środa, 22 maja 2024r.
Home Wspomnienia
Wspomnienia
Ks. kanonik Michał Wąsik

      Urodził się w Kamieniu 19.09.1902 roku, syn Antoniego i Anieli. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w renomowanej szkole średniej - I Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Po ośmioletniej nauce w 1921 roku zdał egzamin dojrzałości i złożył podanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu o przyjęcie do grona przyszłych duchownych. Otrzymał jednak odpowiedź negatywną z uwagi na brak miejsc, zaproponowano mu naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, w którym były jeszcze wolne miejsca.

      Michał Wąsik skorzystał z tej propozycji, rozpoczął studia i tak związał się z diecezją lubelską na całe życie. Seminarium Duchowne w Lublinie ukończył w 1927 roku i 19.06.1927 roku otrzymał święcenie kapłańskie.

Więcej…
 
"Piela z muru" wspomnienie o Józefie Bolesławie Pieli

 

Piela Bolesław     Urodził się 15 marca 1913 roku jako syn gospodarzy Jana i Franciszki w Kamieniu Prusinie. Wszyscy znamy go jako Bolka Pielę. Był zdolnym i inteligentnym uczniem, więc po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Kamieniu, jako jeden z nielicznych w tych czasach, kontynuował naukę w Gimnazjum w Nisku, gdzie uzyskał tzw. małą maturę. Był także, przed II Wojna Światową, przedstawicielem młodzieży naszej wsi przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kamieniu. Chyba jako jedyny po uzyskaniu wykształcenia powrócił do rodzinnej wsi, gdzie do końca życia prowadził gospodarstwo rolne odziedziczone po rodzicach.

 

Więcej…
 
Historia gry w piłkę siatkową w Kamieniu

Tadeusz Szewczyk

Siatkówka jako jedna z dyscyplin gier zespołowych bardzo dobrze nadaje się do masowego upowszechniania z kilku powodów, między innymi:
- ma łatwe przepisy,
- wymaga niewielkich wymiarów boiska,
- nawierzchnia, na której przeprowadzona jest gra, może być trawiasta, twarda, piaszczysta, itd.
Grę w piłkę siatkową rozpoczął w Kamieniu Bolesław Piela wraz z kolegami uczniami szkół średnich z Kamienia Prusiny w 1934 roku. Byli to między innymi: Władysław Miazgowicz, Wojciech Nicał, Wojciech Stec, którzy własnym sposobem wykonali siatkę, a na piłkę się złożyli. Po II wojnie światowej, tj. w 1946 roku, kiedy w Kamieniu powstaje LZS grę w piłkę siatkową organizuje prezes GS Antoni Konior z Rudnika bardzo dobry gracz w siatkówkę.

Więcej…
 
Profesor Jan Radomski
Profesor Jan Radomski
 

„ Nie głaskało mnie życie po głowie

Nie pijałem ptasiego mleka

No i dobrze, no i na zdrowie

Tak wyrasta się na człowieka"

Władysław Broniewski.

     Profesor Jan Radomski urodził się 18 czerwca 1898 r. w Kamieniu (obecny numer domu 398) w rodzinie chłopskiej. Od najmłodszych lat pasał krowy, pomagał w pracach gospodarskich i obserwował przyrodę. Naukę szkolną rozpoczął w Kamieniu, a następnie kontynuował w Gimnazjum w Dębicy. Na wakacje przyjeżdżał do Kamienia, by pracować przy żniwach. Dalej kształcił się w Przemyślu, gdzie w roku 1916 zdał przyspieszoną maturę (ze względu na toczącą się wojnę). Zaraz po maturze został wcielony do armii austriackiej jako podoficer. Walczył w Czarnogórze, Albanii i na innych terenach byłej monarchii austro-węgierskiej. Brał udział w wojnie j rosyjsko-polskiej 1920 roku, a w oddziale, którym dowodził I jako porucznik, miał ochotników z ziemi niżańskiej Bronił Jarosławia, zaszedł daleko na wschód, a następnie cofając się,zatrzymał się nad Wisłą, gdy zdarzył się "cud".  

Więcej…
 
Wiktor Legutko 14.12.1902 - 07.05.1980
Wiktor Legutko

- syn Marcina i Emilii Hołys urodził się 14 grudnia 1902 roku we Lwowie, w rodzinie kolejarskiej. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w 1922 roku podjął pracę jako nauczyciel w Żytyniu województwo łuckie (Łuck), następnie w Chorzowie a od 1927 roku we Lwowie i Gródku Jagiellońskim, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. W tym okresie ukończył Studium przy Konserwatorium we Lwowie przygotowujące do nauki muzyki i śpiewu oraz kurs reżyserów teatrów ludowych. W czasie okupacji Lwowa zginęli rodzice i brat. On i Jego dwie siostry po wojennej tułaczce znaleźli schronienie w Stalowe Woli. Od 1 września 1944 Wiktor Legutko został kierownikiem szkoły w Kamieniu. Wszechstronne przygotowanie do pracy pedagogicznej pozwoliło mu na bardzo dobrą organizację i kierowanie szkołą a także tworzenie zespołów muzycznych, chóralnych i kapel ludowych.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia2122NastępnaOstatnie »

Strona 21 z 22

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS