środa, 19 czerwca 2024r.
Home Aktualności
Aktualności
Duble odrabiają straty

     W ostatnim czasie wiele inwestycji prowadzonych jest właśnie na terenie Błonia i w Dublach, które do niedawna były jednymi z najbardziej zaniedbanych obszarów gminy Kamień.
     Od maja br. trwały prace przy przebudowie drogi gminnej nr 108501. W dość krótkim czasie zmodernizowano 2,85 km jej łącznej długości, poprawiając znacząco nośność. Wybudowano także chodnik dla pieszych o dł. 1,15 km. Wykonawcą robót była firma STRABAG. Inwestycję prowadzono w ramach działania „2.1 Infrastruktura komunikacyjna RPO WP na lata 2007-2013”. Całkowity koszt zadania wyniósł 2,167 mln zł, z czego 1,517 mln zł pochodzi z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


     Kolejnym zadaniem, już rozpoczętym, jest budowa parku rekreacyjnego „MAŁY JORDAN”. Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu przy remizie OSP, w tym wykonanie: alejek, drogi wew., parkingu, placu zabaw dla dzieci, oczka wodnego, modernizacji istniejącej płyty boiska, oświetlenia, ogrodzenia i elementów małej architektury. Projekt przewiduje także wykonanie nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych. Wykonawcą parku jest firma z Górna TT-Bruk, która w przetargu nieograniczonym złożyła najkorzystniejszą ofertę, wartość umowy brutto wynosi 720 tys. zł. Projekt jest dofinansowany z PROW w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”.

 


     Cieszą prace wykonywane na działkach p. Stanisława Rębisza, który planuje na terenie byłej cegielni w Dublach wybudować zakład produkujący konstrukcje stalowe hal. Ciężki sprzęt pracuje pełną parą. Po ruinach cegielni już nie ma śladu, teren został w całości zrekultywowany. Część wyrobisk poeksploatacyjnych została zasypana i zniwelowana, na pozostałych pozostał zbiornik wodny. Staw będzie odbierał wody opadowe spływające powierzchniowo z otaczającego terenu, a także pełnił funkcje rekreacyjne. Budowa tego zakładu jest szansą rozwoju nie tylko tego obszaru, ale i dla całej gminy.

 
 

 
Dbają o wieś

     Gmina Kamień nabiera uroku i cieszy oko zarówno mieszkańców, jak i kierowców przejeżdżających przez naszą wieś, dzięki nowoposadzonym drzewkom.

 


     Hasło do pracy rzucił sołtys Adam Majowicz, a wraz z nim radny Franciszek Rurak. W ruch poszły łopaty i beczkowóz. Z funduszu sołeckiego zostały zakupione drzewka klonu, które kolejny już dzień sadzone są wzdłuż drogi krajowej nr 19 pomiędzy chodnikiem, a rowem, w sołectwie Kamień – Górka. Łącznie zasadzono już ok. 450 drzewek. Wykopanie odpowiednich dołów w twardej jak skała ziemi nie jest to zbyt prostą sprawą, gdy od sierpnia nie spadło ani kropli deszczu. Jednak profesjonalizm widać na każdym kroku. Drzewka zaraz po posadzeniu są podlewane wodą z beczkowozu, następnie przywiązywane do podpierających je palików, zaś pnie zostają zabezpieczone przed podkaszarkami.
 

 
Warto zwiedzić tą miejscowość

     Grupa turystów z Kamienia w czasie pobytu we Lwowie na Ukrainie postanowiła odwiedzić miasteczko Żółkiew, gdzie w latach 30-tych stacjonował 11. Pułk Kawalerii Wojska Polskiego. Wśród ułanów byli Leon Łach, Stanisław Rodzeń, Antoni Miazga z Grądu, a może także inni chłopcy z Kamienia i okolic.


      Szukając dokumentów w archiwum, przy ogromnej przychylności tamtejszych pracowników, udało nam się odnaleźć tylko niżej podany dokument (prawdopodobnie jest to zaświadczenie o zakończeniu służby wojskowej).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

  

     W dalszej kolejności przedstawiamy zdajecie koszar, w którym stacjonowali Kamieniacy.

 

     Jeśli ktoś ma pamiątki lub informacje, dotyczące w/w tematu, prosimy o kontakt z Towarzystwem Przyjaciół Kamienia.

 

Kamień, dnia 15.10.2011 r.
 

 
Najpiękniejsze ogrody w Gminie Kamień

     Szczególnie urokliwymi miejscami w Gminie Kamień, budzącymi zachwyt otoczenia, są umiejętnie zaprojektowane, starannie urządzone i pielęgnowane ogródki i ogrody przydomowe. Ich właściciele z pasją oddają się sztuce ogrodowej, co uwidacznia się w różnorodności stylów oraz bogactwie motywów kompozycyjnych, tworzących efektowne i często kameralne struktury ogrodowe.

     Środowiskowy Dom Samopomocy w Kamieniu, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich, zorganizował „Konkurs na najpiękniejsze ogródki w Gminie Kamień”.

     Oto przykładowa fotografia jednego z najładniejszych gminnych ogrodów:

Ogród Wiesławy Tupaj w Kamieniu Prusinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii w folderze „Gminne ogrody”.
 

 
"Sobótka" w Podlesiu

 

     W sobotę 11. czerwca, jak co roku w Podlesiu zorganizowana została tradycyjna "Sobótka". Dla niewtajemniczonych "Sobótka" urządzana jest dzień przed Świętem Zesłania Ducha Świętego, rozpala się wówczas ogromne ognisko, którego płomienie symbolizują języki nadane apostołom.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia111213141516NastępnaOstatnie »

Strona 14 z 16

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 89 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS