niedziela, 05 lipca 2020r.
Home Ważne wydarzenia VII Międzygminny Konkurs Recytatorski "Strofy o przyrodzie"
VII Międzygminny Konkurs Recytatorski "Strofy o przyrodzie" PDF Drukuj Email

Konkurs Recytatorski      Człowiek od zarania swoich dziejów próbuje - z raz lepszym, raz gorszym skutkiem - zrozumieć, ujarzmić, bądź opisać przyrodę. Czy z należytą pokorą, czy oznaczającym niedobory fantazji pokory brakiem- stwierdzić musimy, że- czy chcemy, czy nie- wpisani jesteśmy w cykl natury, stanowiąc nieledwie jej małe trybiki.


     I dowodem na ową cykliczność, kulisty porządek czasu jest siódmy już Międzygminny Konkurs Recytatorski dla uczniów gimnazjum, który każdej wiosny odbywa się w naszym kamieńskim Zespole Szkół. Kolejny rok zatoczył koło i oto po raz kolejny młodzież z Kamienia, Cholewianej Góry, Łowiska, Jeżowego, Sokołowa Małopolskiego oraz Starego Nartu staje do szlachetnego pojedynku. Organizatorzy dbają, by tematyka corocznych spotkań była różnorodna- były już strofy o miłości, matce, ojczyźnie, Bogu, poezja Zbigniewa Herberta i Juliusza Słowackiego. W tym roku prezentowane wiersze inspirowane były przyrodą.

 

     Zwyczajem konkursu jest rozpoczynanie go od wykładu tematycznego- w tym roku wygłosiła go Pani Alicja Partyka. Z morza utworów malowanych kolorami natury wybrała te, które ją, jako polonistkę, wrażliwego odbiorcę poezji, interesują najbardziej. Jak co roku też zaszczycił nas swoją obecnością ksiądz prałat Tadeusz Wójcicki, człowiek wielkiej kultury słowa, osoba, która jeszcze nigdy nie przyszła do nas z pustymi rękami. Dzięki księdzu prałatowi, a także Towarzystwu Przyjaciół Kamienia, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Spółdzielni Uczniowskiej Gimnazjum w Kamieniu, wszyscy uczestnicy konkursu wyjeżdżają co roku z Kamienia z pięknymi nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. Zawdzięczamy to sprawnej organizacji i pracy gimnazjalnego Zespołu Humanistów, która zaczyna się co roku na długo przed rozpoczęciem konkursu. Pani wicedyrektor Genowefa Saj, Pani Helena Orszak, Pani Halina Partyka, Pani Alicja Partyka, Pani Zofia Bednarz, Pan Sławomir Ożóg, Pan Grzegorz Boguń - dbają o najwyższy poziom organizacyjny imprezy, która jest przecież wizytówką naszej szkoły.


     Ale czas stanąć w szranki! Doświadczone grono jurorskie ? Pani Maria Słobodzian, Pani Krystyna Lenart, Pani Wiesława Pietrońska- pod przewodnictwem Pani Kazimiery Piziak, co rok wydaje sprawiedliwe wyroki. W tym roku, wysłuchawszy osiemnaściorga uczestników, którzy prezentowali fragmenty m. in. ?Pana Tadeusza?, wiersze Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Anny Kamieńskiej, ks. Jana Twardowskiego, Franciszka Karpińskiego i Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, wybrano najlepszych recytatorów: Aleksandrę Piróg z Cholewianej Góry(1.miejsce), Agatę Karaś z Łowiska i Sabinę Kopacz z Jeżowego (2. miejsce), Karolinę Kocieł z Łowiska (3.miejsce), Agatę Delektę z Cholewianej Góry (4.miejsce), Magdalenę Kidę z Kamienia (5.miejsce), Patrycję Rurak z Kamienia (6.miejsce) oraz Justynę Rębisz z Jeżowego (7.miejsce). Zanim jednak ogłoszono werdykt, w oczekiwaniu na najważniejszy moment towarzyszyli nam uczniowie naszej szkoły, którzy pod okiem Pani Joanny Ożóg przygotowali piękny program artystyczny. O oprawę muzyczną zadbali Panowie Zbigniew Dudek i Grzegorz Boguń, dzięki którym talenty wokalne naszych uczniów rozwijają się gładko.


     Nagrody wręczył Pan Dyrektor Józef Łach wraz z goszczącym na konkursie Panem Franciszkiem Olko, wice wójtem gminy. Pan Dyrektor podziękował również sponsorom i opiekunom uczestników konkursu, a także jurorkom. W tak miłej atmosferze pożegnano gości, zaprosiwszy ich uprzednio na rozkoszowanie się darami natury pod inną postacią - poczęstunku.


     Emocje już ostygły, nadszedł czas odpoczynku i podsumowań. Chyląc czoła przed organizatorami, dziękuję za zaufanie i możliwość poprowadzenia tego pięknego koncertu poezji polskiej, w jej najpiękniejszej, klasycznej formie- 
Ewa Świerat

 

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS