niedziela, 20 września 2020r.
Home
Wspomnienia

W tej kategori beda umieszczane wszelkie informacje na temat zazłużonych Kamieniaków i mieszkańców okolic gminy Kamień.Profesor Jan Radomski
Profesor Jan Radomski
 

„ Nie głaskało mnie życie po głowie

Nie pijałem ptasiego mleka

No i dobrze, no i na zdrowie

Tak wyrasta się na człowieka"

Władysław Broniewski.

     Profesor Jan Radomski urodził się 18 czerwca 1898 r. w Kamieniu (obecny numer domu 398) w rodzinie chłopskiej. Od najmłodszych lat pasał krowy, pomagał w pracach gospodarskich i obserwował przyrodę. Naukę szkolną rozpoczął w Kamieniu, a następnie kontynuował w Gimnazjum w Dębicy. Na wakacje przyjeżdżał do Kamienia, by pracować przy żniwach. Dalej kształcił się w Przemyślu, gdzie w roku 1916 zdał przyspieszoną maturę (ze względu na toczącą się wojnę). Zaraz po maturze został wcielony do armii austriackiej jako podoficer. Walczył w Czarnogórze, Albanii i na innych terenach byłej monarchii austro-węgierskiej. Brał udział w wojnie j rosyjsko-polskiej 1920 roku, a w oddziale, którym dowodził I jako porucznik, miał ochotników z ziemi niżańskiej Bronił Jarosławia, zaszedł daleko na wschód, a następnie cofając się,zatrzymał się nad Wisłą, gdy zdarzył się "cud".  

Więcej…
 
Wiktor Legutko 14.12.1902 - 07.05.1980
Wiktor Legutko

- syn Marcina i Emilii Hołys urodził się 14 grudnia 1902 roku we Lwowie, w rodzinie kolejarskiej. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w 1922 roku podjął pracę jako nauczyciel w Żytyniu województwo łuckie (Łuck), następnie w Chorzowie a od 1927 roku we Lwowie i Gródku Jagiellońskim, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. W tym okresie ukończył Studium przy Konserwatorium we Lwowie przygotowujące do nauki muzyki i śpiewu oraz kurs reżyserów teatrów ludowych. W czasie okupacji Lwowa zginęli rodzice i brat. On i Jego dwie siostry po wojennej tułaczce znaleźli schronienie w Stalowe Woli. Od 1 września 1944 Wiktor Legutko został kierownikiem szkoły w Kamieniu. Wszechstronne przygotowanie do pracy pedagogicznej pozwoliło mu na bardzo dobrą organizację i kierowanie szkołą a także tworzenie zespołów muzycznych, chóralnych i kapel ludowych.

Więcej…
 
Wspomnienia Pana Ludwika Gancarza - więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz

 

     W dniu 9 września 2009 zmarł Ludwik Gancarz - jeden z ostatnich  ludzi w naszej gminie, którzy przeżyli pobyt w obozie koncentracyjnym.  W 1942 roku  jako 18-letni chłopiec  został wywieziony do obozu śmierci. 

Swoje przeżycia tak wspominał:

 

     Dwudziestego stycznia 1943 roku zostałem uwolniony z katowickiego więzienia i wyprowadzony przez strażnika więziennego na wolność. Za bramą więzienia stał jakiś nieznany mi cywil i wskazując ręką, powiedział coś po niemiecku. Widząc pod ścianą więzienia stojącą grupkę ludzi, domyśliłem się, że mam do nich dołączyć. Stojąc już razem w grupie, podsłuchałem, że są to też zwolnieni z więzienia i zostaniemy razem przewiezieni do pracy w cukrowni...

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia11121314NastępnaOstatnie »

Strona 14 z 14

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS