środa, 20 lutego 2019r.
Home Wspomnienia
Wspomnienia
Wspomnienia Tadeusza Krawczyka

      Będąc jeszcze czynny zawodowo, w czasach PRL-u, załatwiałem jakąś sprawę w Wydziale Architektury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. W trakcie rozmowy okazało się , że moim rozmówcą jest arch. Zdzisław Barański, najmłodszy syn Kierowniczki Szkoły Powszechnej w Kamieniu z okresu okupacji hitlerowskiej. Z rozmowy wynikało , że był on kolegą szkolnym brata mojej mamy, Kazimierza Delekty, mieszkającego w domu z drugiej strony drogi , naprzeciw Plebanii (w późniejszym domu Antoniego Sitarza ) i sąsiadem Ludwika Kędziora, właściciela młyna i tartaku.

Więcej…
 
Dzieje Krzywej Wsi i Podlesia

       Z powstaniem Kamienia i jego rozwojem ściśle związana jest Krzywa Wieś, współcześnie należąca do Kamienia, chociaż wedle niektórych podań miała ona powstać i uformować się jako samodzielna osada. Hipotezę tę potwierdza nazwa Krzywa Wieś, utrzymująca się od początku istnienia wsi. Osada prawdopodobnie powstała i rozwinęła się wzdłuż drogi zwanej jeszcze do niedawna "gościńcem królewskim".

       Tak pisze o powstania Krzywej Wsi dr Andrzej Rurak w książce "Kamień w przeszłości i dziś".

Więcej…
 
Ks. kanonik Michał Wąsik

      Urodził się w Kamieniu 19.09.1902 roku, syn Antoniego i Anieli. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w renomowanej szkole średniej - I Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Po ośmioletniej nauce w 1921 roku zdał egzamin dojrzałości i złożył podanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu o przyjęcie do grona przyszłych duchownych. Otrzymał jednak odpowiedź negatywną z uwagi na brak miejsc, zaproponowano mu naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, w którym były jeszcze wolne miejsca.

      Michał Wąsik skorzystał z tej propozycji, rozpoczął studia i tak związał się z diecezją lubelską na całe życie. Seminarium Duchowne w Lublinie ukończył w 1927 roku i 19.06.1927 roku otrzymał święcenie kapłańskie.

Więcej…
 
"Piela z muru" wspomnienie o Józefie Bolesławie Pieli

 

Piela Bolesław     Urodził się 15 marca 1913 roku jako syn gospodarzy Jana i Franciszki w Kamieniu Prusinie. Wszyscy znamy go jako Bolka Pielę. Był zdolnym i inteligentnym uczniem, więc po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Kamieniu, jako jeden z nielicznych w tych czasach, kontynuował naukę w Gimnazjum w Nisku, gdzie uzyskał tzw. małą maturę. Był także, przed II Wojna Światową, przedstawicielem młodzieży naszej wsi przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kamieniu. Chyba jako jedyny po uzyskaniu wykształcenia powrócił do rodzinnej wsi, gdzie do końca życia prowadził gospodarstwo rolne odziedziczone po rodzicach.

 

Więcej…
 
Historia gry w piłkę siatkową w Kamieniu

Tadeusz Szewczyk

Siatkówka jako jedna z dyscyplin gier zespołowych bardzo dobrze nadaje się do masowego upowszechniania z kilku powodów, między innymi:
- ma łatwe przepisy,
- wymaga niewielkich wymiarów boiska,
- nawierzchnia, na której przeprowadzona jest gra, może być trawiasta, twarda, piaszczysta, itd.
Grę w piłkę siatkową rozpoczął w Kamieniu Bolesław Piela wraz z kolegami uczniami szkół średnich z Kamienia Prusiny w 1934 roku. Byli to między innymi: Władysław Miazgowicz, Wojciech Nicał, Wojciech Stec, którzy własnym sposobem wykonali siatkę, a na piłkę się złożyli. Po II wojnie światowej, tj. w 1946 roku, kiedy w Kamieniu powstaje LZS grę w piłkę siatkową organizuje prezes GS Antoni Konior z Rudnika bardzo dobry gracz w siatkówkę.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia123456789NastępnaOstatnie »

Strona 8 z 9

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS