niedziela, 22 grudnia 2024r.
Home
Strona internetowa Towarzystwa Przyjaciol Kamienia w Kamieniu.
Szanowni Czytelnicy strony internetowej Towarzystwa Przyjaciół Kamienia PDF Drukuj Email
poniedziałek, 17 stycznia 2022 19:43

     Chcemy dziś przedstawić nazwiska ludzi z pasją do muzykowania:

 

                            Edward Kozara Józef Rurak

     Edward Kozara mieszkaniec Prusiny, długoletni pracownik POM i Spółdzielni Kółek Rolniczych w Kamieniu. Grał na akordeonie, bardzo często z Józefem Rurakiem. Występował również w kapeli przy Ośrodku Kultury.


     Andrzej Stec z Prusiny, samouk, grający na akordeonie. Przez wiele lat uczestniczył w zespole kolędniczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu.

 

Piotr Klimek

     Piotr Klimek z Nowego Kamienia. Grał na skrzypcach w latach młodzieńczych w zorganizowanym kilkuosobowym zespole muzycznym. Grali z powodzeniem na uroczystościach weselnych, festynach, a w okresie zimy na zabawach odbywających się w budynkach szkolnych. W późniejszym okresie grał w kapeli ludowej pod kierunkiem p. Wiktora Legutko i w Ośrodku Kultury.

Chór pod kierownictwem p. Wiktora Legutko


     Tomasz Chmiel mieszkaniec Kamienia-Górki, znany muzyk samouk. Grał w dwuosobowym składzie w trudnych latach okupacji i latach powojennych.


     Nie udało się wymienić wszystkich, wielu pozostało anonimowych.


     Prosimy o informacje do TPK o znanych Wam „kamieńskich muzykantach”.


Kamień 15.01.2022 r.


Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 
Zespół muzyczny Jerzego Serwatki z Łowiska PDF Drukuj Email
niedziela, 16 stycznia 2022 19:21

     Jerzy Serwatka swój zespól muzyczny zorganizował w 1980 r. W jego skład weszli muzycy samoucy z terenu wsi Łowisko: Kiełb Tadeusz - gitara, Henryk Delekta - gitara basowa, Bolesław Kida - saksofon i perkusja, Kazimierz Marciniec - gitara i Jerzy Serwatka - organy. Zespół w tym składzie, częściowo tylko zmienionym, grał przez kilkanaście lat.

 

Od lewej Henryk Delekta, Jerzy Serwatka, Henryk Kiełb, Bolesław Kida

 

     Muzycy Ci występowali na terenie gminy Kamień i w sąsiednich wsiach na rożnych uroczystościach gminnych, szkolnych, na festynach, weselach i uroczystościach rodzinnych.

 

Bolesław Kida, Stanisław Kida, Jerzy Serwatka

 

     Zespół został rozwiązany, jednakże jego założyciel nadal zajmuje się muzyką. Jest organistą.

 

Kierownik zespoły Jerzy Serwatka - organy, Kazimierz Marciniec

 

Kamień, 30 grudnia 2021 r.

Tekst opracowano zgodnie z relacją Jerzego Serwatki

 
Zespół muzyczny Pirogów PDF Drukuj Email
niedziela, 16 stycznia 2022 15:32

     Zespół muzyczny rodziny Pirogów został założony w 1967 r. z inicjatywy Edwarda Piroga, który uczył się grania na instrumentach u Żarkowskiego w Korczowiskach.

     W skład zespołu wchodzili: Edward Piróg, grający na akordeonie i trąbce, Lesław Piróg, który grał na puzonie i saksofonie tenorowym oraz Józef Piróg, grający na klarnecie i saksofonie altowym. Członkiem zespołu spoza rodziny Pirogów był ich sąsiad - Józef Sądej, który grał na perkusji.

 

Lesław Piróg, Józef Piróg, Edward Piróg, Józef Sądej

 

     Zamiłowanie i talent do muzyki bracia Pirogowie odziedziczyli po ojcu, ale oprócz wrodzonych talentów muzycznych wszyscy mieli wykształcenie muzyczne, Edward uczył się w szkole muzycznej w Rzeszowie, Lesław w szkole muzycznej w Jarosławiu, a Józef w szkole muzycznej w Stalowej Woli. Naukę muzyki kontynuuje wnuczek Lesława - Łukasz Piróg, uczęszczając do szkoły muzycznej w Kamieniu, i co ciekawe instrumentem, który wybrał jest puzon, na którym grał jego dziadek.

 

Lesław Piróg (przy perkusji), Edward Piróg, Czesława Piróg, Czesław Piróg

 

     Zespół najczęściej grał na weselach, stąd też powszechnie nazywano go „Orkiestrą Pirogów”. Jak opowiadali członkowie zespołu, ich orkiestra zjawiała się w domu panny młodej już we wczesnych godzinach porannych i tam przygrywała szykującym się do ślubu i wesela, a później wybrani goście weselni panny młodej, odświętnie wystrojonymi wozami, zaprzężonymi parą koni wraz z orkiestrą jechali po pana młodego i przywozili go do pani młodej, a od niej dopiero wszyscy udawali się do kościoła. Na czele orszaku weselnego szła orkiestra, grając marsze weselne.

     Wesela w sezonie letnim były urządzane na świeżym powietrzu, a tańce odbywały się na tzw. podłodze z „grzędą” dla orkiestry, natomiast w sezonie zimowym tańce odbywały się w domu wynajętym w sąsiedztwie w tzw. dużej izbie. Zwykle zabawa trwała do białego rana, czasami goście weselni byli zadziorni, a nawet dochodziło między nimi do bijatyk, niejednokrotnie z powodu orkiestry. Jedni biesiadnicy krzyczeli „grać orkiestra”, a drudzy „nie grać” i to niekiedy był pretekst do bójki, a muzykanci, aby nie oberwać musieli uciekać. Bracia Pirogowie nieraz opowiadali o pewnym weselu w Sójkowej, kiedy to tzw. „grzęda” na podłodze się załamała i cała orkiestra spadła, ale na szczęście nikomu nic groźnego się nie stało.

     Muzyczny zespół Pirogów można było także usłyszeć na urządzanych w lecie festynach wiejskich, albo zimą na choinkach zakładowych, które zwykle odbywały się w remizach strażackich. Orkiestra Pirogów grała także na dansingach w lokalach w Stalowej Woli oraz na balach sylwestrowych, w tym na balu w hali sportowej w Stalowej Woli.

 

Lesław Piróg i kolega ze szkoły muzycznej

 

     Edward i Józef swe muzyczne pasje realizowali, grając także w zespole folklorystycznym, działającym przy Domu Kultury w Kamieniu, z którym wyjeżdżali na różne występy po ziemi rzeszowskiej.

Kamień, 30 grudnia 2021 r.

Tekst opracowali:
Agata i Wojciech Piróg

 
Turniej halowy - rozgrywki młodych piłkarzy PDF Drukuj Email
sobota, 15 stycznia 2022 17:56

     Na obiektach Zespołu Szkół w Kamieniu odbył się Halowy Turniej Świąteczno-Noworoczny w Piłce Nożnej Żaków i Orlików.

     Po raz kolejny hala sportowa naszej szkoły rozbrzmiała gwarem młodziutkich piłkarzy i kibicujących im fanów. Do rywalizacji stanęło 9 drużyn. Drużyny rywalizowały o miejsca w dwóch grupach wiekowych. Walka była zacięta. Młodzi piłkarze grali z niezwykłym wręcz zaangażowaniem i hartem ducha.

     Zwycięzcą turnieju w kategorii Orlik została drużyna FA Jeżowe, z kolei w kategorii Żak pierwsze miejsce zajął Sokołek Kamień.


A oto cała klasyfikacja drużyn:

KATEGORIA ORLIK 2011/2012:
FA JEŻOWE - 9 PKT
AZALIA WOLA ZARCZYCKA - 6 PKT
SOKOŁEK KAMIEŃ - 3 PKT
ROTUNDA KRZESZÓW - 0 PKT

 

Od lewej stoją zawodnicy Sokołka (żółte stroje): Maksymilian Chamot, Dawid Rzeszutek, Przemek Przybysz, Kamil Zając, Adrian Mączka, Dawid Piróg, Dawid Saj, Przemek Bartecki, Błażej Juśko. Klęczą: Karol Bochenek, Adrian Tyczyński, Michał Kolano

 

KATEGORIA ŻAK 2013/2014:
SOKOŁEK KAMIEŃ - 10 PKT
AP STALOWA WOLA - 9 KT
AZALIA WOLA ZARCZYCKA - 7 PKT
FA JEŻOWE - 3 PKT
ROTUNDA KRZESZÓW - 0 PKT

 


Od lewej stoją zawodnicy Sokołka (żółte stroje): Dawid Saj, Alan Mączka, Miłosz Juśko, Julek Chamot. Siedzą: Eryk Piróg, Szymon Sądej, Gracjan Sroka, Sebastian Sabat, Kamil Piędel i Charlie Cholewa

 

     Dziękujemy rodzicom, trenerom, opiekunom, władzom gminy, Pani Dyrektor ZS w Kamieniu, wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju, a przede wszystkim gratulujemy zawodniczkom i zawodnikom sportowego współzawodnictwa.


Mirosław Piędel

 
« PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie »

Strona 14 z 44

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS