wtorek, 15 lipca 2025r.
Home
Wydarzenia


Sołtys i Rada Sołecka z Kamienia pamięta o walczących o wolną Polskę.

 

          W 1966 roku mieszkańcy gminy wybudowali w sąsiedztwie kościoła w Kamieniu pomnik dla uczenia, pochodzących z naszej miejscowości, zamordowanych członków ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej. Na tablicy widnieje napis

 

"Poległym za ojczyznę w latach 1939-1945

 Major Józef Rodzeń

 Plutonowy Walenty Baran

 Plutonowy Jan Kumiega

 Szeregowy Stanisław Błąd

 I wielu innym ofiarom ludobójstwa niemieckiego z Kamienia

 W 1000 lecie Państwa Polskiego

 R -1966                    Rodacy"

   

         Pomnik  powstał z inicjatywy Józefa Kumiegi, Kaspra Orszaka, Franciszka Sochy, Stanisława Dudzika, Józefa Koca, Andrzeja Sączawy, Wiktora Legutko, Antoniego Szewczyka, Ignacego Wąsika i wielu innych. Dbają o niego mieszkańcy, rodziny, działacze samorządowi, nauczyciele i młodzież szkolna. Podczas świąt państwowych pełniono  przy nim warty honorowe, palono znicze, składano kwiaty.   

         W 1993 roku dokonano  remontu, zachowując pierwotny wygląd pomnika i odnowiono zniszczoną tablicę. Wsparcia finansowego dla tej inwestycji udzieliła ówczesna Wójt Gminy i Prezes Banku Spółdzielczego.  Prace fachowe wykonał rzemieślnik przy pomocy Władysława Zaguły i Łacha Antoniego,  pomagali  również Józef Rodzeń, Roman Czubat, Władysław Wąsik, Mieczysław Kida, Marian Rodzeń, Józef Woś, Andrzej Urban, Józef Jabłoński, Mieczysław Bąk, Bolesław Szot, Henryk Gancarz i wielu innych.

          Pomimo ciągłej dbałości o stan pomnika  wymagał  kolejnego remontu. Dlatego w 2010 roku Rada Sołecka, z inicjatywy Sołtysa Kamienia Gorki Adama Majowicza, podjęła decyzję o jego odnowieniu  . Wykonano miedzy innymi  nowe betonowe ogrodzenie , ułożono  kostkę granitową a pozostała powierzchnie wyłożono kamieniem.

          Rada Sołecka przeznaczyła na ten cel ponad 50% swojego  całorocznego budżetu . Prace remontowe  z wielka starannością wykonała firma Krzysztofa Pieli z Kamienia. Natomiast nadzorowaniem prac, wykonaniem założeń do dokumentacji i uzgodnień z konserwatorem zabytków zajmował się, z wielkim zaangażowaniem, osobiście Adam Majowicz.

          Całość prac zakończona została, zgodnie z umową, na dzień pierwszego listopada .

          Efekty można zobaczyć na załączonych zdjęciach wykonanych przez Agnieszkę Krawczyk na których widzimy kierownika firmy Krzysztofa Pielę, jego pracowników i Sołtysa Adama Majowicza 

Pomnik w Kamieniu Galeria pomnika w Kamieniu

Kamień, 3 listopad 2010 roku.

Opracował J.C

 
Stulecie pomnika

Stulecie Pomnika Grunwaldzkiego

         W tym roku,  będziemy obchodzić sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Każdy Polak mały i ten duży zna tę ważną datę. Wiemy, że bitwa zakończyła się zwycięstwem połączonych sił polsko-litewskich, że była to największa bitwa w średniowieczu, a zarazem ostatnia, w której rycerstwo odgrywało ważną rolę.

            Dużo ważnych informacji o przebiegu, przyczynach wielkiej wojny z Zakonem w latach 1409 – 1411 zawierają materiały źródłowe. Są nimi: Kronika konfliktu Władysława króla polskiego z Krzyżakami w roku pańskim 1410 r. i „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” autorstwa Jana Długosza. To świetne zwycięstwo (jednak niewykorzystane, bo postanowienia I pokoju toruńskiego nie dawały Polsce żadnych korzyści) odegrało ważną rolę w świadomości i tożsamości narodu, którego historia jest tak bolesna. Bitwa stała się inspiracją dla pisarzy i malarzy. Wryła się w pamięć narodu, który szczególnie w 1910 roku godnie uczcił pięćsetna rocznicę.

 

Więcej…
 
Turniej Szachowy w Zapole Szkół w Kamieniu

       W dniu 1 czerwca br w Zespole Szkół w Kamieniu, odbył się turniej szachowy uczennic i uczniów tej szkoły. Turniej zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Kamienia przy współudziale pana Janusza Lady i pana Marka Koniora.

       Najlepszym szachista Zespołu Szkół został Łukasz Socha dalsze miejsca zajęli: Piotr Piędel,  Augustyn Pieróg, najlepsza z dziewcząt Katarzyna Majczak zajęła 4- te miejsce, następne miejsca zajęli, Mateusz Sapała, Kamil Bednarz, Filip Oczkowski, Robert Tabor, Mateusz Partyka i Aleksandra Partyka.

       W imieniu towarzystwa Przyjaciół Kamienia dyplomy uczestnikom wręczyli, Dyrektor Zespołu Szkół Józef Łach i Pani dyrektor Genowefa Saj.

       Nagrody uczestnikom ufundowali właściciele zakładów: Pan Marek Konior i Mirosław Piedel. 

      Obsługę sędziowska zabezpieczył Kierownik Sekcji szachowej przy TPK Marek Konior.

 
Święto Strażaków w Gminie Kamień

        Od początku istnienia straży pożarnej w Polsce strażacy obchodzili swoje święto 4 go maja w rocznicę śmierci św Floriana i to czynią do dnia dzisiejszego. W tym roku uroczystości gminne odbyły się 3 maja w Krzywej wsi, miejscowości która w 1960 roku przeżyła największą klęskę pożaru w gminie. Spłonęło 15 budynków w tym 6 mieszkalnych. Brak wody i silny wiatr utrudniały gaszenie a słomiane dachy łatwo się zapalały.
          Straż Pożarna w Krzywej Wsi powstała w 1951r z inicjatywy miedzy innymi Marcina Surdyki, Piotra Skomro, Antoniego Walickiego i wielu innych. Dziś Straż ma pięknie urządzone remizę, samochód bojowy i ma na swoim koncie wiele innych osiągnięć.
  Zarząd pracuje w następującym składzie: Prezes Tomasz Iskra, Naczelnik Andrzej Surdyka, Skarbnik Krzysztof Majaka, Sekretarz Bogdan Nizioł, Gospodarz Wiesław Piróg .

Więcej…
 
VII Międzygminny Konkurs Recytatorski "Strofy o przyrodzie"

Konkurs Recytatorski      Człowiek od zarania swoich dziejów próbuje - z raz lepszym, raz gorszym skutkiem - zrozumieć, ujarzmić, bądź opisać przyrodę. Czy z należytą pokorą, czy oznaczającym niedobory fantazji pokory brakiem- stwierdzić musimy, że- czy chcemy, czy nie- wpisani jesteśmy w cykl natury, stanowiąc nieledwie jej małe trybiki.


     I dowodem na ową cykliczność, kulisty porządek czasu jest siódmy już Międzygminny Konkurs Recytatorski dla uczniów gimnazjum, który każdej wiosny odbywa się w naszym kamieńskim Zespole Szkół. Kolejny rok zatoczył koło i oto po raz kolejny młodzież z Kamienia, Cholewianej Góry, Łowiska, Jeżowego, Sokołowa Małopolskiego oraz Starego Nartu staje do szlachetnego pojedynku. Organizatorzy dbają, by tematyka corocznych spotkań była różnorodna- były już strofy o miłości, matce, ojczyźnie, Bogu, poezja Zbigniewa Herberta i Juliusza Słowackiego. W tym roku prezentowane wiersze inspirowane były przyrodą.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie »

Strona 5 z 7

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 260 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS