czwartek, 23 stycznia 2025r.
Home Aktualności
Aktualności
Studnia "Browar" w Górce

     Towarzystwo Przyjaciół Kamienia w 2005 roku dokonało remontu zabytkowej studni zwanej „Browar”. W gazecie wydawanej w tym czasie przez Towarzystwo ukazał się z tej okazji artykuł na ten temat, opracowany na podstawie informacji Henryka Rodzenia s. Kazimierza i Józefa Rodzenia s. Michała, zebranych przez Józefa Czubata, potomka pierwszego właściciela studni. Fragmenty tego artykułu zamieszczamy poniżej.

     Studnię tę wybudował w latach 1880-1881, dla potrzeb swojego gospodarstwa rolnego, mieszkający tam Walenty Bochenek, także fundator przydrożnej kapliczki w Górce i wójt Gminy Kamień. Potrzebował on dużo wody, ponieważ posiadał spore gospodarstwo, w tym trzy pary koni i kilkanaście sztuk bydła. Wykopał więc bardzo szeroką i głęboką, jak na ówczesne czasy, studnię przy drodze. Przyjęła się dla niej nazwa „Browar”, która funkcjonuje do dziś. Była ona znana w całej wsi i okolicach, ponieważ nawet w okresie największej suszy była w niej woda. Przyjeżdżali po nią gospodarze z innych części Kamienia, zwanych wtedy Podkościele, Dół, Rupcie, Róg, czekali z wozami w kolejce, czasem od najwcześniejszych godzin porannych, a w wielkie susze nawet przez całą noc. Swój sukces studnia zawdzięczała obfitemu dopływowi, tak że można było czerpać z niej przez całą dobę, z niewielkimi przerwami, nawet podczas suszy, kiedy inne studnie w okolicy wyschły.

     Gdy przed studnią ustawiały się długie kolejki z furmanek konnych miejsce to stawało się miejscem spotkań towarzyskich; można było porozmawiać, poznać najnowsze wieści z okolicy, poplotkować, popolitykować, a często i pokłócić się o to, kto ma pierwszy czerpać wodę.

     Woda ze studni „Browar” ceniona była w dawnych czasach za dobry smak i miękkość, dzięki której myte nią włosy były błyszczące i zdrowe. Mówi się, że dlatego chłopcy z tego terenu mieli bujne czupryny, a dziewczęta piękne, mocne włosy. Do tej pory zrobiona z niej herbata ma wyśmienity smak.

     Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia w 2005 roku postanowił zaopiekować się studnią, która stanowiła już wtedy zabytek, przywrócić jej dawny wygląd i uporządkować teren wokół niej. Zamontowano nowy żuraw, składający się z tzw. kuli i strzały, drewniane wiadro do czerpania wody, poprawiono dębową cembrowinę oraz postawiono drewniane poidło dla koni i krów. Prace stolarskie wykonał społecznie właściciel Zakładu Stolarskiego „Chata” w Kamieniu Tadeusz Wakuła.

 

    

Na zdjęciach z 2005 roku przy pracy: Franciszek Rurak, Radny Gminy Kamień, bracia Józef i Antoni Sądejowie oraz członkowie zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Józef Czubat - Przewodniczący, Jan Orszak - Zastępca Przewodniczącego, Paweł Gutowski - Członek Zarządu (dodatkowe zdjęcia w galerii)

 

Na zdjęciu wykonawcy renowacji studni w 2020 roku Stanisław Sudoł, Józef Piekut i Arkadiusz Wakuła

Na zdjęciu studnia „Browar” w Górce przed renowacją w 2020 roku

zdjęcia wykonali: Aleksandra Marciniec i Jan Orszak

 

     Po dwudziestu latach, w bieżącym 2024 roku, Towarzystwo Przyjaciół Kamienia podjęło dalsze prace rekonstrukcji tego zabytku. Zakupiono drewniane wiadro do czerpania wody, wykonane z drewna dębowego oraz zamontowano poidło. Zostało ono wykonane na wzór tego z drugiej połowy XIX wieku, z drewna jodłowego, przez Bolesława Sądeja i przez niego zamontowane. Nie zapomniano o belce, do której przywiązywano pojone zwierzęta.

     Przy konserwacji studni pomogła Rada Sołecka Kamienia-Górki i Wspólnota Serwitutowa.

    

 

        

     Mamy nadzieję, że pokażecie swoim dzieciom, wnukom i wakacyjnych gościom starodawną studnię zwaną Browarem i opowiecie, jak dawniej dawano pić koniom i krowom.

 


 

     Zamontowane tam urządzenia działają, można czerpać wodę, spróbować czy jest smaczniejsza niż ta z kranu, wylewać ją do poidła dla zabawy dzieci. Tym bardziej, że studnia musi być używana, by świeża woda mogła do niej napływać.

     W Kamieniu mówiono, że w browarze piwa nie zabraknie, tak jak wody w studni w Kamieniu-Górce.

 

Zdjęcia studni po renowacji w 2024 wykonał Jan Orszak

op. JC

 
"Złoty Pięściarz" Dominik Kida

Gratulacje dla Dominika!!!


     Dominik Kida, mieszkaniec Łowiska, bokser Wisłoka Rzeszów, zdobył złoty medal w boksie olimpijskim.


     Pięściarz, dzięki ogromnemu sercu do walki, wywalczył złoto w finale wagi 69 kg podczas 91 Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Wałczu.

     To pierwszy Mistrz Polski z Rzeszowa od 40 lat.

     Gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów dla Mistrza Dominika!

 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Kamień, 21.11.2020 r.

 
35 lat Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

     Towarzystwo Przyjaciół Kamienia powstało w 1985 roku jako stowarzyszenie pożytku publicznego. Zadaniem statutowym Towarzystwa jest prowadzenie działalności społeczno-kulturalnej, ochrona zabytków oraz popularyzowanie wiedzy o historii naszej wsi i okolic. Towarzystwo liczy obecnie 56 członków. Zarząd stowarzyszenia stanowią: Prezes Józef Czubat, Zastępca Prezesa Jan Orszak, Sekretarz zarządu Genowefa Saj, Skarbnik Zofia Bednarz, Członkowie zarządu: Krystyna Hanus, Joanna Mazurkiewicz, Antoni Partyka, Paweł Gutowski i Mirosław Piędel. Społecznie wspomaga działania zarządu Pani Halina Watras.


     W początkowym okresie działalności Towarzystwo wydawało gazetę „Głos Kamienia” oraz publikacje specjalne, np. z okazji 100-lecia parafii w Kamieniu, rocznicy pontyfikatu Św. Jana Pawła II, czy utworzenia parafii Krzywa Wieś-Podlesie. W 1991 roku pojawiła się pierwsza, wydana przez Towarzystwo książka, dr Andrzeja Ruraka „Kamień w przeszłośći i dziś”, a w latach następnych drugi i trzeci tom tego wydawnictwa oraz „Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieniu”, „Historia piłki nożnej w latach 1955-2012” Józefa Czubata i „Kamień i Steinau w pożodze I Wojny Światowej” autorstwa dr Sławomira Kułacza. Od kilku lat wydawany jest Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Towarzystwo prowadzi stronę internetową: www.tpkamien.pl.

     Chyba najbardziej znanym przedsięwzięciem Towarzystwa były coroczne spotkania „GwarKam”, które odbywały się w latach 2000-2011. Ich historię opisał dr Sławomir Ożóg w książce ”Gwara Tradycja Kultura. Historia GwarKamu”.
     Członkowie Towarzystwa współuczestniczyli w organizowaniu, praktycznie wszystkich, uroczystości, które odbyły się na terenie gminy Kamień - państwowych, kościelnych, sportowych i kulturalnych.

     Ważną częścią działalności Towarzystwa jest ochrona zabytków znajdujących się na terenie gminy Kamień. W ramach tych działań odnowiony został cmentarz ewangelicki w Nowym Kamieniu i pomnik żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej na cmentarzu parafialnym w Kamieniu, wybudowano pomnik walczących w Powstaniu Styczniowym 1863 roku i zmarłych w czasie epidemii na terenie Dubli, umieszczono pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przy pomniku „Grunwald” w Kamieniu, a codzienne działania członków Towarzystwa to dbałość o wielu innych, może mniej znanych, ale ważnych dla historii Kamienia miejsc pamięci, zabytków architektury, czy grobów.

     W działaniach mających na cele popularyzowanie wiedzy o lokalnej historii przedstawiano osoby, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego gminy, a których osiągnięcia nie były wcześniej znane szerszemu ogółowi mieszkańców oraz tych, którzy w swojej pamięci przechowali tradycję, zwyczaje, gwarę i pamięć wydarzeń historycznych.

     Działania Towarzystwa, także finansowo, wspiera wiele osób mieszkających na terenie gminy i tych, którzy z niej pochodzą, przesyłają zdjęcia i artykuły, jak Tadeusz Krawczyk z Rzeszowa, piszą książki o Kamieniu, jak dr Jan Kutyła z Katowic - autor „Słownika Gwary Lasowiackiej Kamienia i okolic”, prowadzą blogi o Lasowiakach, jak Urszula Posłuszny „Trzeci talerz”, służą swoją wiedzą, jak prof. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ewa Krzyżek z Niska, przesłała wycinki prasowe z okresu przed II Wojną Światową, a inna osoba - stare zdjęcia, mapy i dokumenty.

     Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ks. Prałata Tadeusza Wójcickiego i lokalnych władz, Wójta Gminy Ryszarda Bugla, Sekretarza Gminy Jerzego Bednarza i wielu innych.

 

Józef Czubat


Kamień, 4 listopada 2020 roku

 
Uroczyste odznaczenia

     W dniu 19 października 2020 roku w Urzędzie Gminy bezpośrednio przed XIX sesją Rady Gminy Kamień VIII kadencji odbyła się podniosła uroczystość. Gościem honorowym uroczystości był pułkownik Józef Rodzeń ze Słupska z XXVIII pułku lotnictwa myśliwskiego reprezentujący Związek Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie Dzieci Wojny.

     Medalami wyróżniono osoby zasłużone w działaniach dla dobra dzieci w Gminie Kamień.

     Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel oraz ks. prałat Tadeusz Wójcicki zostali odznaczeni Diamentowymi Krzyżami Zasługi. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Rubinowym Krzyżem zasługi. Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Piędel, Sekretarz Gminy Jerzy Bednarz oraz Małgorzata Sudoł z Ośrodka Pomocy Społecznej Błękitnymi Krzyżami Zasługi.

     Pan pułkownik J. Rodzeń złożył serdeczne gratulacje wyróżnionym wierząc, że ich działalność będzie jeszcze bardziej owocna. Pan Wójt wręczając okolicznościowy dyplom gratulacyjny wyraził podziękowanie za zauważenie pracy na rzecz samorządu, na rzecz społeczności lokalnej oraz życzył rodakowi wszelkiej pomyślności.


Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 
1% podatku za 2019 rok

Szanowni Państwo!!!

     Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia dziękuje za przekazanie 1% podatku na działalność naszej organizacji, która jest organizacją pożytku publicznego.

     W bieżącym 2020 roku 175 podatników przekazało 8. 481 zł z 1% podatku za 2019.

Przedsiębiorcy:
Monika Socha - Kamień,
Mirosław Piędel - Nowym Kamień,
Józef Mączka - Kamień,
Jadwiga Cholewa - Łowisko.

Podatnicy indywidualni:

Kamień: Tomasz Polak, Wojciech Łach, Diana i Jan Kolano, Joanna Mazurkiewicz, Stanisława Koper, Joanna i Grzegorz Olejarz, Agnieszka Baran, Wiesława Wiśniewska, Maria Świerad, Teresa Skiba Balcer i Marek Balcer, Halina Watras, Anna Surdyka, Eleonora Błądek, Dorota Błądek, Zbigniew Drelich, Władysława Olko, Waldemar Kata, Zofia Bednarz, Stanisław Bednarz, Zofia i Jerzy Bednarz, Anna i Tadeusz Marciniak, Wiesława i Jacek Drelich, Krystyna Sitarz, Małgorzata Bałut, Wiesława i Józef Mączka, Stanisława i Józef Czubat, Piotr Świerad, Renata i Krzysztof Stec, Alicja Hawro, Stanisław Wilk, Zofia i Jacek Partyka, Genowefa Bednarz, Roman Sądej, Maria Grabiec, Mateusz Stec, Anna Delekta, Leszek Stec, Monika i Przemysław Łach, Magdalena Bałut, Stanisława i Tadeusz Baran, Robert Baran, Anna i Tadeusz Rembisz, Irena i Stanisław Piróg, Krzysztof Majka, Małgorzata Grabiec, Maria Tupaj, Irena i Tadeusz Watras, Jacek Kowal, Maria Bajek, Anna Stec, Adam Dudzik, Marek Błądek, Andżelika Socha, Marta i Marek Oczkowski, Anna i Tadeusz Kołodziej, Damian Demkowicz, Jerzy Bujdasz, Andrzej i Wiesława Majka, Marcin Maczka, Teresa i Wojciech Sądej, Lesław Piróg, Maria i Mieczysław Piędel,

Nowy Kamień: Wiesław Żak, Jan Szostecki, Genowefa Chojnacka, Rafał Chojnacki, Małgorzata Bujdasz, Stefania i Tadeusz Olko, Robert Baran, Stanisław Cyran, Lilla i Jan Urban, Maria Czubat,

Krzywa Wieś: Irena i Tadeusz Chmiel, Małgorzata Sobczuk, Maria i Wiesław Piróg, Mieczysław Matuła, Jolanta Sączawa,

Duble: Elżbieta i Antoni Partyka, Iwona i Piotr Partyka, Zofia Socha, Katarzyna Sabat,

Łowiska: Zofia Buczkowska, Zofia Sączawa, Łukasz Zdeb, Mateusz Zdeb, Gabriel Kida, Stanisław Sączawa,

Rzeszów: Kazimiera Stachowicz, Agnieszka Łukaszewska,

Warszawa: Hanna Uzdowska, Bronisław Rodzeń,

Przemyśl: Wanda Cyrano,

Lublin: Jadwiga i Piotr Leszczuk, Krzysztof Uzdowski,

Kraków: Wanda Baran, Magdalena Piędel,

Zawiercie: Urszula i Józef Surdyka,

Gogolin: Rozalia i Karol Czekała,

Wrocław: Teresa i Stanisław Siut, Elżbieta Bereś-Pawlik, Józef Pawlik,

Głogoczów: Anna Pawlik-Wywrot,

Nisko: Bożena i Tomasz Wach, Ewelina i Piotr Słoma,

Stalowa Wola: Andrzej Krudysz,

Jeżowe: Ewelina Bańkowska, Jan Zarzycki, Damian Drabik, Marek Rogala, Stanisław Piędel, Tadeusz Gielar, Beata i Józef Mścisz, Urszula i Wiesław Guściora, Krystian Drabik, Helena i Tadeusz Siudak, Bożena i Tadeusz Zaguła, Zygmunt Piędel, Halina i Jan Drabik,

Cholewiana Góra: Hanna i Stanisław Olejarz, Władysława i Stanisław Blajerski, Stanisława Socha, Stanisław Sudoł,

Górno: Piotr Surdyka, Marcin Łach, Aneta i Krzysztof Dolecki,

Myślenice: Paweł Orawin,

Tarnobrzeg: Anna i Grzegorz Janczy,

Wpłacili również: Mariusz Bolko zam. Krzywdy, Justyna i Tomasz z Dzikowca, Paweł Orawin z Myślenic, Grażyna Sapuła z Raniżowa, Maria Gola z Krzątki, Jan Pikuła z Łętowni, Adam Przybyło z Krasnego, Józefa Uchańska z Sójkowej, Anna i Krzysztof Wąsik z Wilczej Woli, Iwona i Piotr Rusin z Bojanowa, Katarzyna Bujak-Cisek z Nowosielca.

Anonimowo 1% podatku wpłaciło 16 podatników, w tym: z Kamienia 7, Nowego Kamienia 4, Prusiny 2, Rzeszowa 3.


Darowiznę w kwocie 939 zł przekazali:
- Bank Spółdzielczy w Kamieniu,
- Janina Zaguła z Lublina,
- Stanisław Kołodziej z Legnicy,
- Maria Piróg i Alicja Hawro z Kamienia,
- Rodzeń Bronisław z Warszawy.

 

     Dochody z działalności statutowej w roku obrotowym 2019r. wyniosły 9.425 zł.

     Koszty działalności w 2019 roku wyniosły 13.012 zł:
- publikacja książki „Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Kamienia 2019 r.”,
- wykonanie pomnika w Dublach,
- ufundowanie nagród dla uczestników konkursu recytatorskiego,
- opłaty za utrzymanie i prowadzenie strony internetowej,
- zakup artykułów biurowych i inne drobne zakupy konieczne do realizacji statutowych zadań Towarzystwa,
- organizacja imprez kulturalnych dla uczczenia rocznicy Odzyskania Niepodległości.


     Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i prosimy o przekazanie 1% podatku w przyszłym roku.


Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia
Józef Czubat, Jan Orszak, Zofia Bednarz, Genowefa Saj, Mirosław Piędel,
Krystyna Hanus, Paweł Gutowski, Antoni Partyka, Joanna Mazurkiewicz.

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 5 z 16

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS