Ostatnimi czasy dostajemy od Was- naszych gości, e-maile z różnymi informacjami, podziękowaniami i uwagami.
Postanowiliśmy więc dodać nową zakładkę z otrzymanymi od Was listami. Przeglądając stare fotografie z naszej galerii i czytając na stronie artykuły, rozpoznajecie swoją rodzinę, sąsiadów i znajome okolice, a następnie wysyłacie nam swoje własne spostrzeżenia. Serdecznie Wam za to dziękujemy! Zachęcamy do współtworzenia naszej strony internetowej i przesyłania wszelkich informacji, uwag, opisów zdjęć i materiałów.
W tym dziale będziemy umieszczać Wasze listy z materiałami, uwagami, wszelkie prośby i podziękowania. Jeśli macie jakiekolwiek materiały, informacje lub chcielibyście coś umieścić na naszej stronie, możecie wszystko to przesłać na adresy mailowe znajdujące się w dziale Kontakt lub za pomocą FORMULARZA KONTAKTOWEGO
|
List Pana Janusza Ogińskiego III |
Witam Panie Józefie!
Zgodnie z obietnicą przesyłam przetłumaczony na język polski akt lokacji wsi Kamień w dawnym woj. sandomierskim. Translokacji z łaciny na język polski dokonał na moje zlecenie p. Robert Sochań. Wyrażam zgodę na jego publikację na stronie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Proszę jedynie, by podać, że materiał ten pochodzi z książki "Ziemia Niżańska" mojego autorstwa wydanej przez Wydawnictwo Sztafeta w Stalowej Woli w 2018 roku.
Nadmieniam, że książka ta (teraz pt. "Powiat Niżański") zostanie wznowiona jeszcze w tym roku. Są już bardzo zaawansowane prace wydawnicze. Większość nakładu zamówiło już starostwo powiatowe w Nisku, ale kilkadziesiąt egzemplarzy trafi do księgarń w Nisku i Stalowej Woli. Jeśli TPK będzie zainteresowane tą publikacją, to proszę mnie o tym poinformować - wydawnictwo zarezerwuje żądaną ilość książek.
Z poważaniem
Janusz Ogiński
11.08.2022 |
|
List Pana Władysława Wąsika |
Z inicjatywy wielce szanownego Józefa Czubata udało się nam pozyskać z Pracowni Reprograficznej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu skany z oryginału rękopisu (sygn. 9644/II) wykonanego w XVIII wieku odpisu dokumentu z 1578 roku związanego ze wsią Kamień w dawnym powiecie Sandomierski z dokumentu lokacyjnego Stefana Batorego, które przekazuję na rzecz i do wykorzystania przez Towarzystwo Przyjaciół Kamienia.
Jednocześnie z okazji tej wyjątkowej rocznicy 444 lat życzę moim rodakom wszelkiej pomyślności w życiu na tej ukochanej ziemi Lasowiaków!
Władysław Wąsik
Wrocław, dnia 19 sierpnia 2022 r. |
List Pana Janusza Ogińskiego II |
Pozdrowienia z Niska
Witam Pana bardzo serdecznie.
Cieszę się, że moja korespondencja dotarła do Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Życzę ciekawej lektury (tzn. polecanych książek). Chcę podkreślić, że wieś Kamień ma powody do satysfakcji, bo jest jedną z nielicznych w Polsce, która może poszczyć się zachowanym aktem lokacyjnym. Akt ten to wyjątkowy dokument, wiele wnosi do historii nie tylko Kamienia, ale też całego regionu.
Z poważaniem
Janusz Ogiński
14.07.2022 |
List Pana Janusza Ogińskiego |
Szanowny Pan
Józef Czubat
Prezes Towarzystwa
Przyjaciół Kamienia
Nazywam się Janusz Ogiński, mieszkam w Nisku. Wczoraj, zupełnie przypadkiem, trafiłem na stronę internetową TPK. Tam przeczytałem informację o moim artykule "Bezwzględny ciemiężca czy raczej dobrodziej" zamieszczonym niegdyś w Tygodniku Sztafeta. Oczywiście jest mi bardzo miło z tego powodu. Przy tej okazji chciałbym dodać, że w 2018 roku ukazała się moja książka pt. Ziemia Niżańska. W tej publikacji jest znacznie więcej informacji o Kamieniu, m.in. na końcu książki jest zamieszczony pełny tekst (przetłumaczony na język polski) lokacyjny wsi Kamień z roku 1578, a także zdjęcie tego aktu (Kopiariusz przywilejów starostwa sandomierskiego, rkps 9644/II). Książka ta jest już nieosiągalna, ale wiem, że w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieniu jest na pewno (zadbałem o to). Niedawno ukazała się też książka, którą napisałem razem z Ewą Krzyżek, o tytule "Resseguierowie z Niska, mity i fakty". Tam też jest sporo informacji o Kamieniu. Książka jest dostępna w księgarniach w Nisku.
Z poważaniem
Janusz Ogiński |
List Pani Urszuli Posłuszny |
Dzień dobry :)
Dopiero dzisiaj przeczytałam artykuł o 35-leciu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Gratuluję takiego jubileuszu, który świadczy o zainteresowaniu otoczenia i wytrwałości członków TP. Gratuluję szczególnie Panu, jako osobie nie tylko zaangażowanej w sprawy regionu, ale też posiadającej sporą wiedzę o gminie, jej historii i mieszkańcach. Oczywiście z zaskoczeniem przeczytałam w artykule również swoje nazwisko. Mój wkład jest szczątkowy, ale z całą pewnością jestem entuzjastką Waszej działalności i w ogóle regionu, który w pewnym sensie traktuję jak "ojcowiznę" :)
Zachwyciły mnie również zupełnie nowe dla mnie opisy Lasowiaków z 1901 roku! W wolnej chwili na pewno poszerzę opis ludności i lokalnych zwyczajów o to nowe cenne źródło. Wiem, że wiele osób ucieszy sam fakt, że jest tam mowa o Mazurach, a nie Lasowiakach. Dla mnie jednak to tylko kwestia nomenklatury :)
Jeszcze raz dziękuję za wyróżnienie i pozdrawiam
Urszula Posłuszny |
|
|
|
|
Strona 1 z 5 |