego kościoła i częściowo pokrył go blachą. Ponadto wybudował plebanię i budynki gospodarcze. Jak na tak krótki okres pobytu w parafii, włożył dużo pracy i wysiłku, aby wybudować tyle obiektów parafialnych.

     Następną parafią, do której władza kościelne skierowała ks. Michała była parafia Dub w dekanacie tyszowieckim koło Zamościa. W parafii tej pracował w latach 1937- 1943.

     Po wyzwoleniu terenów wschodnich w 1944 roku został wyznaczony na proboszcza w parafii Siedliszcze, w której przepracował 17 lat. Jak podają źródła kościelne w parafii znacznie rozbudował dotychczasową kaplicą mszalną w piękną świątynię, która mogła pomieścić większą ilość wiernych i spełniała wszelkie wymogi świątyni Bożej. Z woli władz kościelnych w 1961 roku został przeniesiony do nowej parafii Gródek w dekanacie Tomaszów Lubelski. Będąc na emeryturze, na ile pozwalało mu zdrowie i siły brał czynny udział w życiu parafii. W 1977 obchodził piękny jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Z tej okazji władze kościelne za całokształt pracy duszpasterskiej nadały mu godność kanonika.

     Zmarł w dniu 17.02.1981 roku i zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany w swojej rodzinnej parafii na cmentarzu w Kamieniu.
 

Opracował Krawiec Jan

 

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS