niedziela, 22 grudnia 2024r.
Home
Strona internetowa Towarzystwa Przyjaciol Kamienia w Kamieniu.
Adam Makuch PDF Drukuj Email
niedziela, 19 grudnia 2021 17:05

Makuch Adam (ur. 14.01.1899 r. - zm. 25.04.1986 r.)

     Adam Makuch syn Teodora i Antoniny urodził się w Mikulińcach powiat Tarnopol na Kresach Wschodnich w rodzinie inteligenckiej. Swoją drogę życiową przedstawił we własnoręcznie napisanym życiorysie.

     Do Kamienia, jak wspomina, przyjechał w czasie drugiej wojny światowej z siostrami Janiną i Leontyną. Janina i Adam podjęli pracę w 3-klasowej Szkole Podstawowej w Krzywej Wsi. Następnie, już do samej emerytury, Adam Makuch pracował w Szkole Podstawowej w Kamieniu, gdzie także mieszkał aż do śmierci.

     Adam Makuch był nietuzinkową osobą, człowiekiem obdarzonym wieloma talentami. Jego wszechstronne wykształcenie pozwalało mu prowadzić zajęcia w szkole zarówno z wychowania fizycznego, jak i muzyki, czy matematyki. Był bardzo zaangażowany w życie lokalnej społeczności, starał się zarazić swoją pasją do sportu, muzyki czy teatru jak największą liczbę osób i to nie tylko dzieci i młodzież, z którymi miał na co dzień styczność w pracy zawodowej, ale także osoby dorosłe. Organizował więc i prowadził rozmaite warsztaty teatralne dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku.

Zespól teatralny i muzyczny (kolęda) pod kierunkiem Adama Makucha (siedzi pierwszy z prawej), obok ze skrzypcami Stanisław Piędel, basy - Antoni Łach, z lewej ze skrzypcami stoi Walicki

 

       

     Uczęszczał do Wojskowej Akademii w miejscowości Neustadt koło Wiednia i stąd też wzięło się zapewne jego zamiłowanie do sportu i do krzewienia kultury fizycznej w ogóle. Do Kamienia przyjechał podobno rowerem z Przemyśla tzw. kolarzówką lub wyścigówką i ten rower był trochę takim jego znakiem rozpoznawczym (wąskie opony, kierownica typu koza), taki rower stanowił wtedy rzadkość na polskich drogach, więc i jego właściciel od razu rzucał się w oczy. Po latach już z daleka każdy wiedział, że jedzie Pan Makuch.

     O takich ludziach jak Pan Adam Makuch mówi się, że wystawili sobie sami pomnik swoimi czynami. Dzięki jego pracy i wielkiemu sercu, które w nią wkładał wiele osób poszerzyło swoją wiedzę ogólną, m.in. ze znajomości dzieł wybitnych pisarzy i muzyków polskich. Pokazywał na własnym przykładzie jak należy rozumieć hasło „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, jakie korzyści dają nam regularne ćwiczenia, a było to przecież bardzo dawno, jeszcze przed epoką kultu ciała, joggingu itp.

     Pan Adam Makuch spoczywa na miejscowym cmentarzu, jego grobem opiekuje się Pani Maria Grabiec (była pracownica szkoły), a jej siostra Pani Stanisława Kida opiekowała się Panem Adamem aż do jego śmierci. Pozostanie On w pamięci mieszkańców Kamienia jako bardzo ważna osoba w naszej lokalnej historii.

     Zachowało się na szczęście sporo zdjęć dokumentujących jego pracę, które chętnie prezentujemy.

       

Kamień 16 listopada 2021 r.

op. JC

 
PODSUMOWANIE RUNDY JESIENNEJ SEZONU 2021/2022 PDF Drukuj Email
sobota, 04 grudnia 2021 12:45

     Sokół Kamień w sezonie 2021/2022 po raz pierwszy zameldował się w czwartej lidze - w rozgrywkach organizowanych przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. Jedyny przedstawiciel Podokręgu Stalowa Wola, beniaminek, który był uważany przez większość znawców za dostarczyciela punktów, przez długi czas stał się rewelacją rozgrywek. Data 15 sierpnia 2021 roku na stałe zapisze się w historii beniaminka 4 ligi. Na inaugurację sezonu, na własnym stadionie Sokół podejmuje Karpaty Krosno i tak uznana marka traci punkty. Maciej Rurak strzelił pierwsza historyczną bramkę dla Sokoła, która dała drużynie remis i pierwszy ligowy punkt.

     Świadkami debiutu oraz zdobytego pierwszego punktu dla Sokoła Kamień w tej klasie rozgrywkowej było blisko 400 kibiców, którzy gromkimi oklaskami podziękowali swoim ulubieńcom po ostatnim gwizdku sędziego za walkę z jednym z faworytów ligi do awansu.

     W następnych kolejkach ligowych inkasujemy pierwsze ligowe zwycięstwo 2:1 z Piastem Tuczempy (Rurak, Mistrzyk), potwierdzamy formę w Kańczudze wygrywając z miejscowym MKS-em 5:0 (Smusz x2, Mistrzyk, Horajecki, Weres), następnie kolejne zwycięstwo na własnym terenie z Błękitnymi Ropczyce 3:2 (Piekut, Mistrzyk, Łeń). Po trzech wygranych meczach z rzędu, niestety w Wiśniowej porażka - miejscowy Wisłok wygrywa 2:1. Następna kolejka to mecz z ówczesnym liderem rozgrywek, rezerwami ekstraklasowej FKS Stali. Wygrywamy w Kamieniu 2:0 po bramkach Smusza i Reichela. W Przemyślu obejmujemy prowadzenie po golu Ruraka, później wyrównujemy na 2:2 za sprawą Reichela, atakujemy, ale to gospodarz okazał się bardziej skuteczny i przegrywamy 4:2. Kolejnym rywalem jest ekipa Czarnych Trześń, z którą prowadzimy 3:0 (Smusz, Rurak, Weres), lecz mecz kończy się wynikiem 3:2.

     Następne dwa mecze to dwie wygrane po 1:0 kolejno z Ekobalem Stal Sanok - gol Maciej Rurak i Legionem Pilzno - gol Krzysztof Smusz.Kolejny mecz ligowy u siebie to bezbramkowy remis z MKS Arłamów Ustrzyki Dolne, następnie wyjazd do Dębicy i ważne zwycięstwo z Iglopolem 4:1 (Rurak x2, Weres, Smusz), później znów mecz u siebie z MKS Orzeł Przeworsk i zwycięstwo 1:0 po bramce M. Mistrzyka.

     Dobra seria została utrzymana, ale przyszedł czas na pucharowe starcie z trzecioligową ZKS Stalą Stalowa Wola, liczono na niespodziankę, bo finał rozgrywany będzie na stadionie w Kamieniu, lecz to Kamil Radulj w 76 minucie trafił do bramki i goście cieszyli się z awansu. Trzy dni później hit kolejki - starcie z KS Wiązownica, spadkowiczem oraz ówczesnym liderem, z którym tylko remisujemy. Niestety bardzo dużo kosztowały nas ostatnie mecze i trzy ostatnie kolejki przegrywamy nie strzelając ani jednej bramki: w Boguchwale (0:4), z Łańcutem (0:1) i nieudane zakończenie w Jarosławiu (0:1).

     Ostatecznie zajmujemy w tabeli 9 miejsce z dorobkiem 30 punktów, ale dla nas główny cel to utrzymanie tego poziomu i w przyszłej rundzie zrobimy wszystko, aby to zadanie wykonać. Runda jesienna przyniosła wiele emocji, ale w dobrych nastrojach kończymy rok kalendarzowy. Jeżeli w podobnych nastrojach beniaminek przepracuje zimę, na wiosnę uplasuje się w górnej części tabeli. Drużyna Sokoła pokazała, że potrafi rywalizować z każdym, a piłka nożna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w Kamieniu.

     Warto również odnotować, że w rozgrywkach podokręgu Stalowa Wola grają jeszcze dwa zespoły z naszej gminy. ŁKS Łowisko w klasie okręgowej zajmuje 13 miejsce oraz Podlesianka Podlesie, która w A klasie zajmuje 3 pozycję, poza tym należy zauważyć, że Sokół posiada zdolnych juniorów starszych oraz współpracuje z akademią piłki nożnej Sokołek.

     Pierwszy raz w historii Sokół gra w IV lidze podkarpackiej. Należy w tym miejscu podziękować wielu osobom. Przede wszystkim piłkarzom, którzy zostawiali serce na boisku, zarządowi na czele z prezesem, trenerowi, sponsorom, którzy wspierają klub, Samorządowi Gminy Kamień, kibicom za wsparcie i tak liczną obecność na stadionie oraz wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju i historycznych osiągnięć drużyny piłki nożnej w Kamieniu.


Opracowali: Mirosław Piędel i Krzysztof Smusz

 
Kamień pamięta o bohaterach Niepodległej PDF Drukuj Email
sobota, 20 listopada 2021 20:24

     11 listopada to szczególna data w sercu każdego Polaka. W tym dniu oddajemy cześć wszystkim Polakom, którym zawdzięczamy naszą wolność i niepodległość.

     Rocznicowe obchody Święta Niepodległości w 2021 roku rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Kamienia pod Pomnikiem Grunwaldzkim znajdującym się przed kościołem parafialnym w Kamieniu.

     Wiązankę kwiatów złożyli: Wójt gminy Kamień Ryszard Bugiel, Prezes Banku Spółdzielczego w Kamieniu Alicja Hawro i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Jan Orszak.
     Znicze zapalili: Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz i Przewodniczący Rady Gminy w Kamieniu Mirosław Piędel.


     Dalsza część uroczystości, których organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Kamienia, Parafia pw. Matki Bożej Królowej Świata w Kamieniu oraz Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie toczyła się w kościele parafialnym w Kamieniu Prusinie. O godz. 11 rozpoczęła się Msza Święta odprawiona przez proboszcza parafii ks. Wacława Stokłosę. Celebrans w homilii przedstawił trzy postacie z najnowszej historii Polski, które mogą i powinny być wzorami dla współczesnych Polaków: bł. kard. Stefan Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i św. Jan Paweł II. Po zakończeniu Mszy Świętej krótki program słowno-muzyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie. Program ten przygotowali p. Halina Warchoł i p. Tomasz Polak. Na szczególne słowa uznania zasłużyła także schola muzyczna, która w pięknym stylu zaśpiewała na głosy współczesne pieśni patriotyczne.

     Następnie dyrektor szkoły podstawowej p. Małgorzata Januszewska przedstawiła dalszy program uroczystości, która kontynuowana była na placu kościelnym obok Krzyża Przełomu Tysiącleci. Ten 9-metrowej wysokości metalowy krzyż został postawiony na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu Dwutysiąclecia Chrześcijaństwa i poświęcony przez ówczesnego bpa ordynariusza diecezji rzeszowskiej Kazimierza Górnego 22 czerwca 2001 roku. Krzyż ten stał się symbolicznym zaczątkiem starań księdza proboszcza Tadeusza Wójcickiego i mieszkańców Prusiny, Błonia i Dublów o budowę własnej świątyni, a w dalszej perspektywie także osobnej parafii.

     Kolejnym elementem trwających obchodów Święta Niepodległości było ceremonialne wprowadzenie pocztu sztandarowego szkoły i harcerzy z XIV Drużyny Harcerskiej im. K. K. Baczyńskiego w Kamieniu oraz wystawienie harcerskiej warty honorowej przed tablicą obok Krzyża Tysiącleci. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Wójt Gminy Kamień p. Ryszard Bugiel i ks. Wacław Stokłosa. Następnie p. Tomasz Januszewski odczytał przejmujący w swojej wymowie Apel Poległych, który przywołał całe pokolenia Polaków walczących przez wieki o odzyskanie niepodległości i pełnej wolności naszego kraju. Końcowym elementem uroczystości było złożenie kwiatów pod krzyżem - pomnikiem przez delegację Towarzystwa Przyjaciół Kamienia i podziękowania za udział w obchodach rocznicy dla licznie zgromadzonych mieszkańców wygłoszone przez p. dyrektor Małgorzatę Januszewską.

     Składają kwiaty: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Prusinie Małgorzata Januszewska, Członkini Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia Genowefa Saj i Prezes Zarządu Józef Czubat.

     Po zakończeniu uroczystości na placu kościelnym przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Kamienia złożyli kwiaty pod poświęconym dwa lata wcześniej pomnikiem na mogile powstańców styczniowych i ofiar epidemii w Kamieniu-Dublach.

     Wiązankę kwiatów złożyli: Prezes Banku Spółdzielczego w Kamieniu Alicja Hawro i członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia - Genowefa Saj i Antoni Partyka.

 

Kamień, 2021-11-19

Grzegorz Boguń

Zdjęcia wykonane i opisane przez Tomasza Sączawę

 
"Romeo 75" PDF Drukuj Email
sobota, 13 listopada 2021 16:40

     Zespół wokalno-instrumentalny "Romeo75" powstał jesienią 1975 roku. Pierwszy skład to: Stanisław Klimek z Łowiska (perkusja), Jerzy Łątkowski z Cholewianej Góry (akordeon, śpiew), Janusz Partyka z Prusiny (gitara basowa), Władysław Chmiel z Górki (saksofon altowy) oraz Edward Konior założyciel grupy (gitara prowadząca, śpiew). Pierwsze kroki muzycznej przygody stawialiśmy w Urzędzie Gminy w Kamieniu, gdzie poznałem Jurka Łątkowskiego grającego na akordeonie. Był on pracownikiem Służby Rolnej, a ja referentem d/s rolnych. W godzinach, kiedy Naczelnik Gminy p. Józef Czubat wyjeżdżał służbowo do Rzeszowa, opuszczaliśmy stanowiska pracy i na piętrze w świetlicy aranżowaliśmy pierwsze utwory na akordeon i gitarę. Kilkakrotnie przyłapano nas na zaniedbywaniu obowiązków urzędniczych, toteż zamieniliśmy siedzibę na polną kuchnię w gospodarstwie mego ojca Franciszka Koniora (nie było jeszcze GOK-u).

Edward Konior

     Powoli zespół wzbogacał instrumentarium, gdyż doszedł Janusz, Władek i Staszek. Próby robiliśmy codziennie od 18 do 22, by coraz bardziej wzbogacać repertuar. Pierwszy występ publiczny odbył się na imprezie „andrzejkowej” w klubie „Rolnika” w Mazurach gmina Raniżów. Kolejne to: dancing dla elity w kawiarni GS-u, sylwester w remizie OSP Nowy Kamień, a później zaczęły się już wesela trwające niekiedy trzy dni w tygodniu. Wzbogaciliśmy i odnowiliśmy instrumenty. Staszek kupił nową perkusję, Janusz gitarę basową o nazwie „Romeo”( stąd też nazwa zespołu), Jurek organy, a ja przywiozłem z Czechosłowacji gitarę „Jolana Tornado”, którą ukradziono mi na jednym z wesel. Zasięg imprez obsługiwanych przez zespół to szeroki wachlarz od Stalowej Woli po Rzeszów i od Leżajska po Kolbuszową. Po kilku latach wspólnego grania w pierwszym składzie odszedł od nas Władek Chmiel, a zastąpił go Staszek Kida z Łowiska (saksofon tenorowy, trąbka) grający wcześniej w wojskowej orkiestrze dętej w Nisku. Wzbogaciło to brzmienie zespołu i repertuar konsultowany przez pana Jana Babulę - muzyka z Rzeszowa.

     Kiedy powstał Gminny Ośrodek Kultury, a ja objąłem stanowisko dyrektora, zespół przeniósł się na scenę tego obiektu i prawie na każdej imprezie uczestniczył w rozwoju kultury gminy Kamień, reprezentując ją na wielu imprezach okolicznościowych, konkursach i przeglądach. Zawirowania stanu wojennego przerwały działalność grupy, której później nie dało się już odbudować. Nic innego mi nie pozostało jak stworzyć nowy zespół przy Ośrodku Kultury z którym grałem jeszcze kilka lat, mile wspominając „Romeo75”.


Kamień, listopad 2021 r.


Edward Konior

 
« PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie »

Strona 15 z 44

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 124 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS