czwartek, 28 marca 2024r.
Home
Towarzystwo Przyjaciół Kamienia
Zdjęcia Rodzinne

Fotografie z opisami udostępniła Pani A. Kowalska-Suska

 

 

 

 

 
Firma REMET CNC TECHNOLOGY

     REMET CNC TECHNOLOGY jest nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem rodzinnym, funkcjonuje na rynku precyzyjnej obróbki metali oraz produkcji maszyn od 1995 roku. Wiele lat doświadczenia pozwoliło na rozpoznanie rynku oraz potrzeb klientów w zakresie przetwarzania drewna. Firma produkuje sprzęt do rozdrabniania gałęzi i oczyszczania terenów z zakrzaczeń. Fabryka handluje swoimi maszynami i wysyła je na cały świat. Dzięki temu Remet CNC Technology już teraz zatrudnia ponad 80 osób. Firma chętnie przyjmuje młodzież na praktyki zawodowe i przyuczenia do zawodu, a w swojej działalności korzysta też z usług innych lokalnych firm.

     Fabryka powstała w Łowisku, rodzinnej miejscowości Panów Marka i Pawła Piekutów właścicieli REMET CNC TECHNOLOGY. Została zbudowana w miejscu, gdzie kiedyś było torfowisko, które porastały trawy i krzewy. I to właśnie było jednym z impulsów do otwarcia fabryki sprzętu, który porządkuje takie tereny. To także pomysł na biznes lokalny.

     Przygoda Pana Marka w biznesie zaczęła się w 1990 r. od handlu spożywczo-przemysłowego. W 1995 r. zrodził się pomysł na działanie w strefie obróbki metali. Początki były bardzo trudne, doskwierał brak specjalistycznych maszyn, narzędzi i fachowców w branży obróbki skrawaniem. Pierwotnym kierunkiem funkcjonowania firmy było świadczenie usług jako kooperant dla większych firm w branży metalowej. Jednym z największych odbiorców wytwarzanych detali była i jest firma Transsystem, która projektuje i montuje linie montażowe w fabrykach samochodów na całym świecie (np. Mercedes, Audi, Porsche, Skoda, Tesla).

     Wielkim krokiem w rozwój firmy Remet był zakup w 2006 r. pierwszej maszyny sterowanej numerycznej (CNC), to pozwoliło na uzyskanie większej wydajności, jakości produkowanych detali oraz maszyn. Kolejnym dużym posunięciem było wybudowanie pierwszej hali produkcyjnej na obecnym miejscu.

     Produkcja rębaków, dziś główny produkt firmy, rozpoczęła się w 2010 r. Z roku na rok poszerzała się i gama nowych modeli, a przedsiębiorstwo się rozwijało. Nastała więc potrzeba zwiększenia produkcji maszyn, a żeby to było możliwe, zakupiono wypalarkę laserową, kilka maszyn CNC oraz roboty spawalnicze.

     Firma REMET CNC TECHNOLOGY jest jednym z większych producentów maszyn rolniczych i leśnych. Stale rozwija się, wdrażając nowe modele oraz rozpoczęto produkcję innowacyjnych mulczerów. Produkowane przez fabrykę rębaki, łuparki do drewna oraz mulczery zdobywają uznanie na rodzimym rynku w Polsce, jak i wśród odbiorców z całego świata. Jak podkreślają właściciele firmy, Marek i Paweł Piekut, jest to zasługa całego sztabu ludzi z działu projektowego, produkcyjnego i handlowego.

Na podstawie informacji właścicieli firmy REMET CNC TECHNOLOGY
Marka i Pawła Piekutów artykuł opracował
Mirosław Piędel z Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 
TURNIEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY KAMIEŃ W PIŁCE SIATKOWEJ

     W dniu 17 marca 2013 r. na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Kamieniu przy bardzo dużym zaangażowaniu Wójta gminy Ryszarda Bugla i Pani Bernadety Majowicz, a także pomocy finansowej Pana Kazimierz Koca, właściciela zakładu Produkcyjnego- Koran, odbył się kolejny VIII Turniej Piłki Siatkowej.
     Obsada turnieju była rekordowa, uczestniczyło 14 drużyn z terenu gminy Kamień, Jeżowego, Raniżowa, Sokołowa i odległego Rzepina gminy Pruchnik.
     Licznie zgromadzeni widzowie mieli możliwość obserwować bardzo dobrą i ambitną grę zespołów.
     W turnieju uczestniczyła po raz pierwszy zorganizowana przy Towarzystwie Przyjaciół Kamienia drużyna Siatkarzy w składzie: Jacek Bugiel, Łukasz Gutowski, Mateusz Sikora, Karol Koj, Paweł Łach, Dominik Rząsa, Michał Pisula
     Zespoły podzielone zostały na 3 grupy eliminacyjne A, B i C. W grupach A i B rozstawionych zostało 5 zespołów, a w grupie C 4 zespoły.
     W wyniku rozgrywek w grupach uzyskano następujące rezultaty:


GRUPA A
Lp   Zespół Pkt.                     Sety
1.    Krzywa Wieś                   12 8-0
2.    Rzeplin                              8 6-3
3.    Błonie                                7 5-4
4.    Gimnazjum Kamień       3 2-6
5.    Prusina                             0 0-8

 

GRUPA B
Lp   Zespół Pkt.               Sety
1.    Raniżów                   12 8-0
2.    Sokołów Młp.            9 6-2
3.    Górno II                      6 4-4
4.    Podlesianka             2 2-7
5.    Górka                         1 1-8

 

GRUPA C
Lp    Zespół Pkt.                      Sety
1.    Górno I                              8 6-1
2.    Tow. Przyj. Kamienia      7 5-2
3.    Jeżowe                              3 2-4
4.    Krzywa Wieś Oldboys     0 0-6

 

     Do półfinału awansowały zespoły: Krzywa Wieś, Raniżów, Górno I i Rzeplin.

I Półfinał: Krzywa Wieś – Górno 2-0 25:17, 25:15

II Półfinał: Rzeplin – Raniżów 0-2 24:26, 24:26

Finał: Krzywa Wieś – Raniżów 2-0 25:22, 25:22

Mecz o III miejsce: Rzeplin – Górno I 2-0 25:20, 25:21

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. Krzywa Wieś
2. Raniżów
3. Rzeplin
4. Górno I
5. Towarzystwo Przyjaciół Kamienia
6. Sokołów Młp.
7. Błonie
8. Górno II
9. Gimnazjum Kamień
10. Jeżowe
11. Podlesianka
12. Górka
13. Prusina
14. Krzywa Wieś Oldboys
 

 
Ludwik Kędzior

     Ludwik Kędzior urodził się 20 lipca 1903 r. Mając 17 lat jako uczeń II roku Państwowego Seminarium Nauczycielskiego uciekł z domu i zgłosił się ochotniczo bronić ojczyzny. Walczył jako żołnierz Armii Polskiej. Po śmierci ojca, mając 18 lat, prowadził gospodarstwo rodzinne, które rozbudował i unowocześnił, prowadząc je do 1950 roku. W okresie przed II wojną światową był aktywnym działaczem POW-u. Po II wojnie światowej, w miarę jak krzepła „władza ludowa” od 1948 roku zaczęły nasilać się restrykcje.

     15 sierpnia 1950 roku, tzn. w 30 rocznicę zwycięstwa Polski w wojnie 1920 roku, przysłano uzbrojonych funkcjonariuszy i uwięziono stryja w obozie pracy w Milęcinie, gdzie poza wyniszczającą pracą fizyczną, poddawany był celowej presji psychicznej i zastraszaniu. Jednym z przykładów był sposób zwolnienia stryja z obozu: Wychodząc z grupą zwolnionych więźniów już poza bramą, gdzie czekała rodzina, został zawrócony i uwięziony w bunkrze bez żadnych wyjaśnień; wpajano mu przez cały okres uwięzienia, że mogą zrobić z nim co zechcą. Po takim traktowaniu wezwano go przed komisję, która zażądała oddania przedsiębiorstwa i ostrzeżono, że jeśli odmówi, to już z obozu nie wyjdzie - wybrał życie, oddał klucze.

     Uwięzienie, zabór mienia i pozbawienie stryja środków do życia było odwetem i restrykcją za udział w wojnie bolszewicko-polskiej i jego działalności w POW-ie, gdyż przedsiębiorstwo nie podlegało pod żadną z ustaw nacjonalizacyjnych. Było to całkowite bezprawie.

     Po pozbawieniu stryja przedsiębiorstwa restrykcje ze strony władz komunistycznych nie skończyły się. Nawet po grudniu 1981 roku zabrano stryjowi część działki i zniszczono staw, gdzie hodował karpie.

Uruchomienie tartaku - na zdjęciu Ludwik Kędzior (pierwszy z prawej)
z rodziną i pracownikami

     Historię rodziny Kędziorów spisał Sławomir Mrożek w swej biografii „Baltazar”. Opisał ze szczególnym sentymentem pobyt w Kamieniu u swego wuja Ludwika Kędziora, lecz głównie opisywał rodzinę Kędziorów z Borzęcina, która wywodzi się od Jana Kędziora, będącego dziadkiem Sławomira Mrożka. Rodzina Kędziorów z Kamienia wywodzi się od brata Jana - Józefa Kędziora - jego dzieci to właśnie Ludwik Kedzior oraz najstarszy brat Józefa - Kazimierz, który był żołnierzem Armii Polskiej, walczył z najeźdźcą bolszewickim i zginął w 1920 roku; najmłodszy brat Michał Kędzior - za spłaconą mu część przedsiębiorstwa w roku 1937 kupił ziemię koło Zaleszczyk, gdzie wybudował dom i uprawiał arbuzy, melony, winorośl, pszenicę… W lutym 1941 roku został wywieziony do tajgi syberyjskiej koło Irkucka, skąd zgłosił się do I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Przeszedł front od Lenino do Berlina - 5 razy ranny, odznaczony.

     Ludwik Kędzior zapisał się dobrze w społeczności Kamienia. Był prekursorem elektryfikacji - pierwszy prąd w Kamieniu popłynął z jego przedsiębiorstwa. Wśród pracowników tworzył poczucie wspólnoty. W czasie II wojny światowej, przymusowo mieląc zboże dla Niemców, zawsze wrzucał łopatę mąki biedniejszym sąsiadom w specjalną kieszeń pod płaszczem, ratując ich przed głodem. Mając znaczne dochody, żył skromnie, pomagał finansowo swojemu siostrzeńcowi - Sławomirowi Mrożkowi w czasie jego studiów oraz jego matce.

     Ludwik Kędzior nie dbał o splendory, co w sumie uratowało mu życie - ciągle brakowało czasu, by pojechać do Rzeszowa i wpisać do książeczki wojskowej udział w kampanii wojny sowiecko-polskiej oraz stopień wojskowy. We wrześniu 1939 r., jeżdżąc w interesach, dostał się między wojska dwóch rabusiów; widział, jak wzajemnie ustępowali tereny wg umowy Paktu Ribbentrop-Mołotow. Natknąwszy się na patrol sowiecki, został wylegitymowany, szczęściem w książeczce nie miał wpisu kampanii 1920 roku ani stopnia, a tylko zawód - młynarz. Wiemy z historii, że każdy kto miał wpisaną kampanię wojny bolszewicko-polskiej na miejscu był rozstrzeliwany.

Bratanek Ludwika Kędziora
Zbigniew Kędzior

 
Turniej halowy - rozgrywki młodych piłkarzy

     Na obiektach Zespołu Szkół w Kamieniu odbył się Halowy Turniej Świąteczno-Noworoczny w Piłce Nożnej Żaków i Orlików.

     Po raz kolejny hala sportowa naszej szkoły rozbrzmiała gwarem młodziutkich piłkarzy i kibicujących im fanów. Do rywalizacji stanęło 9 drużyn. Drużyny rywalizowały o miejsca w dwóch grupach wiekowych. Walka była zacięta. Młodzi piłkarze grali z niezwykłym wręcz zaangażowaniem i hartem ducha.

     Zwycięzcą turnieju w kategorii Orlik została drużyna FA Jeżowe, z kolei w kategorii Żak pierwsze miejsce zajął Sokołek Kamień.


A oto cała klasyfikacja drużyn:

KATEGORIA ORLIK 2011/2012:
FA JEŻOWE - 9 PKT
AZALIA WOLA ZARCZYCKA - 6 PKT
SOKOŁEK KAMIEŃ - 3 PKT
ROTUNDA KRZESZÓW - 0 PKT

 

Od lewej stoją zawodnicy Sokołka (żółte stroje): Maksymilian Chamot, Dawid Rzeszutek, Przemek Przybysz, Kamil Zając, Adrian Mączka, Dawid Piróg, Dawid Saj, Przemek Bartecki, Błażej Juśko. Klęczą: Karol Bochenek, Adrian Tyczyński, Michał Kolano

 

KATEGORIA ŻAK 2013/2014:
SOKOŁEK KAMIEŃ - 10 PKT
AP STALOWA WOLA - 9 KT
AZALIA WOLA ZARCZYCKA - 7 PKT
FA JEŻOWE - 3 PKT
ROTUNDA KRZESZÓW - 0 PKT

 


Od lewej stoją zawodnicy Sokołka (żółte stroje): Dawid Saj, Alan Mączka, Miłosz Juśko, Julek Chamot. Siedzą: Eryk Piróg, Szymon Sądej, Gracjan Sroka, Sebastian Sabat, Kamil Piędel i Charlie Cholewa

 

     Dziękujemy rodzicom, trenerom, opiekunom, władzom gminy, Pani Dyrektor ZS w Kamieniu, wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju, a przede wszystkim gratulujemy zawodniczkom i zawodnikom sportowego współzawodnictwa.


Mirosław Piędel

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 10 z 32

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS