sobota, 27 kwietnia 2024r.
Home
Strona internetowa Towarzystwa Przyjaciol Kamienia w Kamieniu.
1% podatku za 2017 rok PDF Drukuj Email
poniedziałek, 22 października 2018 09:00

S z a n o w n i    P a ń s t w o ! ! !

 

     Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia dziękuje za przekazanie 1% podatku na działalność naszej organizacji pożytku publicznego.

     W bieżącym 2018 roku 91 podatników przekazało kwotę 8,630 zł z 1% podatku za rok 2017:

Przedsiębiorcy:
Stanisław Bednarz zamieszkały w Kamieniu,
Marek Partyka zamieszkały w Nowym Kamieniu,
Mirosław Piędel zamieszkały w Nowym Kamieniu,
Marek Ziemniak zamieszkały w Nowym Kamieniu.

Podatnicy indywidualni z Kamienia:
Witold Kata, Joanna Mazurkiewicz, Halina Watras, Anna Surdyka, Edward Piróg, Łukasz Gutowski, Krzysztof Łach, Emilia i Lesław Piróg, Mirosław Sabat, Eugenia Chamot, Krystyna i Szczepan Hanus, Justyna Szczerbata, Maria Drelich, Anna Partyka, Maria i Adam Majowicz, Maria i Marek Oczkowski, Dorota Błądek, Joanna i Mateusz Bednarz, Zbigniew Drelich, Władysława Olko, Zofia Bednarz, Alina i Witold Kostka, Anna i Henryk Sądej, Adam Dudzik, Zofia i Jerzy Bednarz, Eleonora Błądek, Irena Piróg, Jan Baran, Anna i Tadeusz Marciniak, Wiesława i Jacek Drelich, Zofia i Jacek Partyka, Alicja Hawro, Anna i Tadeusz Kołodziej, Krystyna Sitarz, Józef Sikora, Dawid Bednarz, Małgorzata Bujdasz, Wiesława Wiśniewska, Małgorzata Bałut, Wiesława i Józef Mączka, Stanisława i Józef Czubat, Marcin Kołodziej, Monika i Przemysław Łach, Józef Wilk.

Podatnicy indywidualni:
Nowy Kamień: Jan Szostecki, Rafał Chojnacki, Genowefa i Józef Saj, Kazimiera i Leszek Piekut, Wiesława i Franciszek Pietroński, Mirosław Sabat, Stefania i Tadeusz Olko, Wiesław Żak, Dominik Bolko,
Krzywa Wieś: Zofia i Jan Gutowski, Irena Chmiel, Tadeusz Chmiel,
Duble: Elżbieta i Antoni Partyka, Iwona i Piotr Partyka,
Łowisko: Józef Kiełb, Marek i Helena Rząsa, Małgorzata i Stanisław Król,
Podlesie: Andrzej Olko,
Rzeszów: Kazimiera Stachowiak,
Warszawa: Hanna Leszczuk, Bronisław Rodzeń,
Przemyśl: Wanda Cyrano,
Lublin: Jadwiga i Piotr Leszczuk, Krzysztof Uzdowski,
Kraków: Maria i Stanisław Urbanik, Wanda Baran,
Zawiercie: Urszula i Józef Surdyka
Gogolin: Rozalia i Karol Czekała
Wrocław: Anna i Władysław Wąsik, Elżbieta Bereś-Pawlik, Kurt Passon, Anna Pawlik-Wywrot, Teresa i Stanisław Siut.

Anonimowo wpłacili:
3 podatników z Rzeszowa, 1 z Kraśnika, 5 z Kamienia, 2 z Nowego Kamienia.

     Koszty działalności w 2017 roku wyniosły 10,720 zł, w tym:
- wydanie książki pt. "Kamień i Stainau w pożodze I wojny światowej",
- wydanie „Rocznika Towarzystwa Przyjaciół Kamienia”,
- wycieczka do skansenu Budownictwa Ludowego w Sanoku,
- wsparcie finansowe drużyny piłki nożnej,
- ufundowanie nagród dla uczestników konkursu recytatorskiego,
- utrzymanie czystości na cmentarzu ewangelickim,
- opłaty za utrzymanie i prowadzenie strony internetowej,
- zakup artykułów biurowych i inne drobne zakupy konieczne do realizacji statutowych zadań Towarzystwa.

 

     Dziękujemy serdecznie wszystkim ofiarodawcom i prosimy o przekazanie Waszego podatku w roku przyszłym.


Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia
Józef Czubat, Jan Orszak, Zofia Bednarz, Genowefa Saj, Mirosław Piędel, Krystyna Hanus, Paweł Gutowski, Antoni Partyka

Kamień, 3 października 2018 r.

 
Dzień Kultury i Tradycji w gminie Kamień PDF Drukuj Email
Wpisany przez MBalut   
piątek, 24 sierpnia 2018 17:11

„Kultura - to co pozostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś” - Selma Lagerlof

     Pod takim tytułem 9 czerwca 2018 r. w Kamieniu odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone ludziom, których działania w zakresie kultury i kultywowania tradycji przyczyniły się do rozwoju naszej „Małej Ojczyzny”.


     W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Profesor Kazimierz Ożóg, Wójt gminy Ryszard Bugiel, Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bednarz, duchowni - Ks. Prałat Tadeusz Wójcicki i Ks. Proboszcz Marian Gwizdak, Przewodniczący Rady Gminnej Mirosław Piędel, Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Ziemi Niżańskiej Stanisław Gawryś i Tadeusz Krawczyk Prezes Fundacji JK.

 
     Szczególnie ważne było pojawienie się na tym spotkaniu pisarki Janiny Krawczyk-Włoch, wnuczki Wiktora Legutko - Magdaleny Bukowiec-Zając, wnuka Wandy i Jana Barańskich - Jana Adama Barańskiego, dr. Jana Kutyły, Konstantego Radomskiego - syna kronikarza Konstantego Radomskiego, Kazimierza Barabasza - syna Aleksandry i Zdzisława Barabaszów, Emilii Rurak reprezentującej Andrzeja Ruraka, Wiesława Cebuli reprezentującego muzykującą rodzinę Cebulów.

Wnuk Wandy i Jana Barańskich - Jan Adam Barański otrzymuje statuetkę z rąk Przewodniczącego TPK Józefa Czubata Ze statuetką wnuczka Wiktora Legutki Magdalena Bukowiec-Zając 

Pisarka Janina Krawczyk-Włoch Konstanty Radomski

     Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Józef Czubat przywitał gości i przedstawił najważniejsze zdarzenia w zakresie kultury mijającego stulecia odzyskania niepodległości.

     Poniżej podajemy skrót tego wystąpienia:

Więcej…
 
Biografia O. Damiana Delekty PDF Drukuj Email
czwartek, 16 sierpnia 2018 15:04

     O. Damian Franciszek Delekta urodził się 16 września 1941 roku w Kamieniu koło Rudnika nad Sanem, województwo rzeszowskie, jako drugie z siedmiorga dzieci małorolnej rodziny Jana Delekty i Anny Kata.

     Dzieciństwo spędził w domu rodzinnym pomagając rodzicom w pracy na gospodarstwie. W siódmym roku życia rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Kamieniu. Gdy był uczniem trzeciej klasy, dnia 27 maja 1951 przystąpił do Pierwszej Komunii św. Niedługo potem został przyjęty do grona ministrantów przy kościele parafialnym w Kamieniu. Jego proboszczem był ksiądz Dziekan Stanisław Patryn a katechetą był Ks. Ludwik Wawrzyszko a ulubionymi nauczycielami w szkole byli pani Wanda Sławińska i pan Adam Makuch. Osiemnastego czerwca 1955 roku przyjął Sakrament Bierzmowania z rąk Ks. Biskupa Wojciecha Tomaki w kościele parafialnym w Kamieniu.
     Po ukończeniu siódmej klasy szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Małopolskim. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w czerwcu 1959 roku zamierzał wstąpić do Zakonu św. Franciszka z Asyżu, ale najpierw postanowił spędzić jeden rok w rodzinnym domu aby poważniej zastanowić się czy takie jest naprawdę jego powołanie. W następnym roku zdecydował się wstąpić do Zakonu Ojców Kapucynów w Krakowie i napisał podanie do Prowincjałatu tegoż Zakonu w Krakowie. Otrzymawszy pozytywną odpowiedź na podanie, dnia trzeciego sierpnia 1960 przybył do klasztoru Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim aby rozpocząć krótki postulat a następnie nowicjat. 28 sierpnia 1960 roku otrzymał z rąk O. Prowincjała Alojzego Wojnara habit zakonny i rozpoczął roczny nowicjat, który zakończył pomyślnie ślubami zakonnymi zwykłymi w dniu 29 sierpnia 1961 roku.
     Po złożeniu ślubów zakonnych udał się do klasztoru O.O Kapucynów w Rozwadowie na studia filozofii. Niestety, po kilku miesiącach komunistyczne władze państwowe zmusiły go do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Dnia 15 listopada 1961 roku został wcielony do Podoficerskiej Szkoły Wosk Pancernych w Ostródzie, województwo olsztyńskie. Służbę wojskową ukończył w stopniu starszego szeregowca dnia 28 września 1963. Z Jednostki Wojskowej udał się bezpośrednio do klasztoru O.O Kapucynów w Krakowie, aby kontynuować rozpoczęte przed dwoma laty studia filozoficzne. Po ukończeniu studiów filozoficznych, od września 1965 do maja 1969 studiował teologię w Wyższym Seminarium duchownym O. O. kapucynów w Sędziszowie Małopolskim. Tutaj też dnia 15 września 1965 roku złożył w ręce Wikariusza Prowincjalnego O. Aureliusza Puzio śluby zakonne wieczyste. Wszystkie święcenia niższe i wyższe otrzymał w katedrze w Tarnowie z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza. ( 1.IV 1966- tonsura, 2.IV 1966 – ostiariat i lektorat, 18 III.1967- egzorcystat i akolitat, 25.II.1968 – subdiakonat, 24.XII1968 –diakonat i 25 V.1969 – święcenia kapłańskie.
     Po święceniach kapłańskich, w niedzielę 8 czerwca 1969 odprawił uroczystą Mszę Świętą w rodzinnej parafii w Kamieniu i do 30 czerwca 1969 roku przebywał w Sędziszowie Małopolskim. Na początku lipca 1969 udał się do parafii pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Pile aby pracować jako katecheta dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4. Po rocznej pracy w tej parafii dnia 10.sierpnia 1970 roku powrócił do Sędziszowa Małopolskiego aby przygotować się do wyjazdu na dalsze studia teologiczne do Rzymu w „Antonianum”. Wyjechał z Polski dnia 6 września 1970 roku. Po drodze zatrzymał się na kilka dni w klasztorze O.O. Kapucynów we Wiedniu a potem zatrzymał się trochę dłużej w klasztorze O. O. Kapucynów we Florencji. Do Rzymu przybył 27 września 1970 roku. Po pierwszym roku studiów w Rzymie udał się w ramach wakacji do Niemiec. Tam pracując przez siedem tygodni w szpitalach Braci Bonifratrów w Regensburgu i w Algasing, uczył się języka niemieckiego. Dnia 29 sierpnia 1971 powrócił do Rzymu na drugi rok studiów, które ukończył licencjatem z teologii w dniu 21 czerwca 1972 roku.
     Dnia 28 lipca 1972 powrócił na krótkie wakacje do Polski i zacząłem się uczyć języka hiszpańskiego aby przygotować się do wyjazdu na pracę misyjna w Gwatemali. Dnia 6 października 1972 wyjechał pociągiem do Rzymu, a stamtąd 10.X.1972 odleciał samolotem do Madrytu aby uczestniczyć w kursie językowym i misyjnym. Mieszkał w klasztorze O.O. Kapucynów przy Plaza de Jesus 2. Okres od 23 do 31 grudnia 1972 spędził w kilku klasztorach kapucyńskich w Andaluzji: (Sevilla, Granada, Sanlucar de Barremeda i Cordoba).

Od lewej do prawej: O. Damian Delekta, O. Generał Zakonu Kapucynów PaschliRywalski i O. Stanisław Ciochoń. Fotografia wykonana w Quezaltepeque, Gwatemala,18.IX.1973.

Więcej…
 
Bieg Niepodległości w Kamieniu PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 czerwca 2018 07:41

     Dnia 22 maja 2018 roku odbył się po raz pierwszy w dziejach Kamienia, Bieg Niepodległości zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez nauczycieli Zespołu Szkół przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Impreza sportowa odbyła się na stadionie Sokoła Kamień. Na trybunach stadionu zasiedli uczniowie wszystkich typów szkół Zespołu im. Św. Stanisława Kostki wraz z wychowawcami i nauczycielami. Zaproszonych gości oraz uczestników powitał Grzegorz Boguń, który poprowadził także przebieg całej imprezy.

     Szczególnie pięknie w tym dniu prezentowali się uczniowie szkoły podstawowej, ubrani w biało-czerwone stroje. Organizatorzy przygotowali wstążeczki w barwach narodowych, które otrzymali uczestnicy imprezy. Organizatorzy zaplanowali 5 biegów na różnych dystansach. Trasy dla uczestników biegu z gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej i liceum wytyczył Jan Wilczek a dla uczniów szkoły podstawowej Małgorzata Bolko.
     W pierwszej kolejności odbył się bieg chłopców na dystansie 1500 m. Wzięło w nim udział 39 uczestników. Start miał miejsce na stadionie, dalej trasa biegła wzdłuż hali sportowej, następnie wzdłuż ulicy Nowej, Południowej i parku. Meta wyznaczona została na stadionie. Wzdłuż całej trasy nad bezpieczeństwem biegaczy czuwali policjanci z Posterunku Policji w Kamieniu: komendant posterunku asp. sztab. Stanisław Czternastek i dzielnicowy st. asp. Krzysztof Głowala, ze Straży Pożarnej druhowie : Adam Zając, Wojciech Piróg, Jerzy Sibiga oraz nauczyciele członkowie TPK: Michał Pisula, Beata Pelc, Małgorzata Cieśla, Agnieszka Krawczyk, Halina Partyka, Ewa Kida, Maria Janas- Bytnar, Sławomir Ożóg, Helena Orszak i Jan Orszak. Pierwszej pomocy udzielały: Danuta Majczak, Irena Barłóg i Dorota Pokrzywa z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kamieniu. Na stadionie nad przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele kultury fizycznej: Małgorzata Bolko, Jan Wilczek i Wojciech Piróg.
     Zwycięzcą wśród chłopców na dystansie 1500 m został Dawid Bajek, drugi na mecie pojawił się Dawid Gancarz, trzecie miejsce zajął Mateusz Sobolewski. Bieg ukończyli uczniowie: Filip Piela, Robert Marut, Kamil Majka, Michał Indycki, Jacek Gumieniak, Daniel Sączawa, Dawid Przybysz, Adam Kozak, Łukasz Kołodziej, Damian Olejarz, Rafał Przybysz, Michał Story, Kamil Łach, Kamil Janusz, Jakub Bolko, Dominik Bednarz, Patryk Sztaba, Mateusz Boguń, Wojciech Rodzeń, Piotr Barłóg, Tomasz Socha, Kacper Rurak, Mikołaj Czternastek, Wojciech Chmiel, Łukasz Ziemniak, Marek Story, Jacek Chaber, ks. Łukasz Leśniak, Dominik Bochenek, Mateusz Malec, Marcin Wąsik, Karol Partyka, Rafał Dec, Jakub Guzik, Bartłomiej Gębski. Część dystansu pokonał również Jerzy Bednarz.


     Po rozgrzewce do walki przystąpiły dziewczęta, miały do pokonania dystans 800 m.
     I miejsce zajęła Agata Wąsik, drugie Andżelika Gil a trzecie Marta Rembisz. Uczestniczkami biegu były; Magdalena Smusz, Magdalena Kowalska, Marta Wojtanowicz, Patrycja Partyka, Anna Ożóg, Andżelika Piróg, Agata Partyka, Marcelina Sączawa, Agnieszka Krasoń, Andżelika Sączawa.
W trzecim biegu, już tylko na stadionie, wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej.
     W pierwszej kolejności wystartowali uczniowie najstarszych klas (V, VI i VII), później klas I – IV. Rywalizację sportową zamykali najmłodsi – przedszkolaki.
     Na zwycięzców biegu czekały pamiątkowe puchary, dyplomy i medale. Medale i puchary zostały ufundowane przez TPK. Najmłodsi uczestnicy biegu otrzymali napoje. Nagrody uczestnikom i zwycięzcom wręczali: Józef Czubat – prezes TPK, Józef Łach – dyrektor Zespołu Szkół w Kamieniu, Jerzy Bednarz, Mirosław Piędel, Genowefa Saj, Irena Maj-Surdyka, Małgorzata Bolko.
      Utrwalenie pięknych chwil z tego wyjątkowego wydarzenia zawdzięczamy: Irenie Maj-Surdyce, Grzegorzowi Boguniowi i Janowi Orszakowi.


     Było to niezwykłe wydarzenie, dzięki któremu nasi uczniowie mogli w sposób aktywny uczcić 100-lecie Odzyskania Niepodległości a my, mieszkańcy naszej „Małej Ojczyzny”, włączyliśmy się w obchody Jubileuszu tak ważnego dla każdego Polaka. Dla nas wszystkich były to wyjątkowo ważne chwile, które się nigdy nie powtórzą.

Helena Orszak
Grzegorz Boguń

 

Zdjęcia z Biegu Niepodległości dostępne TUTAJ

 
« PoczątekPoprzednia21222324252627282930NastępnaOstatnie »

Strona 28 z 40

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 70 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS