czwartek, 25 kwietnia 2024r.
Home Wspomnienia Historia gry w piłkę siatkową w Kamieniu
Historia gry w piłkę siatkową w Kamieniu

Tadeusz Szewczyk

Siatkówka jako jedna z dyscyplin gier zespołowych bardzo dobrze nadaje się do masowego upowszechniania z kilku powodów, między innymi:
- ma łatwe przepisy,
- wymaga niewielkich wymiarów boiska,
- nawierzchnia, na której przeprowadzona jest gra, może być trawiasta, twarda, piaszczysta, itd.
Grę w piłkę siatkową rozpoczął w Kamieniu Bolesław Piela wraz z kolegami uczniami szkół średnich z Kamienia Prusiny w 1934 roku. Byli to między innymi: Władysław Miazgowicz, Wojciech Nicał, Wojciech Stec, którzy własnym sposobem wykonali siatkę, a na piłkę się złożyli. Po II wojnie światowej, tj. w 1946 roku, kiedy w Kamieniu powstaje LZS grę w piłkę siatkową organizuje prezes GS Antoni Konior z Rudnika bardzo dobry gracz w siatkówkę.

Na terenie G.S-u powstaje boisko do siatkówki, a do gry zostają wciągnięci m.in pracownicy: Henryk Bednarz, Zygmunt Dudzik, Marian Hawro, Antoni Łach, Franciszek Piela, Marcin Piróg, Napoleon Rusiecki, Józef Rzeszutek, Jan Surdyka, Czesław Woś. W składzie tym grają do połowy lat 50-tych. W tym samym czasie w Nowym Kamieniu Edward Majczak tworzy ZLS i drużynę siatkówki.

Stoją od lewej Janusz Józef, Majczak Edward, Wąsik Stanisław, Kutyła Jan, Marut Józef, Piela Jan, Sudoł Jan, Janusz Jan. W przysiadzie od lewej: Kida Jan, Buczek Eugeniusz, Piela Henryk, Janiec Piotr i Pleśniarski Józef.

Również w Kamieniu Górce na posesji Józefa Czubata, Bolesława Lisa, bracia Bolesław i Henryk Radomscy, Emil Piędel, Henryk Gancarz budują boisko do siatkówki, na którym gra okoliczna młodzież. W latach 50-tych wokół Stanisława Burka z Łowiska tworzy się dobry zespół siatkówki, w której grają: Stanisław Burek, Jan Burek, Bolesław Kida, Jan Kiełb, Józef Klimek, Józef Marciniec, Franciszek Sztaba, Jan Zarzycki i inni. Zespoły te w letnie niedzielne popołudnia grały mecze towarzyskie. Na spotkania jadąc najczęściej rowerami. Na początku lat 50-tych gra w piłkę siatkową w Kamieniu przenosi się na nowe boisko, które powstało z inicjatywy Bartłomieja Kutyły i Henryka Bednarza, obok stawu Ludwika Kędziora na pastwisku gromadzkim.

 

LZS-y na swoją działalność wykorzystywały dochody z organizacji festynów. Opodatkowanie tychże spowodowało zaprzestanie działalności LZS w Nowym Kamieniu. Podobny los spotkał zespół w Kamieniu Górce. W połowie lat 50-tych istniał tylko zespół w Kamieniu Centrum. W latach 1955 - 1965 do najczęściej i najchętniej grających w siatkówkę w Kamieniu zawodników można zaliczyć: Franciszeka Bednarza, Stanisława Gągolę, Zygmunta Dudzika, Edwarda Skomro, Jana Jańca, Jana Surdykę, Bartłomieja Kutyłę, Stanisława Sitarza, Henryka Pielę, Marcina Szewczyka, Tadeusza Rodzenia, Czesława Wosia, Sporadycznie grali; Antoni Sagan, Tadeusz Szewczyk, ksiądz Wawrzyszko, ksiądz Wojnar, a wśród pań nauczycielka Paulina Markowska.

 

Nie ma dokumentacji terminów meczów, składów drużyn, wyników meczów w powiecie Nisko. Ze wspomnień byłych zawodników trudno je odtworzyć. Jeśli Andrzej Rurak w opracowaniu książkowym pisze, że w  latach 1958-1960 drużyna piłki siatkowej zdobyła I miejsce w turnieju zespołów LZS w powiecie niżańskim to wśród autorów tego sukcesu na pewno byli wyżej wymienieni zawodnicy. Dziś trudno ocenić wartość sportową tego sukcesu. Nagrodami dla drużyn w takich meczach najczęściej były dyplomy, sprzęt sportowy np. koszulki, spodenki, piłka siatkowa, siatka. Pod koniec lat 60-tych następuje regres gry w siatkówkę w Kamieniu Centrum. Parcela, na której znajdowało się boisko do gry w siatkówkę, została sprzedana w prywatne ręce.Piłka siatkowa_1.jpg

Utworzenie w 1969 roku pod opieką Kółka Rolniczego w Prusinie LZS ?Tornado" z sekcją piłki nożnej i siatkowej oraz innych dyscyplin sportu powoduje zainteresowanie grą w piłkę Wśród grających w siatkówkę wyróżniają się: Roman Matysa, Jan Tabor, Janusz Partyka, Władysław Walicki, Jan Partyka, Tadeusz Watras, Edmund Jabłoński.

Nie popełnię dużego błędu, jeżeli przyjmę, że autorami sukcesu na spartakiadzie wojewódzkiej pracowników gospodarki żywnościowej w 1977 roku tj. zajęcia I miejsca, byli m.in. wyżej wymienieni zawodnicy. W niniejszym opracowaniu świadomie pominięto siatkówkę, w którą grała młodzież szkolna, ponieważ jest ona jednym elementów wychowania fizycznego i jako taka jest w Kamieniu stale obecna. Wszystkim tym, którzy mi pomogli swoją wiedzą na temat sportu, a w szczególności piłki siatkowej w Kamieniu serdecznie dziękuję.


Do niniejszego opracowania
wykorzystano książką Andrzeja Ruraka, "Kamień w przeszłości i dziś", cz. II Wspomnienia; Edwarda Majczaka, Henryka Pieli, Jana Janusza z Nowego Kamienia, Mariana Hawro, Henryka Gancarza z Górki, Marcina Szewczyka, Tadeusza Watrasa z Prusiny, Bolesława Kidy z Łowiska





 

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS