Kamień w życiu wielkiego pisarza - słów kilka o autobiografii Sławomira Mrożka |
Na półkach polskich księgarń znajdziemy wiele autobiografii. Sam fakt, że ktoś postanawia opowiedzieć o swoim życiu, świadczy o tym, że jest człowiekiem odważnym, ale jednocześnie ma w sobie jakieś przeświadczenie o niezwykłości swego życiorysu, a tym samym o swej wyjątkowości. Zawsze się więc zastanawiałem, czy nie jest to przejaw swoistego narcyzmu. Kiedy zaś widziałem autobiografie osób, których nazwiska nic mi nie mówiły, pytanie to pojawiało się ze zdwojoną siłą. Dlatego też nie znajdowałem w sobie woli, aby zagłębiać się w lekturę takich właśnie książek.
Jednak "Baltazar" Sławomira Mrożka jest autobiografią wyjątkową z kilku przynajmniej powodów. Gdybym ułożył swój prywatny ranking polskich pisarzy, to autor tej książki znalazłby się w nim bardzo wysoko - na jednym z trzech czołowych miejsc. Cenię niezmiernie twórczość Mrożka, zarówno jego groteskowe opowiadania, dramaty, jak i felietony. Podziwiałem zawsze jego subtelne poczucie humoru, umiejętność odszukiwania otaczających nas absurdów, mówienia o sprawach fundamentalnych w sposób pozbawiony jakiegokolwiek patosu. To pierwszy powód mojego zainteresowania tą autobiografią.
Drugim jest niezwykła geneza tej książki. Otóż w 2002 r. Sławomir Mrożek przeżył udar mózgu, czego efektem była afazja. Polega ona na tym, że człowiek zapomina języka zarówno w mowie, jak i piśmie. Sytuacja jak z jego groteskowych dzieł: oto pisarz zapomina języka, nie jest w stanie się z nikim komunikować, nie umie nazwać osób, rzeczy, emocji, nie wie, co to są wyrazy, a wybranie numeru na klawiaturze telefonu zupełnie go przerasta. Mężczyzna w sile wieku o możliwościach intelektualnych niemowlaka. Byłoby to rzeczywiście groteskowe, gdyby nie fakt, iż dotyczy zdrowia. Rehabilitacja trwała długo, bo ponad trzy lata, choć w zasadzie to trwa ona nadal. "Baltazar" jest właśnie elementem tej rehabilitacji, śmiem twierdzić, że dla autora jest to książka bardzo ważna, a może i najważniejsza, bo pokazuje, z jaką determinacją Mrożek walczył ze skutkami choroby. Po trzech latach nie tylko przypomniał sobie słowa, ale także wrócił do swej znakomitej intelektualnej i artystycznej formy.
I wreszcie trzeci powód mojego zainteresowania tą właśnie autobiografią. Mrożek wspomina w niej Kamień, a więc miejscowość, z którą splotło się i moje życie osobiste oraz zawodowe.
|
Więcej…
|
TURNIEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY KAMIEŃ W PIŁCE SIATKOWEJ |
W dniu 17 marca 2013 r. na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Kamieniu przy bardzo dużym zaangażowaniu Wójta gminy Ryszarda Bugla i Pani Bernadety Majowicz, a także pomocy finansowej Pana Kazimierz Koca, właściciela zakładu Produkcyjnego- Koran, odbył się kolejny VIII Turniej Piłki Siatkowej.
Obsada turnieju była rekordowa, uczestniczyło 14 drużyn z terenu gminy Kamień, Jeżowego, Raniżowa, Sokołowa i odległego Rzepina gminy Pruchnik.
Licznie zgromadzeni widzowie mieli możliwość obserwować bardzo dobrą i ambitną grę zespołów.
W turnieju uczestniczyła po raz pierwszy zorganizowana przy Towarzystwie Przyjaciół Kamienia drużyna Siatkarzy w składzie: Jacek Bugiel, Łukasz Gutowski, Mateusz Sikora, Karol Koj, Paweł Łach, Dominik Rząsa, Michał Pisula
Zespoły podzielone zostały na 3 grupy eliminacyjne A, B i C. W grupach A i B rozstawionych zostało 5 zespołów, a w grupie C 4 zespoły.
W wyniku rozgrywek w grupach uzyskano następujące rezultaty:
GRUPA A
Lp Zespół Pkt. Sety
1. Krzywa Wieś 12 8-0
2. Rzeplin 8 6-3
3. Błonie 7 5-4
4. Gimnazjum Kamień 3 2-6
5. Prusina 0 0-8
GRUPA B
Lp Zespół Pkt. Sety
1. Raniżów 12 8-0
2. Sokołów Młp. 9 6-2
3. Górno II 6 4-4
4. Podlesianka 2 2-7
5. Górka 1 1-8
GRUPA C
Lp Zespół Pkt. Sety
1. Górno I 8 6-1
2. Tow. Przyj. Kamienia 7 5-2
3. Jeżowe 3 2-4
4. Krzywa Wieś Oldboys 0 0-6
Do półfinału awansowały zespoły: Krzywa Wieś, Raniżów, Górno I i Rzeplin.
I Półfinał: Krzywa Wieś – Górno 2-0 25:17, 25:15
II Półfinał: Rzeplin – Raniżów 0-2 24:26, 24:26
Finał: Krzywa Wieś – Raniżów 2-0 25:22, 25:22
Mecz o III miejsce: Rzeplin – Górno I 2-0 25:20, 25:21
KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
1. Krzywa Wieś
2. Raniżów
3. Rzeplin
4. Górno I
5. Towarzystwo Przyjaciół Kamienia
6. Sokołów Młp.
7. Błonie
8. Górno II
9. Gimnazjum Kamień
10. Jeżowe
11. Podlesianka
12. Górka
13. Prusina
14. Krzywa Wieś Oldboys
|
|
Powstało nowe stowarzyszenie w gminie Kamień |
W dnie 18 maja 2012 r. w obecności 43 członków, podjęto decyzje o zorganizowaniu Stowarzyszenie Rencistów i Emerytów Gminy Kamień.
W zebraniu uczestniczył Wójt Gminny Kamień Ryszard Bugiel.
Zebrani podjęli uchwałę o przyjęcie statutu Stowarzyszenia i planu pracy na bieżący rok.
Wybrano władze Stowarzyszenia w składzie:
Zarząd:
Przewodnicząca - Krystyna Hanus
Zastępca Przewodniczącej - Kazimiera Tabor
Sekretarz - Mieczysław Wasik
Skarbnik - Eleonora Błądek
Członkowie Zarządu:
- Katarzyna Majczak
- Lila Urban
- Jan Gutowskiego
- Marcin Szewczyka
- Adam Majowicza
Komisja rewizyjna w składzie:
Przewodniczący - Józef Łach
Z-ca Przewodniczącego - Jan Partyka
Członek - Maria Rurak
Kantak ze Stowarzyszeniem:
telefon Przewodniczącej 17 8556 369
telefon Z-cy 17 8556 100
Chętnych do pracy w Stowarzyszeniu zaprasza Zarząd.
|
Uroczystość gminna członków Ochotniczych Straży Pożarnych i Gminnej Służby Zdrowia w dniu 3 maja 2012 r. |

Święto patrona Strażaków z gminy Kamień wspólnie z pracownikami Służby Zdrowia obchodzone było w Podlesiu. Miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna świętowała 60-lecie powstania.
Uroczystość zapoczątkowała Msza Święta, celebrowana przez Proboszcza tej Parafii ks. Stanisława Busztę. Ks. Proboszcz z okazji Święta 3 maja i Święta Patrona Strażaków wygłosił bardzo bogatą w treści homilię.
Po Mszy poczty sztandarowe i zaproszeni gośćcie przemaszerowali na teren szkoły podstawowej, noszącej imię patrona strażaków Św. Floriana.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezes Zarządu Gminnego OSP Wójt Gminy Ryszard Bugiel. Podczas uroczystości zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia.
Zostali odznaczeni:
Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa:
1. Bolesław Kowalski s. Józefa
2. Stanisław Piróg s. Wojciecha
Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa:
1. Czesław Partyka s. Józefa
2. Robert Bryl s. Stanisława
3. Edward Kołodziej s. Piotra
Brązowym medalem za zasług dla pożarnictwa:
OSP Nowy Kamień:
1. Jan Janiec s. Wojciecha
2. Stanisław Kida s. Józefa
3. Mirosław Sabat s. Janusza
4. Marek Ziemniak s. Władysława
OSO Podlesie:
1. Andrzej Kowalski s. Bolesława
2. Stanisław Kida s. Józefa
Odznakę „Strażak wzorowy” otrzymali:
1. Andrzej Szcząchor s. Bolesława
2. Józef Kołodziej s. Jana
3. Piotr Łach s. Stanisława
4. Antoni Rurak s. Jana
W uroczystości uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z terenu gminy, poczty sztandarowe i goście: Proboszcz Parafii Podlesie ks. Stanisław Buszta, Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel, Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz, Przewodniczący Rady Gminy Kamień Mariusz Goclon, Prezes Zarządu Gminnego PSL Jacek Kucaba, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Józef Czubat, Kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia lek. med. Małgorzata Bijak, Radni Gminy, Sołtysi i wielu mieszkańców Podlesia.
Przemarsz pododdziału strażaków prowadził Komendant Gminny OSP druh Adam Zając.
Pozostałe zdjęcia z uroczystości można zobaczyć w Galerii w folderze OSP Kamień - Święto Patrona Strażaków.
|
|