niedziela, 27 września 2020r.
Home
Aktualności


Warto zwiedzić tą miejscowość

     Grupa turystów z Kamienia w czasie pobytu we Lwowie na Ukrainie postanowiła odwiedzić miasteczko Żółkiew, gdzie w latach 30-tych stacjonował 11. Pułk Kawalerii Wojska Polskiego. Wśród ułanów byli Leon Łach, Stanisław Rodzeń, Antoni Miazga z Grądu, a może także inni chłopcy z Kamienia i okolic.


      Szukając dokumentów w archiwum, przy ogromnej przychylności tamtejszych pracowników, udało nam się odnaleźć tylko niżej podany dokument (prawdopodobnie jest to zaświadczenie o zakończeniu służby wojskowej).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

  

     W dalszej kolejności przedstawiamy zdajecie koszar, w którym stacjonowali Kamieniacy.

 

     Jeśli ktoś ma pamiątki lub informacje, dotyczące w/w tematu, prosimy o kontakt z Towarzystwem Przyjaciół Kamienia.

 

Kamień, dnia 15.10.2011 r.
 

 
Najpiękniejsze ogrody w Gminie Kamień

     Szczególnie urokliwymi miejscami w Gminie Kamień, budzącymi zachwyt otoczenia, są umiejętnie zaprojektowane, starannie urządzone i pielęgnowane ogródki i ogrody przydomowe. Ich właściciele z pasją oddają się sztuce ogrodowej, co uwidacznia się w różnorodności stylów oraz bogactwie motywów kompozycyjnych, tworzących efektowne i często kameralne struktury ogrodowe.

     Środowiskowy Dom Samopomocy w Kamieniu, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich, zorganizował „Konkurs na najpiękniejsze ogródki w Gminie Kamień”.

     Oto przykładowa fotografia jednego z najładniejszych gminnych ogrodów:

Ogród Wiesławy Tupaj w Kamieniu Prusinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w galerii w folderze „Gminne ogrody”.
 

 
"Sobótka" w Podlesiu

 

     W sobotę 11. czerwca, jak co roku w Podlesiu zorganizowana została tradycyjna "Sobótka". Dla niewtajemniczonych "Sobótka" urządzana jest dzień przed Świętem Zesłania Ducha Świętego, rozpala się wówczas ogromne ognisko, którego płomienie symbolizują języki nadane apostołom.

Więcej…
 
Wielka impreza gwarowa w Kamieniu

      W pięknie udekorowanej hali sportowej przy szkole w Kamieniu 6 tego marca br. odbyła się już po raz 11-ty impreza gwarowa GwarKam.
      W imprezie uczestniczył Pan Jan Bury Poseł na sejm Rzeczypospolitej obecny vice-minister skarbu i Pan Stanisław Ożóg Poseł na Sejm Rzeczypospolitej.
      Ksiądz Prałat, księża Proboszczowie z Kamienia i Krzywej Wsi, oraz księża związani z nasza gmina z poza jej terenu.
      Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Kazimierz Rokita Dyrektor biura Marszałka Województwa Podkarpackiego i Pan Kazimierz Ożóg Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
      Uczestniczyli również władze Powiatu i Gminy oraz bardzo licznie przybyli mieszkańcy gminny i okolic.

 

Pomnik w Kamieniu Galeria - GwarKam 2011

/zdjęcia z imprezy udostępniła Pani Irena Maj Syrdyka/

 
II Turniej brydża sportowego w Kamieniu

       W dniu 18 grudnia br w nowo odremontowanych salach Skarbnicy Pamięci i Biblioteki Gminnej, dawnej szkoły w Kamieniu, Towarzystwo Przyjaciół Kamienia zorganizowało turniej brydża towarzyskiego. [pierwszy turniej odbył się w 1975r]. Gośćmi Turnieju byli Wójt Gminy Ryszard Bugiel i Przewodniczący Rady Powiatu rzeszowskiego Jerzy Bednarz.

       Witając gości Prezes Towarzystwa Józef Czubat powiedział „w statucie Towarzystwo jest zapis - należy utrzymywać stały kontakt z rodakami w kraju i za granicą”. Czyniąc zadość temu zapisowi zorganizowaliśmy spotkanie brydżowe jak również prowadzimy na bieżąco stronę internetową Towarzystwa.
      W turnieju wzięli udział: Jozef Pirog, Helena Sączowa, Jerzy Sączawa, Jan Sączawa wszyscy z Niska, Tadeusz Sączawa z Stalowej Woli, Stanisław Piróg z Krzywej Wsi, Henryk Piela i Jan Mizerski z Nowego Kamienia, Czesław Błąd, Józef Czubat i Jacek Partyka z synami z Kamienia Górki.
     Uczestniczyli również: Marek Błądek, Zbigniew Płodzień, Antoni Partyka, Janiec Jan, Jan Orszak. Zdjęcia wykonał Jan Orszak, a kolacje dla uczestników przygotowała Pani Zofia Bednarz i Wiesława Wyka.
 
       Uczestnicy spotkania zaproponowali zorganizowanie szkolenia i nauki podstawowych zasad gry w bridża towarzyskiego.
       Chętni mogą się zgłaszać pod nr tel 605107029
 

Pomnik w Kamieniu Galeria - Przedświąteczny turniej brydża towarzyskiego

List Tadeusza Krawczyka na temat Turnieju Brydżowego:

 

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kamienia.

Gratuluję pomysłu. Inspiracją do napisania tego krótkiego wspomnienia było zaproszenie na „II Turniej brydża sportowego” w Kamieniu. Nie mogłem wziąć udziału, gdyż w tym czasie przebywałem w sanatorium.
Wspominam:
W latach 1957-61 mieszkałem w Rzeszowie, ale prawie co tydzień przyjeżdżałem do rodziców w Kamieniu. W czasie wolnym od pomocy w pracach rolnych, z rówieśnikami grałem w piłkę siatkową na gminnej posesji (obok obecnego domu Tadeusza Szewczyka), a wieczorami w brydża. Partnerami byli, wszyscy już nieżyjący dzisiaj: Józef Majka, Józef Bąk, Andrzej Sączawa, a także często odwiedzający matkę, mieszkający w Rzeszowie Zdzisław Nicał. Może byli jeszcze inni, ale nie pamiętam, bo to przecież ponad pół wieku temu.
Dzisiaj aby grać w brydża nie trzeba wychodzić z domu. Gram na portalach internetowych. Obiecuję. Jeżeli będzie następny turniej w Kamieniu, to namówię któregoś z partnerów internetowych i przyjadę. Serdecznie pozdrawiam

Tadeusz Krawczyk

 

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 10 z 11

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS