wtorek, 10 grudnia 2024r.
Home
Strona internetowa Towarzystwa Przyjaciol Kamienia w Kamieniu.
Sokół Kamień mistrzem jesieni sezonu 2020/21 !!! PDF Drukuj Email
piątek, 01 stycznia 2021 09:24

     Wielka radość w Kamieniu. Po trzech zwycięstwach z rzędu Sokół zakończył pierwszą rundę z taką samą ilością punktów, co Unia Nowa Sarzyna, ale to jemu przypadł tytuł mistrza jesiennej rundy, ponieważ na półmetku rozgrywek o miejscu w tabeli decyduje w przypadku równej ilości punktów, lepszy bilans bramkowy. W bezpośrednim meczu obydwu drużyn, rozgrywanym w Kamieniu, był remis 2:2.

 

Tabela po zakończeniu rundy jesiennej

 

     Sokół Kamień podejmował w ostatniej kolejce imiennika z Sokolnik, a więc drużynę, którą kilka lat temu wprowadzał po raz pierwszy do IV ligi, obecny jego trener, Marek Kusiak. Gospodarze nie zmarnowali okazji na powiększenie dorobku punktowego. Wygrali 3:0, strzelając wszystkie gole w ciągu jednego kwadransa pierwszej połowy. Wynik otworzył najskuteczniejszy piłkarz Sokoła, Łukasz Kobylarz, a później dwie bramki zdobył jeden z najlepszych piłkarzy, jakich można oglądać w tej lidze, sporo potrafiący 29-latek Bartosz Horajecki.

     Podstawowi Zawodnicy Sokoła: Paweł Kozieł, Tomasz Bartnik, Karol Dziopak, Bartosz Horajecki, Kamil Kobylarz, Adrian Piekut, Dominik Podstawek, Tomasz Konefał, Adam Kozak, Mariusz Socha, Grzegorz Woźniak, Grzegorz Rychel.
     Na zmiany wchodzili: Patryk Osiński, Dominik Bednarz, Karol Bednarz, Patryk Buczek, Kostiantyn Ivakhnenko, Mateusz Podstawek, Marian Sarzyński.

     Początki piłki nożnej w Kamieniu to rok 1955 - mecz Kamień-Nisko, wysoko przegrany w ramach przyjaźni wsi z miastem, później rozgrywki chłopców uczących się w pobliskich miastach w czasie wakacji i LZS o zmieniających się nazwach: „Huragan”, „Bizon” i „Sokół”. W drugiej połowie czerwca 1969 roku grupie młodych ludzi zaświtała myśl o założeniu klubu i sekcji Piłki Nożnej w Kamieniu Prusinie. W 1988 roku na zebraniu członków klubu sportowego i zawodników zrezygnowano z nazwy „Bizon Kamień”, a przyjęto nazwę „Sokół”, nawiązując do historycznej z okresu sprzed pierwszej wojny nazwy organizacji sportowo-paramilitarnej, która działała na terenie wsi Kamień i skupiała ponad 30 osób.

     Zarząd Klubu w osobach: Prezes - Marek Ziemniak, Zastępca Prezesa - Józef Mączka, Sekretarz - Mirosław Piędel, Skarbnik - Józef Saj, członkowie zarządu oraz zawodnicy Sokoła składają podziękowania za pomoc, wsparcie finansowe oraz współpracę, wszystkim którzy przyczyniają się do rozwoju kamieńskiej piłki. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy od lat regularnie wspierają naszą drużynę oraz do Samorządu Gminy Kamień. Warto również zwrócić uwagę na znakomitą atmosferę, którą tworzą kibice Sokoła Kamień. Na fanów, którzy żywiołowo dopingują swój klub, liczymy po ustaniu pandemii, nie tylko podczas gminnych derbów ze świetnie radzącymi sobie w stalowowolskiej okręgówce drużynami z Łowiska i Podlesia. Brawa dla kibiców!


Źródło: Tygodnik Sztafeta, GC Nowiny, Podkarpacielive, fot. D. Kuziora, www.laczynaspilka.pl, materiały własne.


Opracował Mirosław Piędel

 
"Mazury spod Kamienia" PDF Drukuj Email
czwartek, 26 listopada 2020 20:07

"Mazury spod Kamienia"

 

Loading ...

 

     Artykuł pod tytułem „Mazury z pod Kamienia” autorstwa W. Bogumiły Cichockiej został opublikowany w Wydawnictwie "Wisła - Miesięczniku Geograficznym i Etnograficznym" w XV tomie w 1901 r. na stronach 411-423.

 

     Publikację udostępnił dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia mgr Grzegorz Boguń.


Kamień, 26.11.2020 r.

 

 

 
"Złoty Pięściarz" Dominik Kida PDF Drukuj Email
niedziela, 22 listopada 2020 10:35

Gratulacje dla Dominika!!!


     Dominik Kida, mieszkaniec Łowiska, bokser Wisłoka Rzeszów, zdobył złoty medal w boksie olimpijskim.


     Pięściarz, dzięki ogromnemu sercu do walki, wywalczył złoto w finale wagi 69 kg podczas 91 Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Wałczu.

     To pierwszy Mistrz Polski z Rzeszowa od 40 lat.

     Gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów dla Mistrza Dominika!

 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Kamień, 21.11.2020 r.

 
35 lat Towarzystwa Przyjaciół Kamienia PDF Drukuj Email
środa, 04 listopada 2020 19:09

     Towarzystwo Przyjaciół Kamienia powstało w 1985 roku jako stowarzyszenie pożytku publicznego. Zadaniem statutowym Towarzystwa jest prowadzenie działalności społeczno-kulturalnej, ochrona zabytków oraz popularyzowanie wiedzy o historii naszej wsi i okolic. Towarzystwo liczy obecnie 56 członków. Zarząd stowarzyszenia stanowią: Prezes Józef Czubat, Zastępca Prezesa Jan Orszak, Sekretarz zarządu Genowefa Saj, Skarbnik Zofia Bednarz, Członkowie zarządu: Krystyna Hanus, Joanna Mazurkiewicz, Antoni Partyka, Paweł Gutowski i Mirosław Piędel. Społecznie wspomaga działania zarządu Pani Halina Watras.


     W początkowym okresie działalności Towarzystwo wydawało gazetę „Głos Kamienia” oraz publikacje specjalne, np. z okazji 100-lecia parafii w Kamieniu, rocznicy pontyfikatu Św. Jana Pawła II, czy utworzenia parafii Krzywa Wieś-Podlesie. W 1991 roku pojawiła się pierwsza, wydana przez Towarzystwo książka, dr Andrzeja Ruraka „Kamień w przeszłośći i dziś”, a w latach następnych drugi i trzeci tom tego wydawnictwa oraz „Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieniu”, „Historia piłki nożnej w latach 1955-2012” Józefa Czubata i „Kamień i Steinau w pożodze I Wojny Światowej” autorstwa dr Sławomira Kułacza. Od kilku lat wydawany jest Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Towarzystwo prowadzi stronę internetową: www.tpkamien.pl.

     Chyba najbardziej znanym przedsięwzięciem Towarzystwa były coroczne spotkania „GwarKam”, które odbywały się w latach 2000-2011. Ich historię opisał dr Sławomir Ożóg w książce ”Gwara Tradycja Kultura. Historia GwarKamu”.
     Członkowie Towarzystwa współuczestniczyli w organizowaniu, praktycznie wszystkich, uroczystości, które odbyły się na terenie gminy Kamień - państwowych, kościelnych, sportowych i kulturalnych.

     Ważną częścią działalności Towarzystwa jest ochrona zabytków znajdujących się na terenie gminy Kamień. W ramach tych działań odnowiony został cmentarz ewangelicki w Nowym Kamieniu i pomnik żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej na cmentarzu parafialnym w Kamieniu, wybudowano pomnik walczących w Powstaniu Styczniowym 1863 roku i zmarłych w czasie epidemii na terenie Dubli, umieszczono pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przy pomniku „Grunwald” w Kamieniu, a codzienne działania członków Towarzystwa to dbałość o wielu innych, może mniej znanych, ale ważnych dla historii Kamienia miejsc pamięci, zabytków architektury, czy grobów.

     W działaniach mających na cele popularyzowanie wiedzy o lokalnej historii przedstawiano osoby, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego gminy, a których osiągnięcia nie były wcześniej znane szerszemu ogółowi mieszkańców oraz tych, którzy w swojej pamięci przechowali tradycję, zwyczaje, gwarę i pamięć wydarzeń historycznych.

     Działania Towarzystwa, także finansowo, wspiera wiele osób mieszkających na terenie gminy i tych, którzy z niej pochodzą, przesyłają zdjęcia i artykuły, jak Tadeusz Krawczyk z Rzeszowa, piszą książki o Kamieniu, jak dr Jan Kutyła z Katowic - autor „Słownika Gwary Lasowiackiej Kamienia i okolic”, prowadzą blogi o Lasowiakach, jak Urszula Posłuszny „Trzeci talerz”, służą swoją wiedzą, jak prof. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ewa Krzyżek z Niska, przesłała wycinki prasowe z okresu przed II Wojną Światową, a inna osoba - stare zdjęcia, mapy i dokumenty.

     Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ks. Prałata Tadeusza Wójcickiego i lokalnych władz, Wójta Gminy Ryszarda Bugla, Sekretarza Gminy Jerzego Bednarza i wielu innych.

 

Józef Czubat


Kamień, 4 listopada 2020 roku

 
« PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie »

Strona 18 z 43

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 116 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS