wtorek, 01 lipca 2025r.
Home
Towarzystwo Przyjaciół Kamienia
Spotkanie jubileuszowe z okazji 60-lecia piłki nożnej w Kamieniu

Spotkanie jubileuszowe z okazji 60-lecia piłki nożnej w Kamieniu Towarzystwo Przyjaciół Kamienia i Zarząd Klubu Sportowego Sokół Kamień zaprosili byłych i obecnych piłkarzy oraz działaczy sportowych na spotkanie z okazji 60-lecia piłki nożnej w Kamieniu. Odbyło się ono 2 listopada 2014 roku w świetlicy Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu.

 

Zaproszonych gości powitał w imieniu organizatorów członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Mirosław Piędel. Przybyli: Ryszard Bugiel Wójt Gminy Kamień, Franciszek Olko Zastępca Wójta Gminy Kamień, Jerzy Bednarz Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego, Małgorzata Bolko opiekunka drużyny piłki nożnej dziewcząt Trops, Stanisław Gancarz Członek Zarządu Podokręgu Stalowa Wola oraz piłkarze, trenerzy, kierownicy drużyn i działacze sportowi.

 

 

 

W spotkaniu uczestniczyło 41 osób, przyjechali nawet Ci goście mieszkający poza naszą gminą, jak Tadeusz Pleśniarski i Jan Wierzbicki ze Stalowej Woli czy Aleksander Cymerys z Łańcuta.

 

Część oficjalną spotkania stanowił referat Józefa Czubata Przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Kamienia "Historia gry w piłkę nożną w Kamieniu w latach 1955 - 2012". Wspominał on o problemach jakie miała usportowiona młodzież w latach 1955-1970, kiedy było wielu chętnych do gry w piłkę nożną, ale brakowało sprzętu i boisk; o latach późniejszych, sukcesywnego rozwoju tej dyscypliny sportu; aż do dnia dzisiejszego, kiedy mamy profesjonalne stadiony, markowy sprzęt, wykształconych trenerów, darmowy transport ale zaczyna brakować chętnych do poświęcenia się tej grze. Swoje wystąpienie Józef Czubat zakończył słowami piosenki "Trzej przyjaciele z boiska, skrzydłowy bramkarz i łącznik ...", gdyż obchody tego jubileuszu pozwoliły na wzruszające spotkania zawodników, niektórych nawet po 20 czy 30 latach.

 

Józef Czubat wręczył wszystkim uczestnikom spotkania napisaną przez siebie książkę.

 

 

Podczas spotkania Ryszard Bugiel Wójt Gminy Kamień podziękował byłym i obecnym piłkarzom, działaczom i nauczycielom za społeczne działanie na rzecz rozwoju piłki nożnej w naszej gminie. Wspólnie z Józefem Czubatem Przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Kamienia wręczyli statuetki "Za zasługi w rozwoju sportu z okazji 60-lecia piłki nożnej w Kamieniu".

 

 

W części nieoficjalnej spotkania raczono się pysznymi potrawami i napitkami oraz wspominano dawne mecze, nieżyjących już przyjaciół z boiska, ciekawe sytuacje w rozgrywkach. Dyskutowano o aktualnej kondycji piłki nożnej w naszej gminie i szansach na jej dalszy rozwój. Oczywiście umawiano się także na kolejny mecz Sokoła Kamień i następny jubileusz.

 

Kamień, 4 listopada 2014

 

Józef Czubat

Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 

 
Historia pierwszego sztandaru Szkoły Podstawowej w Kamieniu

W starej kronice Szkoły Podstawowej w Kamieniu jest następujący zapis „w dniach 11-12 czerwca 1929 roku wizytował szkołę ks. Biskup Józef Fiszer, który poświecił budynek szkoły i sztandar szkolny sprawiony z datków młodzieży, datków R.R.M. i dochodów z imprez przedstawieniowych”.

Sztandar był symbolem szkoły, w ówczesnych czasach ważnej placówki wiejskiej. Podczas każdej uroczystości szkolnej, kościelnej i państwowej prezentowany był z wielkim szacunkiem przez uczniów, a uczestnictwo w poczcie sztandarowym było dla nich wielkim wyróżnieniem.

W czasie II Wojny Światowej i okupacji niemieckiej zakazano organizowania wszelkich zgromadzeń, a sztandar, pieczołowicie przechowywany, czekał do zakończenia wojny. Po wojnie latach 1945-1950 w poczcie sztandarowym asystowali miedzy innymi tacy uczniowie jak: Wanda Gancarz, Janina Konior i Tadeusz Szewczyk, Józef Rodzeń i inni. Jak wspominała Stanisława Kida, wieloletnia pracownica szkoły, sztandar na co dzień był starannie złożony, przechowywany w drewnianej skrzyni na piętrze budynku szkoły.

Istniało przekonanie, że pierwszy, historyczny sztandar naszej szkoły podstawowej z wizerunkiem św. Stanisława Kostki zaginął bezpowrotnie podczas II Wojny Światowej lub w latach powojennych.

Jednakże relacja Józefa Wyki, s. Andrzeja zaprzecza potocznemu przekonaniu o zaginięciu sztandaru.

Na pytanie „w jakich okolicznościach sztandar szkolny z wizerunkiem św. Stanisława Kostki znalazł się w Twoim domu rodzinnym?” opowiada jak w 1966 roku wraz ze swoim ówczesnym sąsiadem, Józefem Rogalą przygotowywali się do udziału w uroczystości 1000-­lecia Chrztu Polski. W związku z tym udali się oni do Bartłomieja Kutyły, pełniącego wtedy funkcję kościelnego kościoła parafialnego, aby wypożyczyć kościelne chorągwie, z którymi mieli jechać w banderii konnej. Kościelny, prawdopodobnie za zgodą proboszcza ks. Stanisława Patryna, wręczył chorągiew Józefowi Rogali, a Józefowi Wyce sztandar z wizerunkiem Świętego Stanisława Kostki. Nie ma tyko pewności, czy sztandar był w tym czasie przechowywany na terenie kościoła, plebanii czy szkoły. Na drugi dzień, w niedzielę Józefowie Wyka i Rogala uczestniczyli w tej wielkiej uroczystości, co dokumentują poniższe zdjęcia.

 

   W pierwszym szeregu po prawej stronie Józef Wyka, obok Józef Rogala

 

 Kolumna uczestników banderii

Józef Wyka po zakończeniu pochodu, podczas powrotu do domu z kolegami, zauważył, że jedzie za nimi i obserwuje ich milicja. Rozdzieli się i wracali starając się zgubić obserwatorów. Gdy przyjechał na swoje podwórko, zawiadomił o tym ojca, który pocieszył go ­ „może Ciebie nie zamkną, będę stawał w Twojej obronie”. Sztandar wziął ojciec Józefa Wyki, Andrzej, i ukrył go, nie mówiąc synowi gdzie. Nikt do śmierci ojca nie interesował się losem szkolnego sztandaru, więc zabrał tajemnicę miejsca jego ukrycia do grobu.

W 2004 roku budynek ten był remontowany i jeden z pracowników budowlanych, Mieczysław Szczygieł, zmieniając pokrycie dachowe, odnalazł owinięty w płótno sztandar szkoły, ukryty w dachu, który przeleżał tam 38 lat. Znalazca pamiętał prośbę ks. Prałata Tadeusz Wójcickiego, który apelując do mieszkańców o przekazywanie pamiątek historycznych, starych zdjęć, obrazów, wspomniał również o zaginionym sztandarze z wizerunkiem św. Stanisława Kostki. Odnaleziony „skarb” Mieczysław Szczygieł przekazał ks. Prałatowi Tadeuszowi Wójcickiemu.

Kamień, 21 sierpień 2016 rok.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Józefa Wyki, Mieczysława Szczygła i Tadeusza Szewczyka.

Opracował : Józef Czubat

 
ZPOK Kamień

Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet w Kamieniu

 zdjęcie z 22.05.1936 r.

Na zdjęciu miedzy innymi: górny rząd od prawej: Zofia Delekta-Sitarz, w stroju krakowskim Emilia Czubat-Gancarz; niżej 9-ta od lewej Karolina Szewczyk-Łach. Trzeci rząd od góry siedzą: druga od lewej: Janina Zygmunt, następna Zofia Błąd, Ludwika Wierzbicka, Wanda Barańska, Karolina Piróg-Surdyka; klęczy pierwsza od lewej Zofia Rodzeń-Błąd.

 

 

Jeśli czytelnicy rozpoznają inne osoby, prosimy o poinformowanie Towarzystwa, dokonamy korekty nazwisk.

 
Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia zamierza opublikować w roczniku TPK i na stronie internetowej nazwiska osób, w szczególności tych, których nie ma już wśród nas, a które znacząco przyczyniły się do rozwoju gminy Kamień.

Propozycje - imię, nazwisko, zasługi, daty, prosimy przesyłać na adres Towarzystwa: 36-053 Kamień 426, lub pocztą elektroniczną: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Bliższe informacje można uzyskać pod nr tel.: 605107029, 693709567, 662056558.

Termin składania zgłoszeń: 30.06.2014 r.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Kamień, dnia 15.03.2014

 

 
Szachowy "Turniej Mikołajkowy" w Kamieniu

W dniu 8 grudnia w świetlicy OSP w Kamieniu odbył się szachowy turniej juniorów i seniorów z terenu gminy Kamień o puchar Przewodniczącego Rady Gminy Kamień.

 

Uczestników turnieju swoja obecnością zaszczycili :

  • Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz,
  • Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Goclon,
  • członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Józef Czubat i Paweł Gutowski.

 

Goście i uczestnicy turnieju

 

Wyniki turnieju juniorów:

I miejsce - Paweł Czubat

II miejsce - Piotr Gutowski

III miejsce - Patryk Grabiec

IV mielce - Mateusz Nowak

V miejsce - Piotr Łach

VI miejsce - Gabriela Nowak

 

Wyniki turnieju seniorów:

I miejsce - Marek Konior

II miejsce - Marian Baran

III miejsce - Stanisław Ciak

IV miejsce - Jan Mizerski

V miejsce - Jan Nowak

VI miejsce - Mieczysław Bednarz

VII miejsce - Józef Woś

 

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, pozostali zawodnicy pamiątkowe medale oraz dyplomy, które ufundował i wręczył Przewodniczący Rady Gminy Kamień mgr inż. Mariusz Goclon.

 

Przewodniczący Rady Gminnej Mariusz Goclon wręcza wyróżnienia


Turniej zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Kamienia przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej i Centrum Kultury. Zdjęcia wykonała Justyna Szeliga

 

 

Gra wymagała myślenia

 

Kamień, 12.12.2013

Opr. J.C.

 
« PoczątekPoprzednia3132333435363738NastępnaOstatnie »

Strona 34 z 38

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 119 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS