poniedziałek, 13 lipca 2020r.
Home Wspomnienia Kultywowanie tradycji "Majówek" w Kamieniu
Kultywowanie tradycji "Majówek" w Kamieniu

 

Modlitwa i śpiew na "majówkach"     Wieczorne majowe modlitwy i śpiewy przy krzyżach i  kapliczkach przydrożnych mają w  gminie Kamień długoletnia i bogatą tradycję.

Według ustnie przekazywanych wiadomości przy kapliczce w Kamieniu - Górce coroczne majowe modlitwy i śpiewy odbywały się od 1882 roku tj od czasu jej  wybudowania a  przy krzyżach w Pruśinie, Krzywej Wsi i Łowisku prawdopodobnie wcześniej.  

W ostatnich dniach kwietnia każdego roku w godzinach popołudniowych przybierano obraz w kapliczce w bibułkowe kwiaty, ustawiano bukiety z polnych kwiatów, świecono lampki wykonane  domowym sposobem z masła...

      Podobnie było przy innych kapliczkach krzyżach i figurach w gminie.Ta piękna tradycja kontynuowana jest również teraz co można zobaczyć przejeżdżając przez nasze wsie lub  na wykonanych aktualnie zdjęciach.

   „ Majówki” rozpoczynały się w godzinach  wieczornych  po skończonej pracy w polu i gospodarstwie ,gdy było wszystko posprzątane ,obrządzone i robiło się chłodniej.

Dla wielu  jej uczestników modlitwa i śpiew był wypoczynkiem po ciężkiej pracy w rolnictwie.

      W okresie gdy w Kamieniu nie było jeszcze świątyni a/ do kościoła trzeba było iść do Górna lub Jeżowego/ , kiedy  kościoła  nie było  w Łowisku ,Krzywej Wsi, Podlesiu , Błoniach ,w „ majówkach” uczestniczyło  dużo  mieszkańców starszych i młodzieży. Po wybudowaniu  świątyń cześć osób zrezygnowała z „majówek” pod figurami  i kapliczkami na rzecz  nabożeństw majowych w Kościołach. Obecnie   codzienne  majowe modlitwy i śpiewy odbywają się tylko  przy kapliczce  w Kamieniu-Górka ,  krzyżu na posesji Sudoła Władysława  w Górce i w Łowisku na posesji Bogunia[ załączamy zdjęcia ]

W innych miejscach  odbywają się również  ale  z mniejsza częstotliwością.

Modlitwa i śpiew na "majówkach" przy kapliczce w Górce       W okresie miesiąca  maja, każda figura i krzyż z wizerunkiem Matki Bożej jest udekorowana i świeci się przez całą dobę lampka. Obrzędy przy kapliczce w Górce prowadziła i rozpoczynała śpiew zawsze jedna z starszych mieszkanek . Przez bardzo długi okres   Elżbieta Rodzeń [Hażbitka], obecnie prowadzą prawnuczki budowniczego kapliczki Walentego Bochenka - Emilia Pirog i Czesława Partyka. Najczęściej uczestniczą: Aniela Rodzeń, Genowefa Gancarz, Maria Urbanik, Janina Sądej, Emilia Piróg  żona Józefa, Ewa Janiec, Zofia Piedel, Jan Janiec, Jolanta Janiec, Zofia Bochenek, Waleria Rodzeń. W Górce u Sudoła prowadzi  Krystyna Hanus  uczestniczą  również; Aniela Delekta, Maria Piróg, Józef Łach, Eleonora Błądek, Maria Spieczna, Maria Piróg, Genowefa Rodzeń. Krystyna Sitarz, Maria Kumiega, Genowefa Bednarz, Katarzyna Kuryś, Monika Piróg.

  Uczestnicy korzystają z śpiewników i  książeczek do nabożeństwa lub zeszytów z ręcznie przepisanymi pieśniami.

  W trudnych latach  zaborów i okupacji majowe modlitwy miały również podtekst patriotyczny. Mimo zakazu zgromadzeń, modlitwy i śpiewy nadal się odbywały. Jedna z osób uczestniczących w nabożeństwie czuwała w pobliżu drogi a w przypadku zbliżania się  żandarmów ostrzegała uczestników by mogli ukryć się w gąszczu drzew otaczających kapliczkę, podobnie było przy innych krzyżach i  figurach.

Kapliczka znajdująca się na początku Krzywej Wsi koło posesji państwa Tażmirków      Układ  majówek  jest zachowany, podobny jak przed 100 laty. Wcześniej rozpoczynano majówki odmawianiem dziesiątka różańca, obecnie - Apelem Jasnogórskim. Następnie śpiewana jest Litania oraz antyfona - Pod Twoją obronę i  pieśni Maryjne śpiewane  na melodie,  które  przetrwały od najdawniejszych czasów. Na zakończenie odmawiany jest Anioł Pański, pieśń „Już nas nocka zaszła” i Apel Jasnogórski. Niektórzy pamiętają czas kończenia majówki  pieśnią - „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.

      Dawniej wiele radości, sprawiały nabożeństwa majowe szczególnie młodzieży. Były okazja do wspólnego przebywania i radości z najpiękniejszego miesiąca w roku, cieszenia się urokiem wiosennej przyrody. Bywało, że pod koniec majówki  przychodzili  chłopcy by odprowadzić do domy młode dziewczyny. Obecnie w tych tradycyjnych śpiewach i modlitwach biorą udział  przeważnie osoby starsze i dzieci.

 

Kamien dnia 25 maja 2011r.                              

opracował J C

 

 

Zdjęcia Kapliczek Zdjęcia Kapliczek (18)
 

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS