Prosimy o wsparcie działalności Towarzystwa Przyjaciół Kamienia o 1% podatku.
Uprzejmie informujemy, że możecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Towarzystwa Przyjaciół Kamienia poprzez przekazanie 1 % podatku za 2015 rok. Otrzymane od Państwa pieniądze pozwolą nam na sfinansowanie podejmowanych przez nas działań i projektów.
Jesteśmy zarejestrowani jako organizacja pożytku publicznego w rejestrze sądowym pod numerem KSR 0000037454.
Jeżeli Państwo mają chęć współfinansowania naszych przedsięwzięć prosimy o wpisanie w zeznaniu podatkowym za 2015 rok :
* numer naszego KSR 0000037454,
* kwotę wsparcia,
* można wskazać cel szczególny,
* można wyrazić zgodę na podanie swojego nazwiska imienia i adres organizacji tj. Towarzystwu Przyjaciół Kamienia co pozwoli nam poinformować czytelników strony internetowej o otrzymanej pomocy.
Emeryci i renciści również mogą przekazać 1% swojego podatku dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Należy na podstawie otrzymanego z ZUS - PIT 40A wypełnić PIT -37, oraz zadeklarować przekazanie 1% podatku na KRS-0000037454.
Wypełniony PIT można przesłać pocztą elektroniczna lub poczta do Urzędu Skarbowego.
Dziękujemy za okazaną hojność. Szczegółową informacje dotyczącą wielkości otrzymanych wpłat i poniesionych kosztach umieścimy na stronie internetowej Towarzystwa. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 693709567, 605107029.
Zarząd i Członkowie
Towarzystwa Przyjaciół Kamienia
Kamień, 29 stycznia 2016 rok |
Rekordowe wpłaty z 1% podatku |
Informacja o wpłatach 1 procentu podatku dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia w 2015 r.
Dziękujemy wszystkim podatnikom za przekazanie 1% podatku!
Wyrażamy wdzięczność za wsparcie naszej działalności, zrozumienie potrzeb i okazaną pomoc. Mamy również nadzieję na dalszą współpracę.
Przekazane środki finansowe planujemy przeznaczyć na ochronę zabytków, wydanie książki o imprezie gwarowej, dofinansowanie drużyny juniorów piłki nożnej, prowadzenie strony internetowej.
Za 2014 r. 1 % podatku przekazało dla naszej organizacji pożytku publicznego 119 podatników na łączną kwotę 9.063 zł (imiennie 98 i 21 bezimiennie).
Kamienia Górki - 16 podatników Nowego Kamienia - 15podatników Kamień - Prusina - 11 podatników Krzywej Wsi - 4 podatników Podlesie - 2 podatników Łowiska - 2 podatników Warszawy - 2 podatników Krakowa - 2 podatników Rzeszowa - 2 podatników Lublina - 3 podatników Przemyśla - 4 podatników Jeżowego - 1 podatnik Opola i okolic - 33 podatników
Imiennie przekazali:
Przedsiębiorcy z gminy Kamień: Stanisław Bednarz, Stanisław Gancarz, Marek Partyka
Mieszkańcy Krzywej Wsi: Dorota i Zbigniew Piróg, Genowefa i Józef Surdyka, Barbara i Andrzej Surdyka, Barbara Piróg
Kamień - Górka: Anna i Tadeusz Marciniak, Marta i Marek Oczkowski, Maria i Adam Majowicz, Edward Piróg ,Wiesława i Józef Mączka, Alicja Hawro, Dorota Błądek, Celina Dalenta, Ewelina Sroka, Damian Partyka, Eleonora Błądek, Stanisława Czubat, Piotr Lis, Joanna Mazurkiewicz, Joanna Piotrowska, Czesław Lis
Nowy Kamień: Genowefa i Józef Saj, Wiesław Żak, Emilia Majczek ,Wiesław Łach, Barbara i Marek Piróg, Genowefa i Henryk Moskal, Bogumiła i Czesław Bałut, Krzysztof Łach, Rafał Chojnacki, Maria i Stanisław Puchalski. Alicja Gancarz, Stefania i Tadeusz Olko, Elżbieta i Mirosław Piędel, Mirosław Sabat, Stanisława Ziemniak.
Kamień - Prusina: Zofia i Jerzy Bednarz, Maria Marek Błądek, Adam Dudzik, Karolina Koper, Józef Sikora, Antoni Partyka, Jan Bajek, Henryk Sądej
Łowisko: Krzysztof Kiełb , Jozef Kiełb Podlesia: Andrzej Olko, Zofia i Jan Orszak Warszawa: Bronisław Rodzeń, Jan Łach Przemyśl: Wanda i Edward Cyrano Kraków: Stanisław Urbanik Jeżowe: Maria Puchalska
Z terenu województwa opolskiego: Dawid Makles, Rozalia i Czesław Czekała, Elżbieta Grad, Małgorzata i Piotr Haładewicz-Grzelak, Bożena Kochanowska, Stefania Suchorska, Marcin Bąk, Kurt Passon, Maria i Ryszard Tekiel, Anna Smogulec, Krystyna Smogulec, Mikołaj Manoryk, Janina Kicera, Alicja i Ryszard Płużyński, Stefania Suchorska, Halina Wolak, Jacek Rosół, Paweł Bicz, Sławomir Smogulec, Sabina Duda, Mateusz Klimek, Adrian Duda, Mateusz Pietruszka, Krystyna i Joachim Duda, Krzysztof Bargieł, Józef Mróz, Paweł Karch, Robert Hadryś, Dominika Cepiel-Klimek, Krystyna i Rajmund Mokrowiecki, Joanna Pietryga, Ewa i Tadeusz Cempiel, Łucja Woźnica, Adela Kiwic.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia |
Spółdzielnia mleczarska w Kamieniu |
Spółdzielnie rolnicze miały bardzo duży wpływ na rozwój gminy i rolnictwa w Kamieniu. Jedną z nich, była spółdzielnia mleczarska, którą zorganizowano w 1932 r. W 1928 roku Związek Spółdzielni Rolniczych i Zarobkowo - Gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpił z propozycja i zaleceniem zorganizowania spółdzielni mleczarsko-jajczarskiej i hodowlanej, jako samodzielnych zrzeszeń. Rolnicy z Kamienia chętnie z tej możliwości skorzystali, przyjmując słowa odezwy do rolników następujące treści:
"Rolnicy!!! Pamiętajcie, że gorącym przywiązaniem do spółdzielni oraz wspólną i rozumną w niej pracą zdołacie wytworzyć potężną organizację własną. Tylko spółdzielcza przeróbka nabiału i spółdzielcza sprzedaż produktów nabiałowych i jaj powiększy wasz dochód z gospodarstwa rolnego oraz obroni Was od wyzysku pośredników. Pamiętajcie, że w "gromadzie siła", dbajcie więc, aby bracia Wasi i sąsiedzi byli członkami spółdzielni i dostarczali do niej mleko i jaja (...)"
Odezwa i szkolenia, jakie prowadzono, przyniosła efekt. W 1923 roku było już w Polsce 536 spółdzielni mleczarskich, w tym również w Kamieniu. Spółdzielnia przyjęła statut, a początkowe jego słowa brzmiały:
"Statut Spółdzielni Mleczarskiej w Kamieniu z odpowiedzialnością udziałami: Art.1. Firma spółdzielni brzmi ?Okręgowa spółdzielnia Mleczarska w Kamieniu z odpowiedzialnością udziałami". Art. 2. Siedzibą Spółdzielni jest Kamień, pow. Nisko, woj. Lwowskie (...)"
Statut bardzo szczegółowo określał kto może być członkiem spółdzielni, jakie ma władze, jak prowadzić rachunkowość, nadzór oraz kontrolę.
W skład zarządu w 1923 roku weszli miedzy innymi Stanisław Rodzeń i Piotr Lebida, a do rady nadzorczej: Jan Mędrala, Piotr Rogala, Jan Pietroński, Jan Kiełb, Marcin Wąsik. W późniejszych latach w zarządzie pracował Bolesław Piela, Konstanty Radomski, Józef Skomro i Andrzej Sączawa.
Spółdzielnia w Kamieniu z powodzeniem funkcjonowała do wybuchu drugiej wojny światowej. W czasie wojny jej działalność była ograniczona. Od 1937 r. posiadała własny budynek (teren obecnej poczty) i podstawowe wyposażenie. Prądu elektrycznego w tym czasie nie było, chłodzenie odbywało się w specjalnych zbiornikach obłożonych lodem, który gromadzono w zimie w kopcach okrywanych trocinami i ziemią. Spółdzielnia prowadziła skup mleka i jego przerób. Wyrabiano masło, sery, maślankę, mleko odtłuszczone i pełne. Również skupowano i sprzedawano jaja. Produkty kupowali mieszkańcy, sklepikarze, zaopatrywali się w nich również sprzedawcy z Niska, Sokołowa i innych miejscowości. Po drugiej wojnie światowej spółdzielnię mleczarską w Kamieniu, przekształcono w Powiatową Okręgową Spółdzielnię Mleczarska z siedzibą w Kamieniu. Pracownikami spółdzielni mleczarskiej w tym okresie byli między innymi: Piotr Delekta - główny księgowy, Edward Łach, Józefa Socha z Podlesia - rachmistrz, kierownik produkcji Tomasz Mazur, Józef Skomro, Maria Radomska.
W 1952 roku spółdzielnię wraz z pracownikami przeniesiono do Niska, gdzie były lepsze warunki lokalowe. Zarząd nadal był zdominowany przez członków spółdzielni z Kamienia, a Radzie Nadzorczej przewodniczył Bolesław Piela. W 1964 r. spółdzielnia mleczarska została przeniesiona do Stalowej Woli. Do pracy przeniesiono również zatrudnionych pracowników. Radzie nadal przewodniczył przedstawiciel producentów z Kamienia Andrzej Sączawa. Wśród pracowników spółdzielni wyróżniał się Józef Skomro nazywany zdrobniale "Mleczko", który z wielkim zaangażowaniem pracował nad zwiększaniem produkcji mleka i poprawy jakości krów z gminy Kamień oraz powiatu. Rolnicy z Gminy Kamień do spółdzielni w Nisku, a później do Stalowej Woli dostarczali ponad 50% mleka potrzebnego do produkcji, a dostawcami w gminie było około 80% gospodarstw, za wyjątkiem Łowiska.
|
Więcej…
|
Zostań liderem SZLACHETNEJ PACZKI w Gminie Kamień! |
Co roku w całej Polsce kilkuset liderów podejmuje wyzwanie zarządzania projektem SZLACHETNA PACZKA w wybranych miejscowościach. Każdy z nich kierując się zasadą Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego buduje zespół wolontariuszy i niesie pomoc najbardziej potrzebującym w swojej okolicy. Angażując innych ludzi w mądrą pomoc, liderzy realnie zmieniają społeczność, w której żyją. Są częścią czegoś wielkiego i sprawczego. To nie jest zwykłe!
Tylko w 2014 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do 19 580 rodzin w potrzebie, czyli do ponad 75 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie - osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. XIV edycja projektu była rekordowa! Liczba zaangażowanych w projekt wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie sięgnęła 805 000 osób!
Obecnie trwa uzupełniająca rekrutacja liderów do tegorocznej edycji SZLACHETNEJ PACZKI.
Czekamy na Twoje zgłoszenie!
Zapraszamy Cię do:
- zarządzania rejonem SZLACHETNEJ PACZKI,
- budowania zespołu wolontariuszy i koordynowania jego pracy,
- tworzenia i pielęgnowania długotrwałych relacji z lokalnymi instytucjami, parafiami, szkołami itp.,
- jak najlepszego wykorzystywania potencjału powierzonej Ci lokalizacji,
- dbania o jakość realizowanych w rejonie działań,
- organizacji zaplecza logistycznego w Twoim rejonie.
Aplikuj, jeśli:
- w życiu kierujesz się ideałami,
- masz w sobie chęć pomagania i kochasz ludzi,
- nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych,
- lubisz pracę na wysokich obrotach,
- jesteś bardzo dobrze zorganizowany,
- chcesz wziąć odpowiedzialność za przyszłość projektu w rejonie.
Możesz zyskać:
- satysfakcję z realizacji ogólnopolskiego projektu w Twojej miejscowości,
- realny wpływ na zmianę świata na lepsze,
- indywidualną ścieżkę rozwoju,
- udział w szkoleniach, rozwój i certyfikowanie kompetencji cenionych na rynku: zarządzania zespołem komunikacji, organizacji i motywowania,
- doświadczenie w największym projekcie społecznym w Polsce,
- nową perspektywę kultury pracy, w której ważna jest refleksja, poznanie po owocach i świętowanie sukcesów,
- paczkę nowych przyjaciół i znajomych.
Na Twoje zgłoszenie czekamy do 30 czerwca, szczegóły znajdziesz na: www.superw.pl |
|
|