czwartek, 15 kwietnia 2021r.
Home Aktualności Jubileuszowy GwarKam
Jubileuszowy GwarKam

       14 lutego 2010 roku hala sportowa Zespołu Szkół w Kamieniu wypełniła się mieszkańcami naszej gminy, którzy, mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury, zechcieli po raz kolejny spotkać się z kamieńską gwarą. Impreza ta, która na trwałe już wpisała się w życie kulturalne Kamienia, rokrocznie gromadzi wszystkich tych, którym nieobca jest troska o to, aby zachować mowę, tradycję, obyczaje i wytwory materiale przodków.

 


       W imieniu organizatorów licznie zgromadzoną publiczność serdecznie powitał prezes Towarzystwa Przyjaciół Kamienia pan Józef Czubat. W sposób szczególny podziękował on za przybycie gościom specjalnym, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel, Poseł na Sejm RP Stanisław Ożóg, Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, członkowie Zarządu Sejmiku Podkarpackiego, przedstawiciele władz Powiatu Rzeszowskiego, a także osoby duchowne – ksiądz prałat Tadeusz Wójcicki, ksiądz proboszcz Marian Gwizdak oraz proboszcz parafii Krzywa Wieś – Piotr Kuźniar.


       Spotkanie gwarowe, podobnie jak w poprzednich latach, prowadziła pani Genowefa Saj.
       Każdego roku uczniowie pod pieczą swych nauczycieli przygotowują scenki, w których prezentują piękną lasowiacką gwarę, ale także dawne obrzędy i obyczaje. Widzowie mogli tym razem oklaskiwać aż pięć przedstawień. Dwa spośród nich wyreżyserowali, przygotowali i przedstawili uczniowie z Gimnazjum w Łowisku, dwa kolejne uczniowie Gimnazjum w Kamieniu, ostatnią zaś, najmłodsi spośród tego grona, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamieniu. Dawne życie na wsi ukazane zostało w sposób niezwykle wszechstronny, bowiem tematyka tych scenek była różnorodna, począwszy od kolędowania, a skończywszy na kiszeniu kapusty.


       Imprezę uświetnił także występ czteroosobowego kabaretu ze Śląska „Baba z chopem”, zespół śpiewaków z Rzeszowa, a także pan Bolesław Socha, który znakomitą gwarą przypomniał zebranym, jak wyglądało dawniej codzienne życie w Kamieniu.
       Sporym zainteresowaniem cieszyły się wystawy przygotowane przez miejscowych artystów. Pan Józef Ożóg zaprezentował swe rzeźby, a pani Agnieszka Zaguła przygotowaną przez siebie niezwykła kolekcję lalek artystycznych. Z historią spotkań gwarowych można było zapoznać się dzięki specjalnym tablicom ze zdjęciami przygotowanym przez panią Bernadetę Bugiel.


       Jak co roku, tak i teraz oprócz strawy duchowej i kulturalnej można było również znaleźć coś i dla ciała. Wyroby kamieńskie cieszą się zasłużoną sławą. Antoni Partyka raczył wyrobami ze swej pasieki, zaś pan Łach swymi znakomitymi wędlinami. Wiele wysiłku i pracy włożyły również panie z kół gospodyń wiejskich. I tak: panie z Kamienia i Łowiska przygotowały smaczne kapuśniaczki, panie z Podlesia ciasteczka i chleb pani Wójcik, koło gospodyń z Nowego Kamienia raczyło kasiarzami, a panie z Krzywej Wsi upiekły serniczki.


       Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie praca członków Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Z okazji jubileuszowego spotkania zasłużeni członkowie zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami. Słowa podziękowania należą się także włodarzom gminy, sponsorom oraz wszystkim mieszkańcom gminy Kamień, dla których Gwarkam jest organizowany. Ich, tak liczna przecież, obecność, jest potwierdzeniem, że praca nad przygotowaniem kolejnego spotkania z mową gwarową miał jak najgłębszy sens.


Opracował
Sławomir Ożóg
 

 

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS