niedziela, 28 kwietnia 2024r.
Home
Towarzystwo Przyjaciół Kamienia
Waleczność i pracowitość - sportowe sukcesy Drużyny Juniorów Klubu Sportowego "Sokół" Kamień

     Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w gminie Kamień. W każdej wsi są drużyny piłkarskie juniorów i seniorów, które mają do dyspozycji pięć stadionów, w tym jeden z częściowo krytymi trybunami.
     Drużyny, które przynoszą nam, kibicom, najwięcej pozytywnych, sportowych emocji są to drużyny juniorów, gdyż na przykładzie jej członków widać, że na sportowy sukces składa się przede wszystkim ich wielka, ciężka, systematyczna praca, duża ambicja i trochę talentu.
     Start w rozgrywkach ligowych zapoczątkowała drużyna młodych, zdolnych piłkarzy z Kamienia Prusiny i Górki w 1993 roku. Należeli do niej między innymi piłkarze: Andrzej Wójcik, Marek Wąsik, Mirosław Piędel, Piotr Piędel, Paweł Piela, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Surdyka, Wojciech Piróg, Paweł Bedliński, Arkadiusz Socha, Marek Gancarz, Marek Konior. W następnym roku dołączyli do drużyny: Tomasz Saj, Krzysztof Sabat i Paweł Bajek - wyróżniający się zawodnicy w drużynie juniorów, a po przejściu do drużyny seniorów byli podstawowymi zawodnikami KS "Sokół" Kamień.
     Potrafili oni pod wodzą Trenera Edwarda Czubata i społecznych działaczy, takich jak Józef Dwojak, Tadeusz Socha, Stanisław Gancarz, Tadeusz Rurak, Tadeusz Pleśniarsk i wielu innych, zbudować podstawy zespołu, który w latach następnych grał w II lidze rozgrywek juniorów w województwie podkarpackim.
     Z wielkim powodzeniem kontynuowało sukcesy w II lidze kolejne pokolenie juniorów w latach 1999-2000. Do drużyny należeli w tym czasie miedzy innymi piłkarze: Paweł Drzymała, Piotr Mączka, Mariusz Mączka, Dariusz Łach, Tomasz Drzymała, Adam Piela, Krzysztof Sagan, Rafał Partyka, Piotr Kuryś, Adam Socha, Łukasz Sądej, Marcin Mączka, Grzegorz Grabiec, Krzysztof Story, Wojciech Wyka, Dariusz Gwóźdź, Grzegorz Partyka, Zbigniew Ziara, Sławomir Surdyka i Tomasz Socha – uznawany za najlepszego napastnika z wynikiem 26 bramek w sezonie.
     Gra tych młodych piłkarzy cieszyła się wielkim uznaniem nie tylko mieszkańców naszej gminy, byli z nich dumni także nasi krajanie mieszkający w miastach, w których drużyna juniorów z Kamienia rozgrywała mecze, a na afiszach widniało ogłoszenie o meczu Kamień-Przemyśl, Kamień-Stalowa Wola, Kamień-Rzeszów czy Kamień-Jasło.
     W tym okresie drużyna juniorów rozdzieliła się na drużyną juniorów młodszych i drużynę juniorów starszych. W rozgrywkach uczestniczyło więc 3 drużyny z Kamienia: juniorów młodszych, juniorów starszych i drużyny seniorów. Utrzymanie takiej ilości drużyn, zapewnienie piłkarzom właściwych warunków do treningu i możliwości uczestnictwa w zawodach było dla zarządu KS "Sokół" Kamień bardzo kosztowne. To między innymi z powodów finansowych, oprócz "pomocy" sędziów, juniorzy po dwóch sezonach musieli pożegnać drugą ligę. Piłkarze z tej drużyny grali nadal w niższej klasie, a wielu z nich rozpoczęło karierę w drużynie seniorów "Sokoła”.

 


Drużyna piłki nożnej - juniorzy KS "Sokół" Kamień (zdjęcie z lat 1999-2000 r.)
      Na zdjęciu od lewej stoją: Krzysztof Story, Krzysztof Sagan, Mariusz Maczka, Krzysztof Sabat, Sławomir Surdyka, Adam Zarzycki, Zbigniew Ziara, Grzegorz Partyka i trener Edward Czubat. W przysiadzie od lewej: Grzegorz Grabiec, Piotr Mączka, Wojciech Wyka, Tomasz Socha, Adam Piela, Piotr Kuryś, Adam Socha.


     Dobre piłkarskie tradycje kontynuuje obecnie grupa ambitnych i zdolnych piłkarzy drużyny juniorów KS ”Sokół” Kamień, którzy po rundzie wiosennej 2012 roku są liderami grupy stalowowolskiej. Wyprzedzili juniorów z takich miast jak Stalowa Wola, Nisko czy Rudnik. Podstawowi zawodnicy obecnego składu to:
* bramkarze: Dominik Szcząchor i Paweł Sabat,
* obrońcy: Karol Wąsik, Kamil Bugiel, Krzysztof Sabat, Norbert Bałut, Stanisław Piędel, Dominik Olko, Grzegorz Łach- grający także w seniorach,
* pomocnicy: Łukasz Socha, Piotr Micek, Łukasz Czubat, Marcin Kołodziej, Mateusz Bolko, Mateusz Socha,
* napastnicy: Maciej Rurak, Krzysztof Bajek, Kamil Guzik, Tomasz Bałut, Kamil Sabat, Mateusz Podstawek.
      Na wyróżnienie za skuteczną grę zasługują w szczególności: Dominik Szcząchor, Kamil Bugiel, Robert Bałut, Krzysztof Sabat, Łukasz Socha, Piotr Micek, Łukasz Czubat i Maciej Rurak- uznany najlepszym napastnikiem za wynik 19 bramek w sezonie jesiennym 2012 roku. W drużynie tej grał bardzo utalentowany, mający przed sobą wielką przyszłością piłkarską, zmarły tragicznie Piotr Piędel (Panter).

 


Zdjęcie juniorów KS "Sokół" Kamień z 2012 r.
      Stoją od lewej: Norbert Bałut, Łukasz Czubat, Krzysztof Bajek, Krzysztof Sabat, Maciej Rurak, Piotr Micek, Sebastian Piędel. W dolnym rzędzie od lewej: Łukasz Socha, Karol Wąsik, Kamil Guzik, Mateusz Bolko, Paweł Sabat, Dominik Szcząchor, Mateusz Podstawek. Z Zawodnikami na zdjęciu stoją: Józef Saj- skarbnik zarządu, troskliwy opiekun drużyny juniorów, były bardzo dobry piłkarz seniorów Sokół Kamień. Trener drużyny juniorów Edward Czubat, a na wózku członek zarządu-Stanisław Krzyś były piłkarz "Sokoła", któremu gra w piłkę nożną bez bieżącej kontroli lekarskiej przyśpieszyła przejście na emeryturę. Obecnie bardzo aktywnie udziela się w pracy społecznej.


     Dobre wyniki juniorów to również zasługa obecnych członków zarządu: Prezesa Marka Partyki, Z-cy Tadeusza Sochy, Stanisława Gancarza, Józefa Saja, Józefa Mączki i zmarłego w ubiegłym roku Józefa Dwójniaka. Pomagali sponsorzy: Wójt Gminy i opiekun z Urzędu Gminy Wojciech Piróg.
     Analizując sukcesy naszych piłkarzy, zarówno juniorów, jak i seniorów nie sposób pominąć osoby trenera drużyn juniorów KS "Sokół” Kamień Pana Edwarda Czubata, obecnie także Kierownika drużyny seniorów, który od 23 lat pracuje społecznie na rzecz naszych dzieci i wnuków. Jest wychowawcą kolejnych pokoleń piłkarzy, zaszczepiając im nie tylko umiejętności, technikę, ale też uczy ich ciężkiej i systematycznej pracy, wpaja szacunek dla przeciwnika, wyrabiając tym samym ich charaktery. Jest on mieszkańcem naszej gminy. W latach 70-tych był jednym z najlepszych zawodników drużyny „Sokół” w Kamieniu. Cieszy się autorytetem wśród piłkarzy, posiada dużą wiedzę trenerską i umiejętności zmotywowania swoich młodych piłkarzy do ćwiczeń i walki.


     Kibice, piłkarze, Zarząd Klubu Sportowego„Sokół” Kamień i Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia składają Panu Trenerowi Edwardowi Czubatowi serdeczne podziękowanie za dotychczasową pracę, serce jakie zostawił na boisku i waleczność jaką zaszczepił kolejnym pokoleniom piłkarzy z gminy Kamień.
     Życzymy zdrowia i szczęścia osobistego oraz dalszych osiągnięć piłkarskich i satysfakcji z pracy społecznej.

 

     Zdjęcia zawodników z lat 1999-2000 są skopiowane dla każdego piłkarza, można je odebrać w sklepie "Kokos" (bezpłatnie).


Kamień dnia 6.01.2013


opracował Józef Czubat
 

 
Informacja wpłat 1% podatku dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 

     Z rozliczeń podatku za 2011r , 82 podatników przekazało dla naszej organizacji pożytku publicznego 10.884,34 złotych w tym:

1/ Przedsiębiorcy przekazali 6.941zł :


Zofia i Stanisław Bednarzowie - Kamień
Małgorzata i Stanisław Gancarz  - Kamień
Jadwiga Cholewa - Łowisko
Kazimierz Koc - Jeżowe
Stanisław Buczek - Kamień
Marek Partyka - Kamień


2/ Z terenu powiatu opolskiego wpłaciło 23 podatników imiennie i 2 bezimiennie łącznie - 1040zł :


Alicja Kędzierska, Marian Zelent, Wiesława Polak,Teresa Bukała, Ryszard Tekiel, Marta Golec, Marek Prużyński, Róża Baszczyk, Katarzyna Golec, Paulina i Przemysław Śmietana, Adrian Duda, Gabriela i Krystian Grobarek, Gabriela Szampera, Paweł Karch, Anna Smigulec, Krystyna i Rajmund Mokrowiecki, Krystyna i Ryszard Polywka, Elżbieta i Antoni Pordzik, Kamil Blachucik, Alicja i Ryszard Pużyński, Krystyna i Joachim Duda, Lucja Woźnica, Bernarda i Rudolf Szewczyk, Sabina Duda, Józef Mróz.


3/ Imiennie z poza terenu gminy 1% podatku przekazało - 6 podatników - 295 zł


Jan Lach z Warszawy
Zofia Ślusarz i Kazimiera Stachowicz z Rzeszowa
Henryk Krudysz z Wólki Sokołowskiej
Wanda i Edward Cyrano z Przemyśla
Anna i Radosław Cyrano. z Przemyśla


4/ Bezimiennie z poza gminy wpłaciło 11 podatników - 630 zł


z Rzeszowa 2,  z Lublina 1, z Janowa Lubelskiego 1,
z Niska - 6, z Krakowa - 1.

 

5/ Imiennie z terenu gminy przekazało 1% podatku - 12 podatników - 537 zł:


Genowefa i Józef Saj, Maria i Stanisław Puchalska, Piotr Partyka, Krzysztof Kiełb,  Zofia i Jan Orszak,  Piotr Piędel, Stanisława i Józef Czubat, Marta Oczkowska, Józef Sikora, Józef Mączka, Eleonora Błądek, Agata i Wojciech Piróg, Adam Majowicz.

 

6/ Bezimiennie z terenu gminy 1% podatku przekazało 22 podatników - 1 441zł 

 
Wspomnienie o ks. Bolesławie Radomskim

Szczęść Boże!


Przysyłam artykuł o ks. prof. Bolesławie Radomskim, wybitnym naukowcu, profesorze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego ojciec Michał, pochodził z Kamienia.


Z wyrazami szacunku

ks. Marek Story

 

 

Ks. Profesor Bolesław Radomski


W niniejszym artykule chcemy przedstawić postać Ks. Bolesława Radomskiego, wielce zasłużonego dla polskiej nauki. Był on synem Michała Radomskiego, pochodzącego z Kamienia, który po ukończeniu studiów matematycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, był nauczycielem gimnazjalnym we Lwowie, Jaśle, Dębicy i Sędziszowie. Tam też zmarł w 1962 r.

Ks. B. Radomski urodził się 31 X 1904 r. w Jaśle[1], jako syn Michała i Józefy z Heymów[2]. W latach 1916-18 uczył się w III Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie, a latach 1918-1921 w Państwowej Szkole Realnej w Tarnobrzegu, gdzie też zdał egzamin dojrzałości[3]. W 1921 r. rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej, gdzie szybko zwrócił uwagę swoimi zdolnościami prof. K. Bartla, który powierzał mu różne funkcje w swoim zakładzie[4]. Po zaledwie kilku miesiącach studiowania przeżył głębokie przeobrażenie religijne, które, ks. M. Rechowicz nazwał "wstrząsem nadprzyrodzoności"[5]. To zdarzenie spowodowało, że B. Radomski, postanowił wstąpić do Seminarium Duchowego we Lwowie. Ponieważ było to już w trakcie trwania roku akademickiego, by znaleźć się w seminaryjnych murach musiał przekonać o słuszności tej decyzji, najpierw prof. K. Bartla i rektora seminarium ks. B. Twardowskiego oraz na osobistej audiencji uzyskać zgodę ówczesnego arcybiskupa lwowskiego J. Bilczewskiego[6].

Za zezwoleniem arcybiskupa, zostaje alumnem seminarium i równocześnie rozpoczyna studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Lwowskiego. Dzięki swoim zdolnością i pracowitości nie tylko nadrobił braki w znajomości języków klasycznych i uzupełnił materiał już wyłożony, ale zwrócił na siebie uwagę swoich przełożonych, którzy po dwóch latach formacji i nauki, wysłali go na dalsze studia do Rzymu[7].

Po przybyciu do Rzymu, rozpoczyna studia na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w 1925 r. Uzyskał doktorat z filozofii, a trzy lata później na podstawie rozprawy: "De ecclesiastica interpretatione dogmatis liberi arbitrii" otrzymał promocję na doktora teologii. Pragnąc pogłębić znajomość filozofii tomistycznej, zdobył także doktorat na Studium św. Tomasza[8].

W 1927 r. przyjął we Lwowie święcenia kapłańskie. Po powrocie ze studiów, pracował jako wikariusz w parafii św. Wawrzyńca w Żółkwi (1929-1930), a następnie w parafii św. Anny we Lwowie, gdzie równocześnie był prefektem Gimnazjum Żeńskiego im. J. Słowackeigo (1930-1932)[9]. W tym czasie napisał pracę "Principia doctrinae de ordine mundi", w której przedstawił podstawy systemu filozoficznego o rozwoju świata (dialektyka stojąca), który ze swych zasad wyprowadza wnioski zgodne z teorią Einsteina. Pracy tej Wydział Teologiczny Uniwersytetu Lwowskiego nie przyjął jak habilitacyjnej[10].

Od 1933 r., do wybuchu II wojny światowej, był asystentem na tymże Wydziale. Jako stypendysta Funduszu Kultury Narodowej, odbył w latach 1933-1934 zagraniczną podróż naukową. Przeprowadził wówczas poszukiwania naukowe m. in. w Bibliotheca Vaticana, Bibliotheca Ambrosiana (Mediolan), Bibliotheque Nationale (Paryż) oraz w British Museum. Owocem tych studiów była rozprawa naukowa: "Marka Efeskiego nauka o zbawieniu"[11], którą przedstawił jako pracę habilitacyjną na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego[12].

Prowadził wówczas też badania nad twórczością teologiczną Eugenikosa[13]. Aby zająć się tym zagadnieniem zaczął studiować teksty paleograficzne. Mimo luk w wykształceniu średnim, dzięki swej pracowitości w niedługim czasie znakomicie opanował grekę klasyczną. Był jednym z niewielu w Polsce erudytów, którzy tę dziedzinę wiedzy bardzo dobrze znali. W wyniku szeregu żmudnych i precyzyjnych lat studiów posiadł gruntowną wiedzę, która kwalifikowała go jako najwybitniejszego w Polsce znawcę średniowiecznej teologii bizantyjskiej[14].

W latach 1939-1945 był kapelanem u sióstr Felicjanek we Lwowie. W tym okresie zajmował się badaniami nad religią grecką i religijnością Słowian wschodnich oraz ich stosunkiem do ideałów chrześcijańskich. Powstały wówczas m. in. pracę: "Platonizm religii greckiej" i "trudności kulturowe rosyjskiego problemu misyjnego"[15].Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r. opuścił Lwów i zamieszkał w Łodzi. W maju tego roku został dokończony jego przewód habilitacyjny, a w grudniu nastąpiło zatwierdzenie habilitacji. Od września tego roku wykładał filozofie w Seminarium Duchownym w Łodzi i równocześnie był wykładowcą teologii pozytywnej na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego[16]

W 1946 r. zostaje mianowany kierownikiem katedry i sekcji teologii fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na uczelni prowadził wykłady z teologii fundamentalnej i historii religii. 24 VI 1947 r. Ministerstwo Oświaty mianowało go profesorem nadzwyczajnym, a 27 V 1954 r. senat Kul wystąpił o mianowanie go profesorem zwyczajnym. Od 1949 r., był dziekanem Wydziału teologicznego, a ponadto przewodniczącym Senackiej Komisji Finansowej[17].

Więcej…
 
Leśna Wspólnota Gruntowo-Serwitutowa "Las" w Kamieniu

 

     W okresie uwłaszczeniu chłopów w zaborze austriackim postanowiono uregulować sprawę serwitutów. ustanowionych na królewszczyznach .

     Za prawa do serwitutu oddano chłopom część ziemi. W Kamieniu na mocy dekretu C.K. w 1866 roku z tego dobrodziejstwa skorzystało 420 gospodarstw rolnych z terenu ówczesnej wsi Kamień, w skład której wchodziły dzisiejsze sołectwa Kamień ,Podlesie ,Prusina , Krzywa Wieś i 3 gospodarstwa z Cholewianej Góry.

     Po trwających ponad 10 lat sporach, chłopi ostatecznie otrzymali 400 morgów lasu i 370 morgów pastwiska / 410 hektarów/.

     Do 1945 roku majątkiem zarządzała Rada Gminy , a od 1959 roku , zgodnie z uchwalonym statutem Zarząd Wspólnoty wybierany przez członków .

     Obecnie działalność wspólnoty ,prawa i obowiązki określa ustawa z 1962 roku i statut. .

     Od 1959 r Zarządem kierowali kolejno: Kasper Orszak, Józef Komięga , Antoni Szewczyk , Tadeusz Bednarz, Stanisław Koper, obecnie Stanisław Błądek.

     Wspólnota zatrudnia 2-ch leśniczych, a nadzór leśny sprawują Leśniczy Lasów Państwowych.

     Poniżej zdjęcie wykonane w 1963 roku przez Leśniczego Poizla, obok domu Antoniego Orszaka w Podlesiu.

 

Wspólnota Serwitutowa 1963r.

 

Siedzą od lewej: Przewodniczący Zarządu Józef Kumiega, członek zarządu Wawrzyniec Smusz, leśniczy Jan Zając, członek zarządu Stanisław Rodzeń, członek zarządu Wojciech Gancarz.

Stoją od lewej: Antoni Orszak, Józef Bochenek i Julia Orszak żona Antoniego z córką Marysią.

 

 

Prosimy czytelników naszej strony o przekazywanie ciekawych zdjęć obrazujących historię Kamieńskich Rodzin. Razem z opisem zostaną one umieszczone na stronie internetowanej Towarzystwa Przyjaciół Kamienia.

Macie Państwo niepowtarzalną okazję do przekazania swojej wiedzy i historii młodemu pokoleniu.

 

Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 
« PoczątekPoprzednia3132NastępnaOstatnie »

Strona 32 z 32

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS