sobota, 20 kwietnia 2024r.
Home Wspomnienia
Wspomnienia
Wspomnienia Tadeusza Krawczyka

 

Szanowny Pan Józef Czubat
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kamienia


       Dzień Wszystkich Świętych. Kamień. Tutaj spędziłem dzieciństwo i lata młodzieńcze. Odwiedzam groby moich Rodziców, Brata, Krewnych, Znajomych. Jakże wiele mógłbym zadać Im dzisiaj pytań dotyczących zdarzeń, których byli świadkami lub uczestnikami, ale, niestety, już na nie odpowiedzą. To bardzo dobrze, że nasz rodak dr Andrzej Rurak napisał z tego okresu historię Kamienia, w oparciu o dokumentację zaistniałych wydarzeń. Wspomnienia przydają tym faktom barw i odcieni. Przybliżają je młodemu pokoleniu.
       Bohaterowie naszej "Małej Ojczyzny", marzący o innej Polsce niż PRL, torturowani w czasie brutalnych przesłuchań, szykanowani lub odsiadujący wieloletnie wyroki (a wiem, że w Kamieniu były takie przypadki), już nie żyją i niewiele o nich pozostało w pamięci. Może jednak warto ich przypomnieć. Ja takiej wiedzy źródłowej nie posiadam, ale żyją rodziny, które mogą przekazać wspomnienia o tych, co stracili zdrowie, a może i życie z przyczyn patriotycznych.
      Takim wspomnieniom Towarzystwo Przyjaciół Kamienia powinno patronować. Jest to wprawdzie apel spóźniony o co najmniej 20 lat, ale lepiej późno niż wcale. A może by tak pod patronatem Towarzystwa zorganizować dla młodzieży licealnej konkurs pod roboczym tytułem: "Poznaj historię swojej rodziny lub sąsiadów z okresu okupacji i PRL-u". Można by ciekawe wspomnienia publikować w lokalnej gazecie lub w Internecie na stronie Towarzystwa Przyjaciół Kamienia, zaś laureatów konkursu wyróżnić na dorocznym spotkaniu „Gwar-Kam”.
      Podzielę się moimi wspomnieniami, w tym także wspomnieniem udziału mojego Ojca w kampanii wrześniowej i dramatycznych przeżyć z tym związanych.

 

Więcej…
 
Mogiła poległych w czasie I wojny światowej.

„W tym miejscu spoczywają żołnierze polegli w czasie I wojny światowej. Niech dobry Bóg da im wieczny pokój”.

 

 Mogiła obecnie       Tablicę z takim napisem umieszczono na cokole pomnika znajdującego się na cmentarzu w Kamieniu. W dniu Święta Zmarłych 1 listopada 2004 roku proboszcz parafii Kamień ksiądz Tadeusz Wójcicki poświęcił tablicę ufundowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Kamienia i Samorząd Gminy. O grobach żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej napisał Antoni Łach:

      „Urodziłem się w 1921 roku w Kamieniu. Nazwisko Antoni Łach. W 1928 roku zacząłem uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Kamieniu Centrum. Była to szkoła siedmioklasowa pod patronatem Św. Stanisława Kostki. Kierownikiem tej szkoły był Jan Barański, zawodowy żołnierz, oficer Wojska Polskiego w stopniu kapitana. Był opiekunem  mogił żołnierzy, którzy polegli w pierwszej wojnie światowej i zostali pochowani na tutejszym cmentarzu parafialnym. Mogił było około czterdzieści a w każdej mogile po kilka osób. Wszystkich ciał mogło być około stu. Byli to żołnierze austryjaccy. Spora część żołnierzy i osób cywilnych tutejszej wioski zmarło także na wskutek choroby zakaźnej, jaką był tyfus plamisty. Szkoła nasza była opiekunem tych mogił, uczniowie zajmowali się ich oczyszczaniem. W późniejszym terminie około 1937 roku ks. Kanonik Henryk Grębski zlecił pochówek swoich parafian na tych mogiłach, dlatego pozostał po nich tylko pomnik poległych.

 

Więcej…
 
Wspomnienia Tadeusza Krawczyka

      Będąc jeszcze czynny zawodowo, w czasach PRL-u, załatwiałem jakąś sprawę w Wydziale Architektury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. W trakcie rozmowy okazało się , że moim rozmówcą jest arch. Zdzisław Barański, najmłodszy syn Kierowniczki Szkoły Powszechnej w Kamieniu z okresu okupacji hitlerowskiej. Z rozmowy wynikało , że był on kolegą szkolnym brata mojej mamy, Kazimierza Delekty, mieszkającego w domu z drugiej strony drogi , naprzeciw Plebanii (w późniejszym domu Antoniego Sitarza ) i sąsiadem Ludwika Kędziora, właściciela młyna i tartaku.

Więcej…
 
Dzieje Krzywej Wsi i Podlesia

       Z powstaniem Kamienia i jego rozwojem ściśle związana jest Krzywa Wieś, współcześnie należąca do Kamienia, chociaż wedle niektórych podań miała ona powstać i uformować się jako samodzielna osada. Hipotezę tę potwierdza nazwa Krzywa Wieś, utrzymująca się od początku istnienia wsi. Osada prawdopodobnie powstała i rozwinęła się wzdłuż drogi zwanej jeszcze do niedawna "gościńcem królewskim".

       Tak pisze o powstania Krzywej Wsi dr Andrzej Rurak w książce "Kamień w przeszłości i dziś".

Więcej…
 
Ks. kanonik Michał Wąsik

      Urodził się w Kamieniu 19.09.1902 roku, syn Antoniego i Anieli. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w renomowanej szkole średniej - I Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Po ośmioletniej nauce w 1921 roku zdał egzamin dojrzałości i złożył podanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu o przyjęcie do grona przyszłych duchownych. Otrzymał jednak odpowiedź negatywną z uwagi na brak miejsc, zaproponowano mu naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, w którym były jeszcze wolne miejsca.

      Michał Wąsik skorzystał z tej propozycji, rozpoczął studia i tak związał się z diecezją lubelską na całe życie. Seminarium Duchowne w Lublinie ukończył w 1927 roku i 19.06.1927 roku otrzymał święcenie kapłańskie.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie »

Strona 20 z 21

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS