wtorek, 02 marca 2021r.
Home Wspomnienia Wspomnienia Tadeusza Krawczyka
Wspomnienia Tadeusza Krawczyka

      Będąc jeszcze czynny zawodowo, w czasach PRL-u, załatwiałem jakąś sprawę w Wydziale Architektury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. W trakcie rozmowy okazało się , że moim rozmówcą jest arch. Zdzisław Barański, najmłodszy syn Kierowniczki Szkoły Powszechnej w Kamieniu z okresu okupacji hitlerowskiej. Z rozmowy wynikało , że był on kolegą szkolnym brata mojej mamy, Kazimierza Delekty, mieszkającego w domu z drugiej strony drogi , naprzeciw Plebanii (w późniejszym domu Antoniego Sitarza ) i sąsiadem Ludwika Kędziora, właściciela młyna i tartaku.

      Wspominał, że u Kędziora w czasie okupacji mieszkał jakiś czas trzeci ich kolega szkolny,Sławek.Jak się okazało , tym trzecim był późniejszy sławny literat Sławomir Mrożek.W trakcie uroczystości nadania imienia Stanisława Kostki Szkole Podstawowej w Kamieniu, tą informacją podzieliłem się z Panią dyr.mgr.Ireną Maj-Surdyką, która o ile mi wiadomo podjęła próbę zaproszenia Pana Sławomira Mrożka na spotkanie autorskie w Kamieniu. Jednak zaproszenie pozostało bez odpowiedzi.


      Pana Kędziora wspominam również jako sąsiada mojej Babci Salomei Delekta dlatego, że po wyzwoleniu i elektryfikacji wsi chyba jako pierwszy w Kamieniu posiadał lampowy odbiornik radiowy.Będąc u Babci wiele godzin spędzałem pod płotem na słuchaniu muzyki płynącej z tego odbiornika. Było to jeszcze przed budową radiowęzła i założeniu w każdym domu głośnika z odbiorem pierwszego programu PR.

 

     I jeszcze jedno wspomnienie:drugim sąsiadem mojej Babci był kościelny, którego nazwiska już nie pamiętam.Tuż przed wybuchem wojny kiedy miałem zaledwie cztery lata, u niego właśnie miałem okazję posłuchać prymitywnej technicznie i zaszumionej audycji radiowej odbieranej na słuchawki z radia na kryształek; co było dla mnie jako dziecka czymś niesamowitym.

 

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS