poniedziałek, 23 grudnia 2024r.
Home
Strona internetowa Towarzystwa Przyjaciol Kamienia w Kamieniu.
Prof. dr hab. Stanisław Sudoł PDF Drukuj Email
czwartek, 20 lutego 2020 17:23

     Prof. dr hab. Stanisław Sudoł był ekonomistą, kierownikiem Katedry Zarządzania, długoletnim profesorem i dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

     Urodził się 6 stycznia 1928 r. w Cholewianej Górze, w ówczesnym województwie lwowskim (dziś woj. podkarpackie). Mieszkał tam z rodzicami do 1941 r., a po wysiedleniu do końca okupacji przebywał w Tarnowie, gdzie uczęszczał do szkoły handlowej, a jednocześnie na tajnych kompletach przerabiał program gimnazjum ogólnokształcącego. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w lutym 1946 r. Dyplom magistra ekonomii uzyskał w 1954 r. w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, stopień doktora w 1961 r., a doktora habilitowanego w 1972 r. Od 1990 r. był profesorem zwyczajnym. Pracę na UMK prof. Sudoł rozpoczął w 1970 r., w latach 1982-84 reprezentował Uczelnię w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przez 23 lata był członkiem Senatu UMK (1975-98).

     W pracy naukowej zajmował się problemami ekonomiki, organizacji i zarządzania w odniesieniu do przemysłu i przedsiębiorstw przemysłowych. Opracował kilka cenionych podręczników akademickich dla przedmiotu ekonomika i organizacja przedsiębiorstwa przemysłowego. W 1999 r. wydał pracę "Przedsiębiorstwo. Podstawy nauki o przedsiębiorstwie. Teoria i praktyka zarządzania", uważaną za najpełniejsze opracowanie teoretyczne dotyczące przedsiębiorstw, jakie powstało dotychczas w Polsce.

     Prof. dr hab. Stanisław Sudoł był członkiem i działaczem szeregu organizacji i stowarzyszeń naukowych, m.in. Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

     W 2005 r. gdy w rodzinnej Cholewianej Górze odbyło się poświęcenie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej, swoją obecnością zaszczycił tę uroczystość. Stanisław Sudoł wspominał: „Podczas tej uroczystości towarzyszyły mi wzruszenie, pamięć, nostalgia za przeszłością - to stany ducha, które niejako automatycznie wyzwalają się w człowieku przybywającym w rodzinne strony. Tutaj się urodziłem, z tą ziemią jestem związany, choć przecież nie mieszkałem tu długo. Powiedziałem młodzieży, że dzisiaj dobre wykształcenie i dobra szkoła to wielka wartość, zaś źródłem powodzenia młodego człowieka są, w moim przekonaniu, dwie rzeczy: ambicja i pracowitość. Dziś, aby do czegoś dojść, trzeba się nie tylko uczyć przedmiotów ogólnokształcących i informatyki, ale przede wszystkim języków obcych. Śmiem twierdzić, że pod względem możliwości uczenia się (narzędzia, przepływ informacji, technika) dzisiejsza młodzież ma ogromną przewagę nad moim pokoleniem, które w szkole podstawowej dysponowało ołówkiem, zeszytem i jedną książką. Urodziłem się 6 stycznia 1928 r. w Cholewianej Górze, mieszkałem tam z rodzicami do roku 1941, kiedy to Niemcy wysiedlili wieś. Korzystając z okazji, pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich moich rodaków z Cholewianej Góry i okolic, szczególnie młodzież, która ma teraz wspaniałe warunki do nauki. Oby z waszych szeregów wyszedł niejeden profesor”.

     Profesor Stanisław Sudoł należał do uznanych autorytetów w kraju i za granicą w dziedzinie ekonomiki przedsiębiorstwa oraz organizacji i zarządzania, zaś wyniki jego badań mają ogromne znaczenie dla praktyki gospodarczej.

     Był siostrzeńcem ks. prałata dr. Tomasza Wąsika (1878-1951) pochodzącego z Kamienia, który pełnił ważne funkcje sekretarza konsystorzu biskupiego w Przemyślu oraz przez 22 lata rektora Małego Seminarium w Przemyślu.

     Profesor Stanisław Sudoł zmarł 29 stycznia 2020 roku w Warszawie. Spoczął na Cmentarzu Parafialnym w Radości przy ul. Izbickiej w Warszawie.


Opracował Mirosław Piędel
członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia


Materiały źródłowe:
Prof. S. Sudoł, Przedsiębiorstwo przemysłowe : ekonomika, organizacja, zarządzanie (1988, ISBN 8320806917),
Prof. S. Sudoł Przedsiębiorstwo: podstawy nauki o przedsiębiorstwie: teorie i praktyka zarządzania (1999, ISBN 8387673757),
Prof. S. Sudoł Nauki o zarządzaniu : węzłowe problemy i kontrowersje (2007, ISBN 9788372853455),
Baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy,
stara.pwe.com.pl › Książki › Nauki o zarządzaniu i jakości,
umk.pl/wiadomosci/?id=26559 – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej Romański,
GOŚĆ NIEDZIELNY 4 grudnia 2005 Rozmowa z prof. Stanisławem Sudołem, pochodzącym z Cholewianej Góry, naukowcem i wybitnym ekonomistą.

 
Nowy Zarząd Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu PDF Drukuj Email
niedziela, 02 lutego 2020 13:15

     W dniu 29 listopada 2019 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Gminnego Koła Pol-skiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu, którego zadaniem było uporządkowanie i przywrócenie aktywności koła. W wyniku rozmów, dyskusji i głosowania, został powołany nowy zarząd, skład którego uformował się następująco:

Prezes - Paweł Gutowski
Wiceprezes - Stanisław Majczak
Sekretarz - Jan Orszak
Skarbnik - Justyna Piekut

Ponadto w skład zarządu weszli:
Józef Piekut - Kamień Górka
Marta Błądek - Kamień Prusina
Henryk Sądej - Kamień Prusina
Jacek Kucaba - Kamień Krzywa Wieś
Stanisław Korytko - Kamień Podlesie
Józef Piróg - Kamień Podlesie

 

     Podczas zebrania na ręce nowego prezesa Pawła Gutowskiego zostały przekazane dwa sztandary Gminnego Koła PSL w Kamieniu: pierwszy zabytkowy z 1933 roku oraz drugi współczesny. Nowy prezes zaproponował, aby poczynić starania w kierunku odnowienia sta-rego sztandaru koła, z racji jego historycznych walorów.

     Ma on wymiary 75x116 cm. Awers sztandaru jest koloru złotego, obszyty złotymi frędzlami. Na środku znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus otoczony złotymi kłosami zboża. Na obwodzie kłosów zboża widnieje napis wykonany złotymi literami ,,Koło Stronnictwa Ludowego w Kamieniu”. W każdym z czterech rogów sztandaru umieszczone są dodatkowo po trzy złote kłosy.
     Rewers jest również koloru złotego. Centralne miejsce zajmują skrzyżowane cepy, grabie i kosa. Nad nimi jest wyszyty napis w kolorze zielonym ,,W jedności siła”, pod nimi ,,W organizacji zwycięstwo”. W czterech rogach sztandaru widnieją czterolistne koniczyny.
     Drzewiec sztandaru jest dwuczęściowy. Dolna część jest niestety bardzo zniszczona. Zwieńczenie górnego drzewca stanowi złoty, ozdobny puchar, a nad nim orzeł w koronie. Na drzewcu wbite jest 119 tarcz (gwoździ) z nazwiskami, w tym tarcza ówczesnego przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa.

Więcej…
 
Spotkanie członków TPK z pieśnią patriotyczną PDF Drukuj Email
środa, 08 stycznia 2020 21:10

     Przed rokiem obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nową inicjatywą, jaką wtedy podjęło Towarzystwo Przyjaciół Kamienia, było spotkanie z pieśnią patriotyczną i wojskową. Najwyraźniej taka forma świętowania przypadła do gustu członkom TPK, skoro i w tym roku do tego pomysłu powrócono.


     25 listopada 2019 roku o godz. 18 członkowie oraz sympatycy TPK spotkali się po raz kolejny w świetlicy Domu Strażaka, aby uczcić to wielkie dzieło odrodzenia się polskiej państwowości. Dzieło, dodajmy, zrodzone z krwi żołnierskiej, mądrej polityki oraz - bądź co bądź - dobrej koniunktury politycznej w Europie i na świecie.


     Podobnie jak i w roku ubiegłym spotkanie rozpoczęło się od wykładu p. Grzegorza Bogunia. Przed rokiem przedstawił całą historię walki Polaków z zaborcami w wieku XIX oraz drogę do niepodległości w wieku XX. Tym razem jego niezmiernie ciekawy wykład przedstawiał niezwykle trudną sytuację Polski po odzyskaniu niepodległości. Prelekcja urozmaicona była pokazem slajdów, które pozwalały nam lepiej wczuć się w skomplikowane meandry ówczesnej polityki i trudne uwarunkowania gospodarcze. Pan Grzegorz Boguń wspomniał również o życiu naszych przodków w pierwszych latach niepodległości, wskazując, że rozwój tej ziemi związany był z rozbudową Centralnego Ośrodka Przemysłowego.

     Wykład, podobnie jak przed rokiem, był pierwszą częścią, spotkania. Druga część to już oczywiście wspólny śpiew. W tym roku organizatorzy postawili sobie bardzo wysoko poprzeczkę i znacznie zwiększyli repertuar pieśni, było ich bowiem prawie dwadzieścia. Wzorem ubiegłego roku przygotowali też specjalny, bardzo starannie i profesjonalnie przygotowany, śpiewnik. Oprawą muzyczną zajął się p. Zbigniew Dudek, który zaaranżował wszystkie utwory i akompaniował w trakcie śpiewania. Każda z pieśni była zapowiadana przez prowadzącego koncert Sławomira Ożoga. Na koniec w postawie stojącej zaśpiewano „Rotę”, cale spotkanie zaś zakończone zostało odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.


     Jak się okazało po raz kolejny, wspólny śpiew to znakomita forma świętowania, czego najlepszym dowodem jest fakt zwiększenia liczby śpiewanych utworów oraz tak duża frekwencja.

     Wyrazy podziękowania składamy tym członkom Towarzystwa Przyjaciół Kamienia, którzy przybyli na to wspólne świętowanie, a szczególnie gościom honorowym, bowiem, podobnie jak przed rokiem, swą obecnością zaszczycili nas: ksiądz proboszcz Marian Gwizdak, Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel, Przewodniczący Rady Gminy Kamień Mirosław Piędel oraz Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz.

opracował dr Sławomir Ożóg

 
Przebieg prac przy budowie pomnika w Dublach - Październik 2019 r. PDF Drukuj Email
środa, 18 grudnia 2019 18:03

 

 

 
« PoczątekPoprzednia21222324252627282930NastępnaOstatnie »

Strona 25 z 44

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS