Ośrodek Kultury w Kamieniu |
Minęło 45 lat od powstania Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu. Sięgając myślami wstecz chciało by się powiedzieć jak „z bicza strzel”, a tu człowiek jest o tyle lat starszy. Jako młody chłopak (24 lata), tuż po odbyciu służby wojskowej zostałem pracownikiem Urzędu Gminy w Kamieniu na stanowisku referent do spraw rolnych, jednak długo nie pourzędowałem, gdyż zalecenia odgórne były takie, aby w każdej gminie utworzono Dom lub Ośrodek Kultury. Wówczas Naczelnik Gminy p. Józef Czubat na „próbę” powierzył mi misję tworzenia takiej instytucji. Początkowo nie miałem ochoty, bo nie było żadnych wzorów aby coś podpatrzyć, zrobić plan działania, nie mówiąc o statucie czy budżecie. Bazą do działalności był Dom Ludowy z „lokatorami”: Kawiarnią Gminnej Spółdzielni i Laboratorium Analitycznym Ośrodka Zdrowia. Jednak nie najważniejsze były pomieszczenia czy biura, najważniejsi byli ludzie, których udało mi się zaangażować w upowszechnianie kultury w naszej gminie. Niedawno p. Czubat wyszperał moje sprawozdanie z pierwszych dziesięciu lat działań Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu, które dzisiaj jest już historią i miłym wspomnieniem.

Budowa "domu ludowego" w Kamieniu - zdjęcie z 1950 roku
Treść sprawozdania:
Działalność kulturalno-wychowawcza Ośrodka Kultury w Kamieniu jako głównego koordynatora wszelkich poczynań w zakresie społecznego uczestnictwa w kulturze mieszkańców gminy w latach 1976-1985:
1976 - „Rok kultury w gminie”
Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu, województwo Rzeszów, powołany został decyzją Gminnej Rady Narodowej w Kamieniu z dniem 1-go kwietnia 1976 r. jako centrum kulturalne gminy. Funkcję dyrektora placówki powierzono Edwardowi Koniorowi. Bazą działalności GOK-u jest Dom ludowy zlokalizowany w centrum gminy oraz kluby: „Ruch” w Nowym Kamieniu i „Rolnika” w Łowisku. Wokół tej nowo powstałej instytucji skupiły się szerokie kręgi młodzieży, osoby starsze jak również dzieci. W swojej działalności może poszczycić się wieloma zespołami artystycznymi w skład których wchodzą: - Młodzieżowy i dziecięcy zespół taneczny prowadzony przez p. Irenę Sypko, - Kapela ludowa - Józef Sypko, - Zespół śpiewaczy KGW - Anna Sączawa, - Młodzieżowy zespół wokalno -instrumentalny „Romeo 75” - Edward Konior, - Zespół recytatorski - Emilia Gołąbek, Edward Konior. Zespoły te uświetniały niemal wszystkie imprezy organizowane w gminie. Bieżący rok został nazwany „Rokiem Kultury w Gminie”, toteż działające zespoły jak również działacze społeczno-polityczni postanowili zmobilizować jak najszersze grono społeczeństwa Kamienia, by wzięło czynny udział w upowszechnianiu kultury. Odbywały się różne i liczne konkursy, turnieje, odczyty, prelekcje oraz masowe spotkania przedstawicieli władzy z młodzieżą i rolnikami. Uruchomiono pierwszą dyskotekę dla młodzieży (jedyną na trasie Nisko - Rzeszów) z iluminacją świetlną, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, przyciągając uczestników z okolicznych wsi i miasteczek.
|
Więcej…
|
Kamieńskie orkiestry - "Cebule" |
Teraz mówimy zespół muzyczny. Nieodzowny na weselu, balu, czasem pogrzebie. W dawnej historii Kamienia zespoły takie składały się w większości z członków jednej, dziś powiedzielibyśmy, muzykującej rodziny, więc nazwa orkiestry odnosiła się do nazwiska rodowego i co ciekawe w jej skład wchodzili tylko mężczyźni.

Orkiestra Cebulów wśród uczestników festynu
Ostatnio przedstawialiśmy orkiestrę Piekutów z Nowego Kamienia. Dziś wspomnienie o nie mniej sławnej orkiestrze synów Marii i Walentego Cebulów z Kamienia. Odziedziczyli oni talent muzyczny po ojcu, który grał na skrzypcach.

Wiktor Salowski,Tadeusz Cebula, Krystyna Cebula c.Tadeusza, Wiesław Cebula, zdjęcie z 1972 r.
Józef - grał na akordeonie, skrzypcach i saksofonie altowym, Tadeusz na saksofonie altowym i akordeonie, Paweł na saksofonie tenorowym, barytonowym i na skrzypcach, natomiast Stanisław grał na akordeonie. Zespół zasilała również swoim talentem Krystyna - córka Tadeusza (w latach 1969-1972) oraz syn Pawła Cebuli - Tadeusz, którzy grali na akordeonach. Cebulowie, a także ich kuzyn Wiktor Sakowski (saksofon tenorowy) grali na weselach, festynach, czyli potańcówkach na świeżym powietrzu lub w domach kultury, ale też brali udział w konkursach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, koncertowali w radiu i telewizji.

Od lewej Paweł Cebula,Tadeusz Cebula, Józef Cebula, Józef Sądej
Lata występów orkiestry przypadają na okres 1950-1990.
Później tradycje muzyczne rodziny Cebulów podtrzymywali synowie Tadeusza - Jerzy i Wiesław, grając w zespołach o nazwach: Wektor oraz Express.
Te bogate osiągnięcia muzyczne kontynuuje z wielkim powodzeniem zespół „Cebula Band”, którego trzon stanowią: Wiesław i jego synowie - Mirosław oraz Adrian.

"Cebula-Band" - Wiesław Cebula, Mirosław Cebula, Adrian Cebula, Sebastian Lesiczka i osoba anonimowa, zdjęcie z 2021 r.
Kamień, lipiec 2021 rok
Opracował Józef Czubat
Informacji udzielili - Małgorzata i Wiesław Cebula, Krystyna Pesney (Cebula) |
|
Nowy Zarząd Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu |
W dniu 29 listopada 2019 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Gminnego Koła Pol-skiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu, którego zadaniem było uporządkowanie i przywrócenie aktywności koła. W wyniku rozmów, dyskusji i głosowania, został powołany nowy zarząd, skład którego uformował się następująco:
Prezes - Paweł Gutowski Wiceprezes - Stanisław Majczak Sekretarz - Jan Orszak Skarbnik - Justyna Piekut
Ponadto w skład zarządu weszli: Józef Piekut - Kamień Górka Marta Błądek - Kamień Prusina Henryk Sądej - Kamień Prusina Jacek Kucaba - Kamień Krzywa Wieś Stanisław Korytko - Kamień Podlesie Józef Piróg - Kamień Podlesie
Podczas zebrania na ręce nowego prezesa Pawła Gutowskiego zostały przekazane dwa sztandary Gminnego Koła PSL w Kamieniu: pierwszy zabytkowy z 1933 roku oraz drugi współczesny. Nowy prezes zaproponował, aby poczynić starania w kierunku odnowienia sta-rego sztandaru koła, z racji jego historycznych walorów.

Ma on wymiary 75x116 cm. Awers sztandaru jest koloru złotego, obszyty złotymi frędzlami. Na środku znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus otoczony złotymi kłosami zboża. Na obwodzie kłosów zboża widnieje napis wykonany złotymi literami ,,Koło Stronnictwa Ludowego w Kamieniu”. W każdym z czterech rogów sztandaru umieszczone są dodatkowo po trzy złote kłosy. Rewers jest również koloru złotego. Centralne miejsce zajmują skrzyżowane cepy, grabie i kosa. Nad nimi jest wyszyty napis w kolorze zielonym ,,W jedności siła”, pod nimi ,,W organizacji zwycięstwo”. W czterech rogach sztandaru widnieją czterolistne koniczyny. Drzewiec sztandaru jest dwuczęściowy. Dolna część jest niestety bardzo zniszczona. Zwieńczenie górnego drzewca stanowi złoty, ozdobny puchar, a nad nim orzeł w koronie. Na drzewcu wbite jest 119 tarcz (gwoździ) z nazwiskami, w tym tarcza ówczesnego przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa.
|
Więcej…
|
Prosimy o przekazanie 1% podatku |
Towarzystwo Przyjaciół Kamienia jest organizacją pozarządową pożytku publicznego.
W zeznaniu podatkowym należy wpisać:
KRS 0000037454 i deklarowaną kwotę podatku. |
|