wtorek, 03 sierpnia 2021r.
Home
Wydarzenia


Powiatowe święto Ludowe w Kamieniu

     W niedzielę poprzedzającą Zielone Świątki, 5 czerwca 2011 roku w Kamieniu, odbyła się wielka uroczystość Wsi, Rolników i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Więcej…
 
Wielkie święto Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu

 

 Wielkie święto OSP w Kamieniu    29 maja 2011 roku odbyła się gminna uroczystość Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji 105. rocznicy powstania OSP Kamień, poświęcenia sztandaru i samochodu. 

Więcej…
 
Halowy turniej piłki nożnej w Kamieniu

      W dniu 13 lutego br. w sali gimnastycznej przy szkole w Kamieniu odbył się turniej o puchar Vice Wójta gminy Kamień mgr Franciszka Olko. W turnieju brały udział drużyny juniorów i seniorów z Jeżowego, Łowiska, Podlesia i Kamienia. Rozegrali też mecz samorządowcy. Wśród juniorów zwyciężyła drużyna z Podlesia, w meczach seniorów wygrała drużyna z Kamienia, a w meczu samorządowców lepsi okazali się piłkarze z Jeżowego.
       Turniej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, był dobrze przygotowany za co należą się słowa podziękowania dla organizatora Vice Wójta Franciszka Olko i trenerów drużyn.

      Szczegółową informacje można uzyskać na stronie internetowej www.turniejkamien.futbolowo.pl i stronie internetowej Podlesianki.
  Zdjęcia udostępnił pan Paweł Sroka - za które dziękujemy.

Galeria Halowego Turnieju Piłki Nożnej Galeria Halowego Turnieju Piłki Nożnej (61)
 
Sołtys i Rada Sołecka z Kamienia pamięta o walczących o wolną Polskę.

 

          W 1966 roku mieszkańcy gminy wybudowali w sąsiedztwie kościoła w Kamieniu pomnik dla uczenia, pochodzących z naszej miejscowości, zamordowanych członków ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej. Na tablicy widnieje napis

 

"Poległym za ojczyznę w latach 1939-1945

 Major Józef Rodzeń

 Plutonowy Walenty Baran

 Plutonowy Jan Kumiega

 Szeregowy Stanisław Błąd

 I wielu innym ofiarom ludobójstwa niemieckiego z Kamienia

 W 1000 lecie Państwa Polskiego

 R -1966                    Rodacy"

   

         Pomnik  powstał z inicjatywy Józefa Kumiegi, Kaspra Orszaka, Franciszka Sochy, Stanisława Dudzika, Józefa Koca, Andrzeja Sączawy, Wiktora Legutko, Antoniego Szewczyka, Ignacego Wąsika i wielu innych. Dbają o niego mieszkańcy, rodziny, działacze samorządowi, nauczyciele i młodzież szkolna. Podczas świąt państwowych pełniono  przy nim warty honorowe, palono znicze, składano kwiaty.   

         W 1993 roku dokonano  remontu, zachowując pierwotny wygląd pomnika i odnowiono zniszczoną tablicę. Wsparcia finansowego dla tej inwestycji udzieliła ówczesna Wójt Gminy i Prezes Banku Spółdzielczego.  Prace fachowe wykonał rzemieślnik przy pomocy Władysława Zaguły i Łacha Antoniego,  pomagali  również Józef Rodzeń, Roman Czubat, Władysław Wąsik, Mieczysław Kida, Marian Rodzeń, Józef Woś, Andrzej Urban, Józef Jabłoński, Mieczysław Bąk, Bolesław Szot, Henryk Gancarz i wielu innych.

          Pomimo ciągłej dbałości o stan pomnika  wymagał  kolejnego remontu. Dlatego w 2010 roku Rada Sołecka, z inicjatywy Sołtysa Kamienia Gorki Adama Majowicza, podjęła decyzję o jego odnowieniu  . Wykonano miedzy innymi  nowe betonowe ogrodzenie , ułożono  kostkę granitową a pozostała powierzchnie wyłożono kamieniem.

          Rada Sołecka przeznaczyła na ten cel ponad 50% swojego  całorocznego budżetu . Prace remontowe  z wielka starannością wykonała firma Krzysztofa Pieli z Kamienia. Natomiast nadzorowaniem prac, wykonaniem założeń do dokumentacji i uzgodnień z konserwatorem zabytków zajmował się, z wielkim zaangażowaniem, osobiście Adam Majowicz.

          Całość prac zakończona została, zgodnie z umową, na dzień pierwszego listopada .

          Efekty można zobaczyć na załączonych zdjęciach wykonanych przez Agnieszkę Krawczyk na których widzimy kierownika firmy Krzysztofa Pielę, jego pracowników i Sołtysa Adama Majowicza 

Pomnik w Kamieniu Galeria pomnika w Kamieniu

Kamień, 3 listopad 2010 roku.

Opracował J.C

 
Stulecie pomnika

Stulecie Pomnika Grunwaldzkiego

         W tym roku,  będziemy obchodzić sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Każdy Polak mały i ten duży zna tę ważną datę. Wiemy, że bitwa zakończyła się zwycięstwem połączonych sił polsko-litewskich, że była to największa bitwa w średniowieczu, a zarazem ostatnia, w której rycerstwo odgrywało ważną rolę.

            Dużo ważnych informacji o przebiegu, przyczynach wielkiej wojny z Zakonem w latach 1409 – 1411 zawierają materiały źródłowe. Są nimi: Kronika konfliktu Władysława króla polskiego z Krzyżakami w roku pańskim 1410 r. i „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” autorstwa Jana Długosza. To świetne zwycięstwo (jednak niewykorzystane, bo postanowienia I pokoju toruńskiego nie dawały Polsce żadnych korzyści) odegrało ważną rolę w świadomości i tożsamości narodu, którego historia jest tak bolesna. Bitwa stała się inspiracją dla pisarzy i malarzy. Wryła się w pamięć narodu, który szczególnie w 1910 roku godnie uczcił pięćsetna rocznicę.

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia123456NastępnaOstatnie »

Strona 4 z 6

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS