Gmina Kamień na Ogólnopolskich Dożynkach |
6 września 2020 r. w Częstochowie w Ogólnopolskich Dożynkach wzięli udział delegaci z Gminy Kamień, którzy mięli okazję zaprezentować własne wieńce dożynkowe.
Uczestnikami delegacji byli: Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel, Przewodniczący Rady Powiatu, Sekretarz Gminy Jerzy Bednarz, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Piędel, Prezes Zarządu Gminnego PSL w Kamieniu Paweł Gutowski, Przedstawicielka Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Zofia Bednarz, Sołtys Kamienia Górki Jan Piekut, Radni Gminy: Stanisław Sudoł, Witold Sitarz, Radny Rady Sołeckiej Stanisław Partyka i Adam Marciniec, jak również dwie grupy wieńcowe:
- KGW z Kamienia Górki: Aleksandra Marciniec - przewodnicząca, Ewa Sudoł, Mariola Magda, Weronika Partyka,
- KGW Prusina: Agata Tupaj, Marta Błądek, Anna Naja, Halina Błądek, Lidia Czubat, Bożena Tupaj.
Aleksandra Marciniec
|
|
Podziękowanie dla Pani Ewy Krzyżek Sekretarz Towarzystwa Ziemi Niżańskiej |
Szanowna Pani,
proszę przyjąć serdeczne podziękowania za udostępnianie nam materiałów prasowych dotyczących historii Kamienia. Te unikalne dokumenty, odnalezione przez Panią w archiwach, są dla nas niezwykle cenne, zarówno jako źródło informacji o naszej przeszłości, ale także jako inspiracja do dalszych badań źródłowych. Podziwiamy Pani pracę i cierpliwość, której ona wymaga.
Towarzystwo Przyjaciół Kamienia |
W kalendarzu jest zapisanych wiele świąt. Niektóre wpisały się w tradycję polskiej wsi na stale. Takim świętem jest Święto Ludowe - święto wsi i jej ciężko pracujących mieszkańców. Tradycja świętowania narodziła się na naszym terenie, bowiem 30 maja 1903 r. w Rzeszowie na posiedzeniu Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego jednogłośnie podjęto decyzję o ustanowieniu święta. Obchody święta wyrosły z tradycji chłopskiego udziału w Insurekcji Kościuszkowskiej słynnych kosynierów. Pierwotnie święto miało być obchodzone 4 kwietnia w rocznicę bitwy pod Racławicami lub w najbliższą niedzielę po 4. kwietnia, gdy dzień ten był dniem powszednim. Pierwsze Święto Ludowe było obchodzone w 1904 roku pod hasłem „Żywią i bronią”, które widniało na sztandarze kosynierów w powstaniu. Jednak tylko przez kolejne dwa lata organizowano uroczystości. Powrócono do tej tradycji 5 czerwca 1927 roku na Kongresie Stronnictwa Chłopskiego, podejmując uchwałę, że: „Dniem Święta Stronnictwa Chłopskiego jest pierwszy dzień Zielonych Świątek, który wszyscy członkowie każdego roku powinni obchodzić w sposób uroczysty przez wywieszanie sztandarów stronnictwa, ozdobienie domów zielenią”. Domostwa przyozdabiano świeżymi gałązkami, najczęściej lipowymi i brzozowymi, a wewnątrz domów układano we wzory zielony tatarak. Miało to być święto chłopskie, w uroczystościach mogły uczestniczyć tylko sztandary organizacji wiejskich. Święto obchodzone było do 1939 roku, bowiem w tym roku władze sanacyjne zakazały obchodzenia Święta Ludowego. W czasie wojny, tam gdzie działał ruch ludowy, święto obchodzono potajemnie. Dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 roku, kiedy reaktywowano 5 maja 1990 roku Polskie Stronnictwo Ludowe, przywrócono obchody święta i symbole ruchu ludowego. Od 1931 roku są nimi: zielony sztandar, czterolistna koniczynka i „Rota”. Według tradycji każdy listek koniczyny coś symbolizuje. Pierwszy oznacza nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość, a czwarty szczęście.
31 maja 2020 roku w Kamieniu nie zapomniano o święcie. Uroczystość miała skromny charakter. Z tej okazji Zarząd PSL w Kamieniu zaprosił swoich członków i rodziny byłych działaczy ludowych z Kamienia na mszę świętą o godz. 11, która została odprawiona w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msza sprawowana była w intencji członków stronnictwa - zmarłych i żyjących działaczy ruchu ludowego z Gminy Kamień. Zgromadzonym uczestnikom mszy towarzyszył sztandar stronnictwa. Honory chorążego pełnił Józef Piekut, zaś asystę stanowili: Dawid Błądek i Gabriel Orszak. Mszę odprawił ksiądz proboszcz Marian Gwizdak. Obchody święta uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Kamień pan Ryszard Bugiel i pan Zbigniew Micał Dyrektor Biura Powiatowego PSL w Rzeszowie.
Helena Orszak |
Agnieszka Zaguła - urodzona w Rzeszowie, pochodząca z Kamienia, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie oraz Studium Filozofii Klasycznej w Rzeszowie. W 2007 roku zdobyła dyplom magistra sztuki na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracę magisterską poświęciła zagadnieniu „Lalka w sztuce współczesnej.” Lalkarstwem artystycznym zajmowała się wiele lat. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne, między innymi w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Kamieniu, Tyczynie. Od kilku lat zajmuje się renowacją zabytków (m.in. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OO. Bernardynów w Rzeszowie, w cerkwi w Smolniku nad Sanem, w kościele Św. Bartłomieja Apostoła w Staszowie, w kościele Św. Trójcy w Bogorii, w kościele Św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, w kościele Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, w cerkwi Św. Paraskewy w Radrużu). Doświadczenie zdobyte w pracy przy renowacji wykorzystuje w autorskiej pracowni pisania ikon. Specjalizuje się w starych technikach malarskich oraz tradycyjnych technikach pozłotniczych.Agnieszka Zaguła jest artystą plastykiem, pedagogiem, scenografem. Kiedyś była znana dzięki lalkom artystycznym, ale od paru lat zajmuje się ikonami. Farby do ikon przygotowuje samodzielnie, uciera temperę jajową z suchymi pigmentami i odrobiną białego wina. – tak jak robili to dawni mistrzowie ikonopisania. Wszystkie materiały użyte w procesie powstawania ikon pochodzą ze świata organicznego. Podobraziem dla ikon jest deska z drewna liściastego lub iglastego. Pasjonuje się klasycznymi technikami pozłotniczymi oraz średniowiecznymi technikami malarskimi.
Zawsze pociągało mnie solidne rzemiosło. Pracuję z najbardziej szlachetnymi materiałami jakie można sobie wymarzyć: złoto, srebro i surowe drewno. Na specjalnie przygotowaną deskę nakładam zaprawę kredowo- klejową. Końcowy etap to nakładanie laserunkowo kolejnych warstw malarskich temperą jajową. Najbardziej pracochłonnym i odpowiedzialnym jest etap złoceń i srebrzeń. Większość ikon na wystawie jest srebrzona. Specjalizuję się w złoceniu na pulment. Jest to metoda wymagająca dużej precyzji i dyscypliny, ale przynosząca doskonałe efekty pozłotnicze.
Jest autorką licznych wystaw indywidualnych, współpracuje m.in. z Muzeum Dobranocek, Teatrem Maska, MDK w Rzeszowie. W Rzeszowie ma własną pracownię plastyczną, od kilku lat jest zakochana w ikonie, w technikach wymagających precyzji, wiedzy i skupienia.
Stworzona przez Agnieszkę ZagułęIkona “Saint Iggy Pop” to nie dzieło przypadku. Jest zagorzałą fanką “ojca chrzestnego punka”. Kilka lat temu była na jego koncercie w czeskiej Pradze, rzeszowiance udało się dotknąć artystę. Ikona została umieszczona na oficjalnym profilu Iggy'ego Popa, legendy światowego rocka. Profil Igg'yego Popa obserwuje w Internecie ponad 300 tysięcy osób. On świetnie nadaje się na przedstawienie go w formie ikony. Chodziło mi też o pomieszanie konwencji – wyjaśnia. Prace nad ikoną “świętego” Iggy’ego Popa trwały blisko rok, zgodnie z zasadami sztuki ikonopisania. Deska pokryta jest zaprawą kredowo-klejową. Ikona jest srebrzona czystym srebrem – metodą na pulment, grawerowana i laserowana. Srebro przez kilka miesięcy było niezabezpieczone żadnym środkiem, aby ładnie zoksydowało, czyli nabrało charakterystycznego nalotu – wspomina prace nad ikoną Agnieszka Zaguła. “Święta” ikona Iggy’ego Popa ma wymiary: 1,5 m x 0,7 m. – Jestem zaskoczona, że artysta ją dostrzegł. Tak samo jest zdziwiona pojawiającymi się oskarżeniami o rzekomą obrazę uczuć religijnych. To moja wizja artystyczna ikony punk rocka. Artystka mówi, że połączyła tu swoje dwie pasje - sztukę ikonopisania z muzyką rockową. W podobnym stylu tworzyli w przeszłości inni artyści.
Została wyróżniona w Plebiscycie “Kobieta Przedsiębiorcza Podkarpacia” pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Źródła: Aktualności TVP 3 Rzeszów, Redakcja rzeszow-news.pl, Teatr Maska: wystawa Agnieszka-Zaguła-ikony, materiały własne artystki.
Tekst opracował Mirosłąw Piędel z Zarządem Towarzystwa Przyjaciół Kamienia
|
Nowy Zarząd Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu |
W dniu 29 listopada 2019 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Gminnego Koła Pol-skiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu, którego zadaniem było uporządkowanie i przywrócenie aktywności koła. W wyniku rozmów, dyskusji i głosowania, został powołany nowy zarząd, skład którego uformował się następująco:
Prezes - Paweł Gutowski Wiceprezes - Stanisław Majczak Sekretarz - Jan Orszak Skarbnik - Justyna Piekut
Ponadto w skład zarządu weszli: Józef Piekut - Kamień Górka Marta Błądek - Kamień Prusina Henryk Sądej - Kamień Prusina Jacek Kucaba - Kamień Krzywa Wieś Stanisław Korytko - Kamień Podlesie Józef Piróg - Kamień Podlesie
Podczas zebrania na ręce nowego prezesa Pawła Gutowskiego zostały przekazane dwa sztandary Gminnego Koła PSL w Kamieniu: pierwszy zabytkowy z 1933 roku oraz drugi współczesny. Nowy prezes zaproponował, aby poczynić starania w kierunku odnowienia sta-rego sztandaru koła, z racji jego historycznych walorów.
Ma on wymiary 75x116 cm. Awers sztandaru jest koloru złotego, obszyty złotymi frędzlami. Na środku znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus otoczony złotymi kłosami zboża. Na obwodzie kłosów zboża widnieje napis wykonany złotymi literami ,,Koło Stronnictwa Ludowego w Kamieniu”. W każdym z czterech rogów sztandaru umieszczone są dodatkowo po trzy złote kłosy. Rewers jest również koloru złotego. Centralne miejsce zajmują skrzyżowane cepy, grabie i kosa. Nad nimi jest wyszyty napis w kolorze zielonym ,,W jedności siła”, pod nimi ,,W organizacji zwycięstwo”. W czterech rogach sztandaru widnieją czterolistne koniczyny. Drzewiec sztandaru jest dwuczęściowy. Dolna część jest niestety bardzo zniszczona. Zwieńczenie górnego drzewca stanowi złoty, ozdobny puchar, a nad nim orzeł w koronie. Na drzewcu wbite jest 119 tarcz (gwoździ) z nazwiskami, w tym tarcza ówczesnego przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa.
|
Więcej…
|
|
|